Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.1.2013 

Jdi a stejně jednej i ty!

Vatikán. “Nejste opuštění, ani zbyteční. Byli jste povoláni Kristem, abyste se stávali jeho průzračným obrazem.” Těmito slovy II. Vatikánského koncilu (Poselství chudým, nemocným a trpícím) Benedikt XVI. uvádí své poselství k letošnímu Světovému dni nemocných, který připadá na 11. února, liturgickou památku P. Marie Lurdské. Světový den nemocných, ustavený bl. Janem Pavlem II., se slaví již po jedenadvacáté; letos na nejproslulejším mariánském poutním místě Německa v bavorském Altöttingu.

Svatý otec v poselství, které nese datum 2. ledna a bylo zveřejněno dnes ve Vatikánu, vybízí k zamyšlení nad příznačnou postavou milosrdného Samaritána (srov. Lk 10,25-37). Evangelní podobenství patří do řady dalších vyprávění z každodenního života, kterými chce Ježíš dát poznat hlubokou Boží lásku ke každému člověku. V závěrečných slovech příběhu “Jdi a stejně jednej i ty” nám však Pán naznačuje, jak by se každý jeho následovník měl stavět k druhým, a zejména k potřebným, upozorňuje papež.

Z nekonečné Boží lásky a z intenzívního vztahu modlitby máme čerpat sílu ke konkrétním skutkům a obracet se, obdobně jako milosrdný Samaritán, k lidem prosícím o pomoc, zraněným tělesně i duchovně, byť jsou neznámí a bez prostředků. Tento přístup, pokračuje Benedikt XVI., neplatí pouze pro zdravotníky a pastorační pracovníky, nýbrž pro každého, včetně nemocných. Také oni mohou prožívat svůj stav z hlediska víry. Člověk se neuzdravuje vyhýbáním se utrpení a útěkem před bolestí, nýbrž schopností přijímat soužení, dozrávat v něm a nalézat smysl ve sjednocení s Kristem, který trpěl s nekonečnou láskou (srov. Spe salvi, 37).

Někteří církevní Otcové spatřují v postavě milosrdného Samaritána samotného Krista a v člověku, který se octl mezi lupiči, zbloudilé lidstvo zraněné svým hříchem. Ježíš “vysvléká” svůj “božský šat”, ponižuje se ze své božské přirozenosti, aby se přiblížil k bolesti člověka. Sklání se nad propastí lidského utrpení a tiší ji olejem útěchy a vínem naděje, píše Benedikt XVI.

Dobrými Samaritány v církevních dějinách byli sv. Terezie od Dítěte Ježíše; ctihodný Luigi Novarese, italský kněz, který bude zanedlouho blahořečen (11.5.2013); francouzský spisovatel a filantrop Raoul Follereau, apoštol malomocných; bl. Matka Tereza; nebo sv. Anna Schäfferová, německá mystička, svatořečená na počátku Roku víry. “Bolestné lůžko se jí stalo řeholní celou a utrpení bylo její misionářskou službou. Posilována každodenním svatým přijímáním stala se neúnavným nástrojem přímluvné modlitby a odleskem Boží lásky pro mnoho lidí, kteří u ní hledali radu” (Homilie Benedikta XVI. z kanonizační liturgie, 21.10.2012). V závěru svého poselství Benedikt XVI. vyslovuje své uznání katolickým zdravotnickým zařízením, jejich zaměstnancům i dobrovolníkům. Svatý otec je povzbuzuje v jejich poslání – láskyplném a velkorysém přijetí každého lidského života, které je základním povoláním církve.

PLNÉ ZNĚNÍ poselství Benedikta XVI. je ZDE

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.1.21 Vztah vzájemné důvěry zakládá péči o nemocné
3.1.20 Papež: Podstatné jméno „člověk“ předchází přídavnému jménu „nemocný“
11.2.19 Světový den nemocných
8.1.19 Papež: Ukazatelem křesťanova zdraví je radost z nezištného daru
11.12.17 Rodinná péče o nemocné zasluhuje veřejnou podporu, vyzval papež FrantišekHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti