Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.11.2012 

Joseph Ratzinger před deseti lety o svém přání napsat knihu Ježíš Nazaretský

Řím. Benedikt XVI. – Joseph Ratzinger publikoval poslední díl své trilogie o Ježíši Nazaretském. Zatímco se množí komentáře, poslechněme si, co o svém knižním projektu řekl pro mikrofony naší rozhlasové stanice sám autor. Prefekt Kongregace pro nauku víry se poprvé o svém přání zmínil právě před deseti lety. Bylo mu 75 a počítal s tím, že za pět let půjde na odpočinek. Nechtěl proto dělat velké plány:

Co by mi však zvláště leželo na srdci, by bylo ještě napsat knihu o Ježíši Kristu. Pokud by mi toto bylo darováno, splnilo by se tím mé největší přání. S ním se zároveň pojí druhé přání – abych našel dost času a svobody to uskutečnit.

Josef Ratzinger opakovaně zdůrazňuje, že vydání trilogie předcházela dlouhá vnitřní cesta. Kniha je výrazem mého osobního hledání, upozorňuje, hledání Pánovy tváře. Koho nachází?

Kristus bývá redukován na Ježíše, na příkladného člověka. Představy o něm se pak různí a jeho božství je zcela odsunuto někam stranou. Zůstává lidský vzor, protože k Bohu vůbec nedosáhneme. Vyvstává tedy otázka: Existuje vůbec něco víc? Je tento Ježíš něčím víc než jeden z modelů, které nám jsou předkládány? Můžeme v něm skutečně takříkajíc dohmátnout Boha? Pouze zodpovíme-li si tuto otázku, můžeme obstát vůči výzvám, které nám klade současnost.

V dubnu 2005 je kardinál Ratzinger zvolen papežem. V práci na své knize o Ježíši značně pokročil, minimálně na jejím prvním svazku. Zjišťuje totiž, že rozsah projektu narůstá a že bude zapotřebí přinejmenším trilogie. V březnu 2007 vychází její první díl:

V dějinách se ještě nikdy nestalo, že by papež napsal vědecké pojednání o Ježíši. Ukazuje se zde zcela nový styl pontifikátu. Kristův náměstek na zemi neformuluje dogma, nýbrž říká: Toto je mé teologické pozorování, čtěte jej kriticky a diskutujte o něm. Považuji to za revoluční,

reaguje tehdy – společně s mnoha jinými – bochumský biblista Thomas Söding. Odhlédneme-li však od vědecké exegese, je kniha zejména svědectvím víry, upozorňuje kard. Christoph Schönborn.

A to je na této knize to nejdůležitější. Je to svědectví věřícího člověka o Ježíši. To, že je onen věřící také významný teolog, se samozřejmě na knize odráží. Nicméně v první řadě před sebou máme zcela osobní pohled křesťana Ratzingera na jeho Pána, na Ježíše,

míní vídeňský arcibiskup. I proto není trilogie o Ježíši Nazaretském určena úzkému kruhu odborníků, potvrzuje její italský vydavatel Paolo Mieli:

Kniha má úspěch, protože byla napsána tak, aby ji mohli číst běžní čtenáři. A myslím, že závěrečný díl trilogie budou číst zejména zcela prostí lidé, kteří se tímto způsobem – skrze Ježíšovo dětství – později dostanou i k dalším částem jeho života. Zároveň je to však text vysoce erudovaný a propracovaný.

Pro autora trilogie je odpověď na to, co nám Ježíš přinesl, zcela jednoduchá. Boha. Nyní známe jeho tvář a můžeme se k Němu obracet. Ježíšovým zahaleným sebeportrétem je pak jeho “Horské kázání”:

On je ten tichý, tvůrce pokoje, chudý v duchu. Přečteme-li si Horské kázání, zjišťujeme, že ve skutečnosti nezáleží na detailech, každý je schopen uskutečnit jen malou část z uvedených blahoslavenství. Princip, který je zde obsažen, je následující: přiblížit se ke Kristu, vyjádřit svým vlastním životem společenství s Ním, dát se Jím v životě vést a řídit.

říká Joseph Ratzinger.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.4.20 K narozeninám emeritního papeže vychází jeho nová, obsáhlá biografie
26.9.16 Poslední amen
29.4.14 Biskupská synoda z pohledu Benedikta XVI.
5.2.14 Pavlovské katecheze Benedikta XVI. v turečtině
7.3.13 Vyšel svazek promluv Benedikta XVI. ze závěru pontifikátuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti