VaticanNews.va

   23. 1. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8764
Poslechem z webových stránek.5396
Četbou textů na webových stránkách.8255
Poslechem i četbou.5248


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Relikvie, ostatky a Světlo světa

Papežský telegram Bidenovi: Usilujte o autentickou spravedlnost a svobodu

Papež vyzval k modlitbě za jednotu křesťanů a bratrskému dialogu s Židy           


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

24.2.2013 

Moje první setkání s Ratzingerem

Vittorio Messori

Kolegové mne požádali, abych jim popsal začátek - déle než 25 let trvající - známosti s oním mužem, jehož odstoupení z úřadu vyvolalo pohnutí u miliardy katolíků a spustilo povyk v celém světě. A chtějí, abych byl osobní. Činím tak rád, byť s trochou stesku. Nečekaným koncem pontifikátu Benedikta XVI. totiž končí i to málo, co ještě zbývá, z mojí nejintenzivnější profesní dráhy. Nuže, někdy koncem roku 1978 došlo k tomu, že jsem opustil město a deník, které jsem měl rád (Turín a La Stampa) a přijal nezapomenutelné pozvání dona Zilliho k založení náboženské přílohy týdeníku Famiglia Cristiana pod výmluvným jménem Jesus, latinským, aby bylo jasno, nikoli anglickým jménem, jak jsem jej ke své nelibosti potom mnohokrát slyšel vyslovovat... Tento můj odchod do Milána byl způsoben nečekaným a velkým úspěchem mojí první knihy Hypotézy o Ježíšovi, úspěchem, který mi nikdy nebyl nemilý. Šlo tedy o klidné místo redaktora kulturní přílohy deníku podnikatelské rodiny Agnelli (majitele italské automobilky Fiat).

Původní redakce nového měsíčníku byla redukována opravdu na minimum: ředitelem byl don Antonio Tarzia, já a jedná mladá a hodná sekretářka Maura Ferrari. Spolu s donem Totò, jak jsme ho my přátelé vždy oslovovali, jsme se rozhodli, že největším trhákem každého čísla bude dlouhý a důkladný rozhovor se známou osobností, ať už křesťanského či jiného vyznání, agnostika či ateisty, pod titulem „Dialogy o Ježíšovi“. Z toho se po létech práce zrodila kniha, která se dosud prodává: Inchiesta sul cristianesimo (Výzkum o křesťanství). Každý měsíc jsem přidával portrét nějaké významné osobnosti do své sbírky, ale od jisté doby jsem v sobě začal živit jedno přání. Poněvadž veškeré moje zkoumání se týkalo víry, možnosti věřit, proč se nezeptat toho, který byl v katolické církvi strážcem, hlídačem pravověrnosti? Pavel VI. provedl hlubokou reformu toho, co bylo kdysi Posvátným officiem, obestřeným úpornou černou legendou. Tato obávaná instituce byla nahrazena Kongregací pro nauku víry. Její vedení svěřil Jan Pavel II. mnichovskému arcibiskupovi, bavorskému univerzitnímu profesorovi teologie, jistému Josefovi Ratzingerovi. Četl jsem od něho Úvod do křesťanství, kterého jsem si velice cenil, stejně jako deklarací a dokumentů, které začal psát v rámci své nové římské služby.

Byl jsem tedy jat utkvělou představou, že onen bavorský kardinál je právě tím, kdo mi chybí k velkolepému zakončení mé série svědků víry. Těch několik málo kolegů, kterým jsem se o tom zmínil, se na mne dívalo s ironickým úsměvem, někdo mi trochu posměšně radil, abych si vzal dovolenou, protože je zřejmé, že začínám blouznit.

Ovšemže jsem si i já uvědomoval, že ona instituce byla i přes změnu jména stále dědičkou Posvátného officia inkvizitorů, jedinou vatikánskou Kongregací, jejíž archiv byl stále uzamčen, institucí, jejíž podstatou je rezervovanost a mlčenlivost. Ale přece.. Stalo se, že jsem se v předvečer svátku Nanebevzetí P. Marie roku 1984 ocitl před branou velkého semináře v Brixenu a procházel se při čekání na Jeho Eminenci, Josepha kardinála Ratzingera, který mi poskytnul schůzku trvající nejenom pár hodin, ale dokonce tři dny.

Cílem nebylo pořízení krátkého interview pro nějaký deník, nýbrž obsáhlý rozhovor, ze kterého se měla stát kniha. Nakladatelství San Paolo, jehož ředitel don Totò byl jedním z mála, jenž mne nepovažoval za potřeštěnce, se postaralo o dosažení cíle, který se i mně zdál utopickým. Procházel jsem se tedy na náměstíčku v Brixen-Bressanone a očekával nějakou limuzínu se značkou SCV (městského státu Vatikán). Přijel však Volkswagen s řezenskou značkou, řízený bodrým pánem, o kterém se pak dověděl, že je jeho bratrem, a vystoupil kněz v obyčejném kolárku, jaký nosívají faráři, s klukovskou tváří, se kterou kontrastovaly již docela bílé vlasy. To byl on. Tři dny poté jsem vyšel z onoho semináře s cestovní taškou, v níž jsem měl 20 hodinovou nahrávku, která měla rozvířit hladinu celé církve a která je dosud tištěna v mnoha jazycích pod titulem O víře dnes (Rapporto sulla fede).

To byl začátek setkání, samozřejmě, přerušovaného, které se protáhlo později i na pár dalších (až k jednomu poměrně nedávnému) a umožnilo mi seznámit se hlouběji s tímto člověkem, ve kterém jsem okamžitě rozpoznal přímý protiklad tmářství, kterým byl obestírán. Namísto obávaného Velkého inkvizitora jsem objevil člověka tak zdvořilého a mírného, ba dokonce plachého, že jsem podobného nikdy nepotkal. Namísto fanatického ideologa jsem našel člověka ochotného naslouchat, chápat a v tom nejlepším interpretovat myšlenky toho, s kým rozmlouval. Byl pevný v podstatném, ale pružný v podružnostech. Namísto zachmuřeného a sveřepého preláta jsem našel člověka obdařeného laskavým humorem, připraveného se smát a jemně replikovat lecjakou narážku. Namísto člověka zabedněného v minulosti, našel jsem člověka zvědavého a informovaného nejenom v oblasti teologických a filosofických studií, ale i všeho důležitého, co se ve světě dělo. Namísto kněze, který to dotáhl na kardinála, jsem našel kněze, který se podivoval nad tím, co se mu přihodilo, a který všechna svá jmenování přijímal z lásky k církvi. S trochou lítosti mluvil jen o přerušené studijní činnosti, knižních projektech, které byly odloženy sine die.

Nebylo snadné v tehdejším církevním klimatu podat tento pravý obraz údajného dědice inkvizitorů, navíc Němce, jehož minulost, jako všech jeho vrstevníků, byla poznamenána povinným členstvím v Hitlerjugend. Snad teprve po jeho zvolení za papeže církev a svět ponenáhlu objevily, kdo je opravdový Ratzinger. Mnozí lidé, velmi mnozí jej objevili a oblíbili si ho. A nyní respektují jeho rozhodnutí, ale litují, že už jej nebudou vídat a slýchat, jak vlídně, nikoli výhrůžně, opakovaně hlásá pravdy, které vyznává církev.

Článek zveřejněný 19. 2. 2013 v týdeníku Famiglia Christiana
Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.2.14 Dobrou noc a děkuji vám všem, loučil se Benedikt XVI.
11.2.14 Dva papeži ve Vatikánu
28.2.13 Benedikt XVI.: Přestávám být papež a začínám poslední etapu své pozemské pouti
28.2.13 Benedikt XVI.: Budoucímu papeži, který je mezi vámi, již nyní slibuji bezpodmínečnou poslušnost
20.2.13 Paul Johnson: Papeže potřebují všichni, včetně těch, co by to nikdy nepřiznaliHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví

Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“

Arcibiskup Gallagher: Sílu zákona nesmíme nahradit zákonem síly

Papež kondoloval k úmrtí pomocného biskupa Mexika

Papežova předmluva ke knize nigerijské migranty: Vinu nesou ti, kdo si kupují ženské tělo

Vynesen rozsudek v kauze bývalého ředitele vatikánské banky

Arcibiskup Manaus děkuje papeži za dar na nákup kyslíkových bomb

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Nesmyslná krutost, píše papež o atentátech v Bagdádu

Papežova předmluva ke sbírce veršů: Krása je zkušenost

Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba za jednotu křesťanů

Publicistika: Eschatologie života

Publicistika: Jedinečná, vytoužená a velice milovaná

Rozhovory: Nadějí jsme zachráněni

Homilie: Obrácení

Archiv zpráv leden 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti