Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Komentáře "Církev a svět" 

23.12.2012 

Je čas, aby křesťané ve světě začali jednat

Článek Benedikta XVI. ve Financial Times

Česká sekce RV

„Dávejte, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu“, odpověděl Ježíš, když byl dotázán, co si myslí o placení daní. Ti co se ho ptali, mu, samozřejmě, chtěli nastražit léčku. Chtěli jej donutit, aby zaujal postoj v zanícené politické diskusi o římské nadvládě v zemi Izraele. Ve hře však bylo více. Kdyby Ježíš opravdu byl očekávaný Mesiáš, pak se měl určitě postavit proti římským vládcům. Otázka tedy byla vypočítaná tak, aby jej odhalila buď jako hrozbu pro režim nebo jako podvodníka.

Ježíšova odpověď dovedně přenáší otázku na vyšší rovinu, když jemně varuje jak před politizací náboženství, tak před zbožštěním časné moci, jakož i před úpornou snahou o zbohatnutí. Jeho posluchači měli pochopit, že Mesiáš není císař a že císař není Bůh. Království, které Ježíš přišel ustanovit, má absolutně vyšší dimenzi, jak plyne z odpovědi dané Pilátovi: „Moje království není z tohoto světa.“

Novozákonní podání Vánoc vyjadřuje podobné poselství. Ježíš se narodil během „sčítání lidu celého světa“, které si přál císař Augustus, proslulý tím, že zavedl Pax Romana ve všech zemích podrobených římské vládě. Avšak toto dítě, narozené v zapadlém a vzdáleném koutku říše, mělo světu nabídnout mnohem větší pokoj, který je co do účelu skutečně všeobecný a transcenduje jakékoli prostorové a časové omezení.

Ježíš je nám představen jako potomek krále Davida, ale osvobození, které přinesl svému lidu, nespočívalo v tom, že bude držet v šachu nepřátelská vojska, nýbrž v definitivním přemožení hříchu a smrti.

Narození Krista nás vyzývá k opětovnému promyšlení našich priorit, našich hodnot, našeho způsobu života. Vánoce jsou nepochybně časem velké radosti a jsou také příležitostí ke hluboké reflexi, ba zpytování svědomí. Co si můžeme na konci roku, který mnohým přinesl ekonomické ztráty, vzít z pokory, chudoby a jednoduchosti betlémské scény?

Vánoce mohou být časem, ve kterém se naučíme číst evangelium a znát Ježíše nejenom jako Dítě z jeslí, ale také jako toho, ve kterém rozpoznáváme Boha, který se stal člověkem. V evangeliu křesťané nacházejí inspiraci pro každodenní život a pro svou účast ve světovém dění ať už je to v parlamentu nebo na burze. Křesťané by neměli utíkat před světem; měli by se naopak do něho zapojit. Jejich účast v politice a ekonomice by však měla překračovat jakoukoli formu ideologie.

Křesťané bojují proti chudobě, protože uznávají svrchovanou důstojnost každé lidské bytosti stvořené k obrazu Božímu a určené k životu věčnému. Křesťané usilují o spravedlivé sdílení pozemských zdrojů, protože jsou přesvědčeni, že jakožto správci Božího stvoření, mají povinnost starat se o ty nejslabší a nejvíce zranitelné. Křesťané odporují chamtivosti a vykořisťování v přesvědčení, že právě velkorysost a láska zapomínající na sebe, jak ji učil a žil Ježíš Nazaretský, je cestou, která vede k naplnění života. Křesťanská víra v transcendentní úděl každé lidské bytosti v sobě zahrnuje naléhavost poslání prosazovat pokoj a spravedlnost pro všechny.

Poněvadž tyto cíle sdílejí mnozí, je možné dosáhnout velké a plodné spolupráce mezi křesťany a všemi ostatními. Křesťané však dávají císaři, jenom co je císařovo, ale nikoli to, co patří Bohu. V průběhu dějin křesťané častokrát nemohli požadavkům císaře vyhovět. Počínaje antickým kultem římských císařů až k totalitním režimům minulého století, snažil se císař zaujmout místo Boží. Odmítají-li se křesťané sklonit před falešnými bohy naší doby, nečiní tak proto, že mají zastaralé vidění světa. Naopak, děje se tak proto, že jsou svobodní od ideologických pout a jsou oduševňováni ušlechtilou vizí lidského údělu natolik, že nemohou přijímat kompromisy s ničím, co by jej mohlo ohrozit.

V Itálii jsou zříceniny antických římských budov často zdobeny znázorněními betlémské scény. Dokazuje to, že narození dítěte Ježíše znamená konec starého řádu, pohanského světa, ve kterém se zdálo, že nároky císaře nelze odmítnout. Nyní existuje nový král, který neskládá důvěru v sílu zbraní, ale v moc lásky. Přináší naději všem, kteří žijí jako On na okraji společnosti. Přináší naději těm, kteří jsou zranitelní uprostřed proměnlivé štěstěny pomíjivého světa. Z jeslí nás Kristus volá, abychom žili jako občané Jeho nebeského království, království, které může tady na zemi pomoci vytvářet každý člověk dobré vůle.

Z listu Financial Times, 20. prosince 2012
Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti