Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 10. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

28.10.2012 

Evangelium v zajetí ideologizace

Milan Glaser

Bylo by zbytečné hovořit o nové evangelizaci, kdyby nebylo jasné, co je to evangelizace samotná. Podobnost tohoto abstraktního termínu s ideologickými žargony je, bohužel, zjevná. Například arizace, kolektivizace nebo globalizace jsou ukázkou takovýchto technicistních výrazů, jejichž význam je sice značně vágní, ale neulehčuje komunikaci, ani lidské soužití.

Křesťanům se může na první pohled jevit jako samozřejmý, i když ne každý by dovedl říci, co znamená jeho řecký kořen. Výraz evangelizace zní však naprosto cize, ba odpudivě těm, kteří v evangelium nevěří a s největší pravděpodobností se proto budou domnívat, že znamená něco jako mytologizace či ideologizace.

Problematičnost tohoto výrazu vyniká ostatně již na filologické rovině. Evangelizace je dějové abstraktum, které – podle odborné definice – „vyjadřuje nabytí vlastností tkvících ve významu substantivního základu“, jímž je dobrá zvěst, řecky evangelium. Označuje tedy jakýsi proces uskutečňování či plnění dobré zvěsti… Řecký kořen jen dodává nádech odbornosti a skrývá příchuť významové plytkosti.

Jenom křesťané tak nějak cítí, že slovo evangelizace má označovat něco docela jiného, totiž šíření obdržené pravdy, lásky k pravdě, a to nejenom mediálně, ale především osobním sdílením, tedy myšlením, slovy i skutky. Je to šíření zprávy, která budí radost, protože oznamuje reálnou událost Vzkříšení pro nás ukřižovaného Krista, který vysvobozuje člověka ze smrti.

Technizace slovníku víry je projevem slabého myšlení, jež je v církevním prostředí patrné zvláště po Druhém vatikánském koncilu. Příčinou ovšem není koncil samotný, nýbrž jeho mediální podání, z něhož se vytratila víra. Sklon technizovat či ideologizovat lidské myšlení má ovšem mnohem delší historii. Je typickým plodem novověku, domýšlivé snahy člověka uchopit a změnit vlastní úděl svými silami. Za pomoci extrémně abstraktních a hermeticky do sebe uzavřených koncepcí je člověk odváděn pryč od nazírání na realitu, která se má stát zcela nepodstatnou ve srovnání s kreativitou do sebe zahleděné lidské mysli. Mezilidská komunikace je okleštěna, jsou podvazovány rozum i svoboda člověka a jeho srdce je nenápadně vyváděno na duchovní pustinu. Tato novověká inspirace zrodila v 19. a 20. století myšlenkové demagogie, které rozpoutaly běsy, jež do té doby neměly obdoby a které v nitru člověka stále dřímají, aniž by bylo možné vyloučit, že opět přijdou ke slovu. Psáno je toho na toto téma dost nejen v poslední knize Bible, ale i v evangeliích.

Barbarství rozpoutané ideologiemi 20. století nebylo z hlediska víry reflektováno na koncilu, ani později. Patrně je však něčím víc než jen drobnou chybičkou lidské snahy o uchopení svého údělu do vlastních rukou. Stěží je neklást do souvislosti s obrazy v knize Apokalypsy, které jsou předzvěstí toho, že tento svět má na konci dějin skutečně vyjevit svoji neslučitelnost s Božím královstvím. A to na způsob jakési poslední pobídky shůry, aby se člověk opravdu upřímně začal těšit na království, jež sestoupí z nebe. Očekávání blaženosti, kterou si lidé sami nakonec dokáží politicky vybudovat, je však dnes – jak se zdá – součástí víry i nejednoho křesťana, ačkoli evangeliu určitě odporuje.

Pokoncilní katolicismus trpí ostýchavostí na nepravém místě, pokud evangelizaci chápe způsobem, který zatajuje onu neslučitelnost a nepodává syntézu Ježíšova poselství: „Naplnil se čas a přiblížilo se Boží království. Obraťte se a věřte evangeliu!“ (Mk 1,15). Snaha hodnotit technicko-ideologické projekty tohoto světa výhradně pozitivně a pozitivisticky, odnímá lidem, kteří v něm žijí, možnost uvěřit v Krista, a namísto toho je ponechává napospas lžím a klamům antikrista, který si anonymně buduje svoje království.

Dnes stejně jako včera není evangelizace světa možná bez jeho demytologizace, tedy bez odhalování a vyvracení mýtů a ideologií, které člověku překážejí v poznání pravdy a jejichž věrohodnost je lidem mediálně líčena stále podmanivějšími způsoby. Není možné evangelizovat a přitom nedemaskovat iluze a podvody, kterým jsou dnes globálně a záludně vystavovány rozum a svoboda lidí v režii knížete tohoto světa. Takový je styl Ježíšovy evangelizace známý z evangelií.
Ten vede k vytouženému cíli: osobnímu setkání s Bohem, které je budoucností otevřenou v nás stejně jistě, jako existuje kdesi v minulosti předěl mezi naším bytím a nebytím.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 24
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti