Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.3.2013 

O. Cantalamessa citoval ve Velkopáteční homilii Franze Kafku

Vatikán. Velkopáteční liturgii zahájil Svatý otec v bazilice svatého Petra v pět hodin odpoledne nejvýmluvnějším gestem liturgického roku – prostrací, kdy se kněz vleže, tváří k zemi, sklání před Božím majestátem. Homilii, jak je zvykem v tento den, pronesl papežský kazatel O. Raniero Cantalamessa:

V tento den máme možnost přijmout nejdůležitější životní rozhodnutí, které otevírá brány věčnosti: věřit! Věřit, že Ježíš «byl vydán na smrt pro naše hříchy, a vstal z mrtvých pro naše ospravedlnění» (Řím 4,25).

Je to něco mimořádného, pokračoval dále o. Cantalamessa. Velký pátek Roku víry za přítomnosti nového Petrova nástupce, by mohl být, chceme-li, počátkem nového života. Hilarius z Poitiers, který v dospělosti konvertoval na křesťanství, rozjímaje o svém minulém životě, prohlásil: „Dokud jsem tě nepoznal, neexistoval jsem“. Jediné, co je třeba, dodal papežský kazatel, je neskrývat se jako Adam po svém provinění a uznat, že potřebujeme odpuštění.

Dnes jsou ze satelitů k dispozici fotografie, které nám v infračervených paprscích skýtají pohled na celé regiony, ba celou planetu. Jak odlišné je toto panorama shůry, ve světle oněch paprsků ve srovnání s tím, co vidíme v přirozeném světle, když jsme dole! Vzpomínám si na jednu z prvních satelitních fotek, která zachycovala Sinajský poloostrov. Pestré barvy, viditelnější vyvýšeniny i nížiny. Je to symbolické. Také lidský život, nahlížený v infračervených paprscích víry, z výšin Kalvárie, jeví se jinak než to, co je vidět «pouhým okem».

O. Cantalamessa pokračoval na jiném místě odkazem na slova, kterými Ježíš naznačoval svou nadcházející smrt: „Nyní nastává soud nad tímto světem, nyní bude vládce tohoto světa vypuzen. A já, až budu ze země vyvýšen, potáhnu všechny k sobě“ (Jan 12,31-32).

Viděno očima víry, jeví se jinak především jedna věc: smrt. Kristus vstoupil do smrti jako do temné kobky, ale vyšel z ní druhou stranou. Nevrátil se nazpět tam, odkud vešel, jako Lazar, který se vrátil k životu, aby znovu zemřel. Vytvořil průrvu k životu, kterou nikdo už nemůže zahradit a kterou Jej všichni mohou následovat. Smrt už není stěnou, na níž troskotá každá lidská naděje, nýbrž mostem do věčnosti. Možná „mostem vzdechů“, protože nikomu se nelíbí umírat, ale je mostem a nikoli propastí, která vše pohlcuje. „Láska je jako silná smrt, říká Píseň písní (6,8). V Kristu je láska silnější než smrt.

Papežský kazatel pak připomněl epizodu z „Církevních dějin národa Anglů“ z přelomu 7. a 8. století, kde sv. Beda Ctihodný vypráví o příchodu křesťanské víry na sever Anglie. V Northumberlandu místní král sezval starší, aby rozhodli, zda vpustit do země misionáře z Říma. Někteří byli pro, jiní proti tomu. A jeden z nich předložil králi tento argument:

Pokud nám tito lidé dokáží odhalit něco z tajemství našeho života, je třeba jim naslouchat. Křesťanská víra by se mohla vrátit na náš kontinent a do sekularizovaného světa z téhož důvodu, pro který přišla, tedy jako jediné učení, která nám dává seriózní odpověď na problém smrti.

Odtud se rodí naléhavost šířit toto evangelium, vyvodil dále O. Cantalamessa, a v souvislosti s tím poukázal na „silnou náboženskou symboliku“ a „téměř prorocký význam“ povídky nazvané „Císařské poselství“, v níž její autor Franz Kafka podává vysněný příběh o císaři, který na smrtelné posteli pošeptal poslovi poselství, na kterém mu tak velice záleželo, že si je nejdříve nechal zpět opakovat do ucha, a potom posla odeslal ke čtenáři:

«Posel se ihned vydal na cestu; silný, nezdolný muž; napřahuje před sebe hned jednu, hned druhou paži, klestí si cestu zástupem; narazí-li na odpor, ukáže na prsa, jež nesou znamení slunce; postupuje též bez nesnází kupředu jak nikdo druhý. Avšak zástup je převeliký; jeho příbytky neberou konce. Jak by letěl, kdyby se před ním otevřelo volné pole, a brzy bys asi na svých dveřích uslyšel nádherné bušení jeho pěstí. Avšak místo toho, jak nadarmo se lopotí, stále ještě se prodírá komnatami vnitřního paláce; nikdy je nezdolá; a i kdyby se mu to podařilo, nic by se tím nezískalo; musil by se probojovat dolů po schodech; a i kdyby se mu to podařilo, nic by se tím nezískalo; bylo by třeba přejít dvory; a za dvory druhý palác, který obemyká první; a opět schody a dvory; a opět palác; a tak dál skrze tisíciletí -; a kdyby nakonec vyrazil poslední branou ven a - to však se nikdy, nikdy nemůže stát -, leží před ním teprve sídelní město, střed světa, zaplavené svou sedlinou. Tudy nepronikne nikdo, natož s poselstvím nebožtíkovým, - Ty však sedíš u svého okna a sníš o něm, když se blíží večer» (Z cyklu Venkovský lékař 1918, česky Povídky 1990).
Ze svého smrtelného lůžka také Kristus svěřil své církvi poselství: „Jděte do celého světa a hlásejte evangelium všemu tvorstvu“ (Mk 16,15). Je ještě tolik lidí, kteří sedí u okna a sní, aniž to tuší, o Jeho poselství.

Evangelizace má mystický původ; je to dar, který proudí z Kristova kříže, z Jeho otevřeného boku, z krve a vody. Kristova láska, trojiční láska, jíž je Kristus historickou manifestací, se šíří sama sebou „diffusivum sui“, a tíhne k celému tvorstvu. Evangelizace není dobýváním, ani propagandou. Je to dar Boha světu v jeho Synu Ježíši. Je to sdílení radosti z proudu života, který vychází z Jeho srdce, jde do celého těla a oživuje ty nejvzdálenější údy.

Kdo je však na výši takovéhoto úkolu? – tázal v závěru své homilie O. Cantalamessa slovy sv. Pavla, jehož odpověď je platná i dnes:

Ne že bychom byli schopni vymyslet něco takového sami od sebe. On nám dal schopnost sloužit nové smlouvě, která nespočívá v liteře, ale v duchu. Neboť litera zabíjí, ale duch oživuje“ (2 Kor 2,16; 3,5-6). Kéž v této chvíli, kdy se otevírá pro církev nová doba, plná naděje, Duch svatý znovu vzbudí očekávání v lidech, kteří sedí u okna, a v poslech vůli předat jim toto poselství i za cenu života.

Končil ve Svatopetrské bazilice za přítomnosti Svatého otce velkopáteční homilii papežský kazatel O. Raniero Cantalamessa.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti