Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   7. 10. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.5.2004 

Svatý otec: Náboženství neospravedlňuje násilí

Vatikán. Ve Vatikánu dnes předali své pověřovací listiny noví velvyslanci u Svatého stolce. Jan Pavel II. přijal na společné audienci diplomaty ze Surinamu, Sri Lanky, Mali, Jemenu, Zambie, Nigerie a Tuniska.

Mezi hlavními tématy promluvy Svatého otce byl respekt k lidské osobě, odsouzení všech druhé mučení a terorismu, dialog mezi náboženstvími, ale také solidarita mezinárodního společenství s chudými zeměmi.

Jan Pavel II. zdůraznil, že každý člověk je ve svém lidství naším bratrem, proto nesmíme mlčet tváří tvář jeho snižování. Nejen lidé, kteří nesou politickou odpovědnost, ale ani prostí občané nesmějí tolerovat znásilňování lidských práv. Jejich úkolem je šířit respekt ke každé lidské bytosti. Svatý otec zdůraznil, že je potřeba vychovávat lidské svědomí. Solidarita je naší povinností a mír nemůže nastat dokud se všichni nezasadí za to, aby každý člověk naší planety měl své místo a náležitou úctu.

Jak je zvykem, předal papež jednotlivým velvyslancům poselství, ve kterých se dotýká palčivých problémů jejich zemí. Novému velvyslanci Tuniska, Afi Hendaouiovi, připomněl Jan Pavel II, že terorismus nelze tolerovat v žádném případě. Násilí a války ? jak víme až příliš dobře ? nemohou vyřešit konflikty. naopak ? rozpoutávají řetěz násilí a dlouhotrvající nenávisti. Svatý otec zdůraznil, že islám a křesťanství naléhavě potřebují pravý dialog, který by mimo jiné jasně přinesl odsouzení každé manipulace náboženstvím ve službě násilí.

Akcent na cestu k demokracii položil Jan Pavel II. v poselství k nigerijskému velvyslanci, Kignsley Sunny Ebenyiimu. Papež povzbuzuje Nigerijce, aby vzali zmobilizovali své síly k posilnění demokracie. Znovu zdůrazňuje, že náboženství nikdy neospravedlňuje násilí. Zmiňuje konflikty v oblasti delty Nigeru a etnicko-politické konflikty na severozápadě země. Spory je třeba řešit upřímným dialogem, směřujícím ke smíření a ke vzájemnému porozumění.

Velvyslanec Zambie, Anderson Kaseba Chibwa, obdržel poselství, ve kterém Jan Pavel II. připomíná 40. výročí nezávislosti státu. Upozornil zároveň, že jednostranný důraz na ekonomickou a politickou oblast ohrožuje ostatní důležité složky společenského života, stejně jako rozvoj země ve skutečném míru. Papež proto pochválil úsilí Zambie o smíření v oblasti Velkých jezer.

Tragické důsledky obchodu s dětmi a s dětskou prací zmínil Svatý otec v promluvě k velvyslanci Mali, Mohamedovi Salia Sononovi. Podobné praktiky jsou nepřijatelné, protože od počátku ničí důstojnost zranitelných stvoření. Dalším problémem země je desertifikace, která nutí mnoho lidí opouštět rodná místa a hledat štěstí jinde.

Jan Pavel II. vyzval Mezinárodní společenství k výraznějším projevům solidarity a k podpoře chudých zemí. Je třeba dodržet sliby dané v oblastech investic, příspěvků a snížení zahraničního dluhu, zdůraznil Svatý otec.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti