VaticanNews.va

   21. 5. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5732
Poslechem z webových stránek.3613
Četbou textů na webových stránkách.5761
Poslechem i četbou.3414


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež překládá církvi trojí vzor ženské svatosti

Kdo popírá existenci ďábla, nechápe transcendenci Boha

Otec Geissler byl zproštěn obžaloby ze sexuálního obtěžování bývalé německé řeholnice


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.10.2012 

Telegraficky ze synodu

Vatikán. V úterý 17. října pokračovala biskupská synoda o nové evangelizaci 13. a 14. všeobecným zasedáním. Mons. Nikola Eterovič, generální sekretář biskupské synody, v úvodu přečetl poselství devadesátiletého čínského biskupa z diecéze Fengxiang. Mons. Lucas Ly Jingfeng strávil dvacet let v komunistickém vězení. Na biskupa byl vysvěcen po svém propuštění roku 1980.
Církevní shromáždění poté vyslovilo svou podporu obyvatelům Haiti, které před dvěma lety postihlo zemětřesení. Synod vyzval k nejenom materiální, nýbrž i duchovní obnově země.
Kardinál Kurt Koch připomněl ekumenický rozměr nové evangelizace. „Výzva nové evangelizace interpeluje univerzální církev a také po nás žádá, abychom pokračovali ve snaze hledat plnou jednotu křesťanů“ (Homilie Benedikta XVI. při nešporách, baz. sv. Pavla za hradbami, 28. červen 2010), citoval předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů Svatého otce. Koncilní dekret o ekumenismu upozorňuje, že „ rozdělení křesťanů zřejmě odporuje Kristově vůli, je pohoršením světu a poškozuje svatou věc hlásání evangelia všemu stvoření ( Unitatis Redintegratio, 1), zdůraznil švýcarský kardinál. Naší útěchou může být ekumenismus mučedníků – v nich bl. Jan Pavel II. spatřoval „nejvýznamnější důkaz, že každý prvek rozdělení může být překlenut a překonán v úplném darování se pro věc evangelia“ (Ut unum sint,1). Zatímco my zde na zemi dosud nezažíváme plnost jednoty, mučedníci v nebeské slávě žijí v dokonalém společenství, řekl kardinál Koch.
Brazilský biskup Mons. Geraldo Lyrio Rocha poukázal na liturgii jako základní zdroj a místo evangelizace. Církev věří tak, jak se modlí: Lex orandi, lex credendi, řekl biskup brazilské diecéze Mariana a vyzdvihl umění správně celebrovat (ars celebrandi) jako nejlepší způsob předávání radostné zvěsti.
Polský kardinál Kazimierz Nycz hovořil o udílení svátosti křtu. I v tradičně katolickém Polsku nastala situace, kdy rodičě nechávají pokřtít své děti, přičemž evidentně nejsou schopni jim předávat víru. Otázkou je, jaký má potom takový křest smysl, uzavřel varšavský arcibiskup.
V případě Albánie nelze hovořit o nové evangelizaci, nýbrž vůbec o prvním hlásání víry. Generace Albánců vyrostly, aniž by cokoliv slyšely o Bohu; také místní muslimové, kteří mají křesťanské kořeny, jsou křesťanskému poselství otevřeni. Mons. Cristoforo PALMIERI ve svém vystoupení nezastíral množství problémů – chudoba, geografické vzdálenosti. Žeň není malá, ale schází horliví, vzdělaní dělníci, schopní přinášet oběti. Teprve teď se seznamujeme s koncilními dokumenty, přeloženými do albánštiny. Nechybí krev mučedníků (čtyřicet beatifikačních kauz čeká na své ukončení při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a svatořečení), ale prázdnotu vytvořenou diktaturou může vyplnit pouze vaše modlitba a podpora, žádal synod biskup z albánského Rrëshen.
Bereme-li do rukou Písmo svaté a čteme je spolu s církví, vrací se člověk do ráje, aby tam chodil s Bohem (Verbum Domini, 87), citoval korejský biskup Mons. Vincent Ri Pyung-ho svatého Ambrože ( a Benedikta XVI.) Od začátku svého episkopátu věnuji každé ráno dvě a půl hodiny tomu, abych se zpaměti naučil biblickým čtením denní liturgie, svěřil se biskup jihokorejské diecéze Jeonju. Avšak jak zde zmínil jeden francouzský biskup, navzdory jeho doktorátu z biblistiky mu dveře k Písmu otevřel teprve jeden chudý laik. Protože tyto věci zůstávají skryty před moudrými a chytrými a jsou odhaleny maličkým (srov. Mt 11, 25-26), řekl korejský biskup a uzavřel: Když církev naslouchá Božímu Slovu, měla by je – ony maličké – mít po ruce.
Odpoledne synod naslouchal delegátům bratrských církví. Pravoslavnou církev zastupoval metropolita Hilarion, představitel moskevského patriarchátu. Dále vystoupili baptisté, metodisté a anglikáni. V závěru včerejšího zasedání synodní otcové vyslechli příspěvek bratra Aloise, představeného ekumenické komunity ve francouzském Taizé.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.12 Benedikt XVI. zakončil biskupský synod o nové evangelizaci
27.10.12 První bilance synodu
27.10.12 Služba chudým mění lidi více než projevy
27.10.12 Benedikt XVI.: I přes poryvy protivětru církev cítí především vanutí Ducha svatého
26.10.12 Synodní Poselství Božímu liduHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Ježíšův pokoj je jako hlubina v moři, jehož hladinou zmítají vlny

Papež František k 500. výročí první mše v Rí Gallegos

Papež se připojil k ekumenické modlitbě k Duchu svatému

Vincent Lambert: Odvolací soud nařídil obnovení výživy

Transparentnost vatikánských financí nadále roste

Římský biskup opět navštíví jihoitalské Bari

Sri Lanka měsíc po útocích: Víra je silnější než strach

Papež: Evangelizace je svědectví, nikoli proselytismus

Primas Itálie zahájil plenární zasedání italského episkopátu

Vincent Lambert. Papež: střežte vždy život

Kardinál Sarah: Ďábel rozsévá pochybnosti, Bůh však církev neopouští

Od začátku roku zemřelo násilnou smrtí osm kněží

 Nově na webu
Svatý otec: Bůh nás miluje mnohem více než my sami sebe

Publicistika: Není klerikalismus jako klerikalismus

Publicistika: O spirituální dimenzi západního malířství

Rozhovory: Uvykli jsme nadávkám – nahraďme je „mystikou respektu“!

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv květen 19
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru