VaticanNews.va

   14. 12. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6314
Poslechem z webových stránek.3905
Četbou textů na webových stránkách.6264
Poslechem i četbou.3679


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Maria – celá svatá, bez nejmenšího stínu samolibosti

Svatý otec: Skutky milosrdenství nepotřebují být vystavovány jako trofej

Bůh vždycky poskytuje útěchu, i když kárá


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.10.2012 

Telegraficky ze synodu

Vatikán. V úterý 17. října pokračovala biskupská synoda o nové evangelizaci 13. a 14. všeobecným zasedáním. Mons. Nikola Eterovič, generální sekretář biskupské synody, v úvodu přečetl poselství devadesátiletého čínského biskupa z diecéze Fengxiang. Mons. Lucas Ly Jingfeng strávil dvacet let v komunistickém vězení. Na biskupa byl vysvěcen po svém propuštění roku 1980.
Církevní shromáždění poté vyslovilo svou podporu obyvatelům Haiti, které před dvěma lety postihlo zemětřesení. Synod vyzval k nejenom materiální, nýbrž i duchovní obnově země.
Kardinál Kurt Koch připomněl ekumenický rozměr nové evangelizace. „Výzva nové evangelizace interpeluje univerzální církev a také po nás žádá, abychom pokračovali ve snaze hledat plnou jednotu křesťanů“ (Homilie Benedikta XVI. při nešporách, baz. sv. Pavla za hradbami, 28. červen 2010), citoval předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů Svatého otce. Koncilní dekret o ekumenismu upozorňuje, že „ rozdělení křesťanů zřejmě odporuje Kristově vůli, je pohoršením světu a poškozuje svatou věc hlásání evangelia všemu stvoření ( Unitatis Redintegratio, 1), zdůraznil švýcarský kardinál. Naší útěchou může být ekumenismus mučedníků – v nich bl. Jan Pavel II. spatřoval „nejvýznamnější důkaz, že každý prvek rozdělení může být překlenut a překonán v úplném darování se pro věc evangelia“ (Ut unum sint,1). Zatímco my zde na zemi dosud nezažíváme plnost jednoty, mučedníci v nebeské slávě žijí v dokonalém společenství, řekl kardinál Koch.
Brazilský biskup Mons. Geraldo Lyrio Rocha poukázal na liturgii jako základní zdroj a místo evangelizace. Církev věří tak, jak se modlí: Lex orandi, lex credendi, řekl biskup brazilské diecéze Mariana a vyzdvihl umění správně celebrovat (ars celebrandi) jako nejlepší způsob předávání radostné zvěsti.
Polský kardinál Kazimierz Nycz hovořil o udílení svátosti křtu. I v tradičně katolickém Polsku nastala situace, kdy rodičě nechávají pokřtít své děti, přičemž evidentně nejsou schopni jim předávat víru. Otázkou je, jaký má potom takový křest smysl, uzavřel varšavský arcibiskup.
V případě Albánie nelze hovořit o nové evangelizaci, nýbrž vůbec o prvním hlásání víry. Generace Albánců vyrostly, aniž by cokoliv slyšely o Bohu; také místní muslimové, kteří mají křesťanské kořeny, jsou křesťanskému poselství otevřeni. Mons. Cristoforo PALMIERI ve svém vystoupení nezastíral množství problémů – chudoba, geografické vzdálenosti. Žeň není malá, ale schází horliví, vzdělaní dělníci, schopní přinášet oběti. Teprve teď se seznamujeme s koncilními dokumenty, přeloženými do albánštiny. Nechybí krev mučedníků (čtyřicet beatifikačních kauz čeká na své ukončení při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a svatořečení), ale prázdnotu vytvořenou diktaturou může vyplnit pouze vaše modlitba a podpora, žádal synod biskup z albánského Rrëshen.
Bereme-li do rukou Písmo svaté a čteme je spolu s církví, vrací se člověk do ráje, aby tam chodil s Bohem (Verbum Domini, 87), citoval korejský biskup Mons. Vincent Ri Pyung-ho svatého Ambrože ( a Benedikta XVI.) Od začátku svého episkopátu věnuji každé ráno dvě a půl hodiny tomu, abych se zpaměti naučil biblickým čtením denní liturgie, svěřil se biskup jihokorejské diecéze Jeonju. Avšak jak zde zmínil jeden francouzský biskup, navzdory jeho doktorátu z biblistiky mu dveře k Písmu otevřel teprve jeden chudý laik. Protože tyto věci zůstávají skryty před moudrými a chytrými a jsou odhaleny maličkým (srov. Mt 11, 25-26), řekl korejský biskup a uzavřel: Když církev naslouchá Božímu Slovu, měla by je – ony maličké – mít po ruce.
Odpoledne synod naslouchal delegátům bratrských církví. Pravoslavnou církev zastupoval metropolita Hilarion, představitel moskevského patriarchátu. Dále vystoupili baptisté, metodisté a anglikáni. V závěru včerejšího zasedání synodní otcové vyslechli příspěvek bratra Aloise, představeného ekumenické komunity ve francouzském Taizé.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.12 Benedikt XVI. zakončil biskupský synod o nové evangelizaci
27.10.12 První bilance synodu
27.10.12 Služba chudým mění lidi více než projevy
27.10.12 Benedikt XVI.: I přes poryvy protivětru církev cítí především vanutí Ducha svatého
26.10.12 Synodní Poselství Božímu liduHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Magnifikat je skvostnou školou evangelní moudrosti – kázal o. Raniero Cantalamessa

Papež František slaví zlaté kněžské jubileum

Papež: Důvěryhodnost hlásání církve závisí na jejím svědectví o milosrdenství

Svět potřebuje krásu, aby nepropadl zoufalství

Petrův nástupce sloužil mši z liturgické památky Panny Marie Guadalupské

Papež: Svatost je pravým světlem církve

Dekrety o mučednictví z pronásledování ve Španělsku: 26 duchovních a jeden novinář

Svatý otec: Bratrství, smíření a ekologická konverze jako cesty k míru

Lidé zbohatli, ale ráno se nebudí šťastnější – říká profesor soudobých dějin Miroslav Vaněk na okraj římské konference o Sametové revoluci

Papež: Všechno chápat očima víry

Papež poděkoval ukrajinským katolíkům za výmluvné svědectví víry

Paliativní léčba v mezináboženském pojetí

 Nově na webu
Svatý otec: Maria je Matkou hierarchické svaté Matky církve

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Duchovní rozlišování je odvaha vidět v našich lidských tvářích božské rysy

Rozhovory: Křesťanské kořeny jsou jasná věc

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv prosinec 19
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Admirabile signum

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství