Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.11.2012 

Arcibiskup Müller: Tradicionalistické a pokrokářské ideologie se setkávají

Vatikán. Arcibiskup Gerhard Ludwig Müller včera večer v koleji Santa Maria dell´Anima, která náleží německé katolické komunitě v Římě, představil sedmý díl sebraných spisů Josepha Ratzingera. Dvousvazkové dílo nese název “K nauce Druhého vatikánského koncilu” (Zur Lehre des Zweiten Vatikanischen Konzils ) a vychází v německém nakladatelství Herder. Ediční řada Ratzingerových spisů by měla celkově dosáhnout šestnácti titulů. Vychází péčí současného prefekta Kongregace pro nauku víry a řezenského Institutu papeže Benedikta XVI.

Ve fázi recepce koncilu Joseph Ratzinger neúnavně opakuje, že koncil je třeba hodnotit a chápat ve světle jeho původních záměrů. Koncil jako jeden z jedenadvaceti všeobecných sněmů je součástí církevních dějin a lze mu tudíž porozumět pouze v tomto dvoutisíciletém kontextu, či ve tři a půl tisícileté souvislosti dějin Zjevení. Díky svým pracím o pojetí církve u svatého Augustina a termínu Zjevení u sv. Bonaventury, kterými získal akademické tituly, byl Joseph Ratzinger zvláště vybaven a připraven k řešení zásadních otázek, které vyvstávaly před církví dvacátého století. Jednou z nich byla – v důsledku válečných zážitků a hluboké společenské proměny šedesátých let – také ztráta smyslu křesťanství a jeho přítomnosti ve světě,

uvedl arcibiskup Müller při včerejší prezentaci a pokračoval:

Benedikt XVI. proto v předmluvě k předkládanému dílu definuje úlohu koncilu následovně: «Vědomí této ztráty, kterou křesťanství v oné době utrpělo, a úkolu z ní vyplývajícího dobře shrnoval pojem „aggiornamento”. Křesťanství musí stát v přítomnosti, aby mohlo formovat budoucnost».

Prefekt Kongregace pro nauku víry poté podrobně představil rozvržení knihy, jejíž podtitul zní: Formulace – předání – výklad ( Formulierung – Vermittlung – Deutung). Svazek shromažďuje texty, které do dnešní doby z větší části nebyly publikovány.

Jsou tu poznámky k navrženým koncilním textům, náčrty koncilních promluv kard. Fringse z pera Josepha Ratzingera, které se Otec kardinál učil zpaměti, neboť mu již nesloužil zrak. Dále Ratzingerovy výhrady k jednotlivým koncilním dokumentům a návrhy na změny, jeho mínění o koncilních textech, vyjádřená v úzkém kruhu biskupů a kardinálů. Pouze pohlédneme-li na ně jako na celek, uvědomíme si, s jakou intenzitou, kompetencí a precizností vstoupil tehdy pětatřicetiletý profesor do služeb církve. Dovolím si tedy vyslovit, že koncil nese rukopis Benedikta XVI.,

zdůraznil arcibiskup Müller. Dílo dokumentuje nejenom působení Josepha Ratzingera ve dvou koncilních komisích a jeho přímou účast na formulaci několika koncilních dokumentů, nýbrž také jeho pozdější komentáře ke všem čtyřem koncilním konstitucím z let 1966-2003. Tyto spisy již náleží ke klasickým teologickým dílům, podotkl německý arcibiskup, a jsou vždy motivovány přáním nezradit původní pramen:

Výchozím bodem pro stanovisko Josepha Ratzingera v otázkách koncilu jsou texty koncilních dokumentů v jejich latinském originále, ve kterém se projevuje prvotní záměr koncilních otců. Kdokoliv by chtěl porozumět druhému Vatikánu – duchovně, teologicky i vědecky, musí pozorně vzít v úvahu všechny jeho konstituce, dekrety a deklarace, neboť právě ony pouze jako celek představují platné dědictví koncilu. Nikoliv tedy jednotlivé vyzobané věty, které jsou zabudovávány do předpřipravených ideologií. A v tomto svazku je tento rozhodující krok v přijetí koncilu v jeho zřejmosti a jednoznačnosti přiměřeně dokumentován.

V linii se svými názory z šedesátého šestého roku promluvil Benedikt XVI. před sedmi lety k římské kurii a poukázal na “hermeneutiku reformy”, obnovy v kontinuitě jednoho a téhož subjektu při výkladu koncilu, vyzdvihl prefekt Kongregace pro nauku víry:

Tato interpretace je v celku katolické víry jediná možná. Odkazuje k nerozlučitelné jednotě Písma, souhrnné tradice a magisteria, jehož nejvyšším výrazem je koncil, kterému předsedá nástupce sv. Petra jako hlava viditelné církve. Kromě této jediné pravověrné interpretace bohužel existuje bludný výklad, tedy hermeneutika zlomu, jak na tradicionalistické, tak pokrokářské straně. Obě tato křídla spojuje společné odmítnutí koncilu. Pokrokáři by ho chtěli nechat za sebou, téměř jako by to bylo minulé roční období, které jim nedovoluje vplout do jiné církve. Tradicionalisté jako by k němu nechtěli ani dojít, jako by jím nastala zima katolicismu. Obě dvě tyto ideologie se vlastně setkávají a tvrdí, že tradice byla tímto časovým výsekem přerušena. Oba dva tyto extrémy nesmí být povoleny. Nejsou udržitelné ani vědecky, ani věroučně. Kdo to nechce akceptovat, opouští půdu katolické víry.

Papež ve své tehdejší promluvě nevyjádřil svůj názor teologa Josepha Ratzingera, nýbrž hovořil z pozice svého učitelského úřadu, upozornil arcibiskup Müller. Kontinuita v tomto pojetí znamená neustálé se odvolávání k původu – Ježíši Kristu, nikoliv jakékoliv přizpůsobení, které ve své libovolnosti může vést špatným směrem, dodal.

Toto mnohokrát citované «aggiornamento», které se bohužel stalo jakýmsi sloganem, tudíž neznamená zesvětšení víry, vedoucí k jejímu rozkladu, nýbrž zpřítomnění počátku, kterým je člověku darována spása, tedy svátostné zpřítomnění Krista – v jeho Slovu, svátostech a celém životě, učení, bohoslužbě a liturgii církve. Je to opakovaná reforma naší trvalé věrnosti celému Kristu – Christus totus – podle známých slov sv. Augustina: Plnost Kristova jsou jeho hlava i údy. Co jsou tato hlava a údy? Kristus a církev, píše sv. Augustin ve svém komentáři k Janově evangeliu.

Koncil nechtěl hlásat jinou víry, nýbrž ji zpřítomnit v kontinuitě s předcházejícími církevními sněmy, citoval prefekt Kongregace pro nauku víry.

Je nemožné rozhodnout se pro druhý vatikánský, a nikoliv pro první vatikánský a tridentský koncil. Rovněž tak není možné rozhodnout se pro první vatikánský a tridentský koncil bez rozhodnutí pro druhý Vatikán, píše Joseph Ratzinger. Tím je vše řečeno,

uvedl v závěru včerejší prezentace sedmého svazku sebraných spisů Josepha Ratzingera arcibiskup Gerhard Ludwig Müller.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.5.20 Kardinál Müller ocenil abúdhábské prohlášení o lidském bratrství
1.3.18 Kardinál Müller: Svátosti nelze předefinovat na prostředky k utišení psychických obav
30.12.17 Kardinál Müller: Kdo chce smiřovat, je bitý ode všech
27.12.17 Festschrift kardinálu Gerhardu L. Müllerovi
1.11.17 Kardinál Müller k Amoris laetitia: Vina může mít polehčující okolnostiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti