Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.1.2013 

Kardinál Bagnasco o vztahu katolíků k politickému životu

Řím. „Neexistuje-li přirozenost člověka, pak je možné dělat všechno, nejenom vznášet hypotézy o manželství mezi osobami téhož pohlaví“ – konstatoval kardinál Angelo Bagnasco v promluvě na zasedání stálé rady Italské biskupské konference, které je předsedou. Reagoval tím mimo jiné na rozhodnutí italského odvolacího soudu ohledně možnosti adoptovat děti homosexuálním párem. Tímto rozsudkem byly nejenom překročeny „meze oprávněnosti výroku soudní instituce“, ale nebyl brán v potaz vrozený „nárok každého dítěte žít spolu s maminkou a tatínkem v rámci bohaté harmonie diferencí“. Janovský arcibiskup, kardinál Bagnasco se ve své velmi obsáhlé promluvě dotknul všech živých témat ve společnosti, jak je zvykem při těchto zasedáních stálé rady italského episkopátu. Vzhledem k předvolební kampani, která v Itálii probíhá, byla jeho promluva s napětím očekávána a skutečně se také dotkla nejen v Itálii choulostivého tématu účasti katolíků na politickém životě. Kardinál Bagnasco mimo jiné řekl:

Biopolitika je nyní neopominutelnou frontou jakéhokoli programu. Francie, Španělsko, Británie, Spojené státy, abychom jmenovali alespoň některé státy, nám říkají, že se nelze tvářit jakoby tyto problémy bylo možné ponechávat stranou, protože jsou v postmoderních společnostech klíčové. Konkrétně vzato, kolikrát jsou jen interrupce a pokusy o eutanazii odůvodňovány ekonomicky? Nemá smysl skrývat tyto argumenty a přiznávat voličskou příslušnost pouze ekonomii, jakožto jevu, který je objektivně palčivý. Všude se mluví o biopolitice a bioprávech, proč tedy nemluvit také ekonomii jako o bioekonomii? Kompromisy či v horším případě propast zející mezi ekonomií a etikou života, je velice na pováženou. Bez antropologického primátu se nejenom finančnictví a ekonomie stávají despotickými, protože redukují člověka na náklady a zisky, ale také společnost je kladena na neblahé a reduktivní základy.

Přistupujeme-li k základům lidství, pokračoval kardinál Bagnasco, nesmí mlčet nikdo, lidé ani instituce. Je třeba jednat.

Zdráhání nebo výmluvy nejsou dovoleny. Je třeba dát státu tvář a říci, zda je lidskou rodinou anebo spletí zájmů, zda je aglomerátem individuí anebo sítí vztahů, o nichž každý ví, že se na ni může spolehnout, zvláště ve stavu větší křehkosti.

Matkou všech krizí je individualismus, který je plodem nihilistické kultury, podle níž je všechno morálně rovnocenné, nic není objektivní a všeobecně platné a závazné, řekl dále předseda Italské biskupské konference. Je to více či méně skrytý červotoč, který zevnitř mění uspořádání všeobecného směrování a společenskou praxi, řekl předseda italského episkopátu s narážkou na některé předvolební programy italských politických stran.

Musíme se mít na pozoru před mlhavou kulturou, která nám kalí zrak a přivádí nás ke zříkání se principů, které ženou společnost vpřed, základů, které nejsou předmětem vyznání, jak se tvrdí, ale jednoduše mají racionální povahu.

S odvoláním na Benedikta XVI. (promluva k římské kurii 21.12.2012) pak kardinál Bagnasco zdůraznil, že základní, konstitutivní hodnoty lidské existence nejsou diskutovatelné a musí být hájeny s maximální jasností. Je třeba využít všech možností a formulovat přesvědčení, které bude možno převést do politického jednání.

Katolíci vědí, že v těchto principech neexistuje kompromis nebo mediace či jakkoli se to nazve, protože jde o lidství v jeho kořenech.

Rodina předchází stát, neboť je institucí, jejíž přirozenost nemůže být předmětem dohody. Je vepsána dokonce do fyzického kódu lidské osoby. Pohlavní rozdíly se na sebe totiž vzájemně odvolávají, aby se doplnily ve znamení lásky, která je přijetím i darem, lůnem nového života.

Panuje značné zmatení, protože se má za to, že realita je překonána, že neexistuje žádná pravda, ale pokud je to pravda – jak poznamenává německý filosof Robert Spaemann – potom je všechno jen otázkou moci. Právě toho jsme svědky a právě to církev nikdy nemůže přijmout: Pravda – jak řekl Benedikt XVI. (homilie 6.1.2013) – je pro nás důležitější než úsměšek světa.

Uvedl mimo jiné kardinál Bagnasco včera na začátku čtyřdenního zasedání stálé rady Italské biskupské konference.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.6.20 Italský episkopát proti návrhu zákona o homotransfóbii
18.10.17 Méně peněz na kostely, více na charitu a uprchlíky
24.5.17 Kardinál Bassetti novým předsedou Italské biskupské konference
29.8.16 Tři a půl milionu euro na pomoc syrským křesťanům
18.5.16 Kardinál Bagnasco: Vláda vynakládá energii na ideologický boj a zapomíná na reálné problémyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti