Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.4.2013 

Fabrice Hadjadj: „Manifestace pro všechny“ ukázala, že křesťané nepotřebují stát, ani média

Francie. Francouzský filosof Fabrice Hadjadj komentoval pro italský internetový časopis Tempi situaci vyvolanou včerejším schválením redefinice manželství druhou komorou francouzského parlamentu. „Francie prožívá antropologickou krizi - říká a překvapivě dodává - přesto jde však o moment milosti“. Ředitel Evropského institutu antropologických studií Philanthropos ve švýcarském Freiburgu však vysvětluje důvody svého optimismu, aniž by skrýval probíhající „pokus technokracie, která chce transformovat lidství“.

Antropologická krize ukazuje – říká Hadjadj – že ubývá víra v lidství a nastupuje jakýsi proces transhumanizace. Všechno vlivem nadvlády techniky. Obvykle se totiž neříká, že k tomu, aby vůbec byla možná rovnost mezi manželstvím muže a ženy a manželstvím dvou mužů nebo dvou žen, je zapotřebí techniky. Pár téhož pohlaví, který chce potomstvo, se totiž musí uchýlit k něčemu, co je spíše výrobou než plozením a rozením dětí. Za tím vším stojí technokracie, která chce transformovat lidství.

Proč však navzdory masovému protestu občanů a institucí a navzdory obrovské censuře, která je uvalena na toto dění, francouzský katolický myslitel trvá na tom, že jde o moment milosti?

Protože nikdy předtím nedošlo k takovému uvědomění si tajemství Vtělení. Jsme v situaci, kdy církev a křesťané brání tělesnost a sex. Naprosto jsme se zbavili puritánství a uvědomili jsme si, že sexualita, jak je nám dána, pochází od Boha a má spirituální hodnotu. A to je mimořádný krok vpřed, připravený Janem Pavlem II. Obrana těla a tělesnosti je totiž zvláštnost, která je typickou vlastností křesťanství. Během tzv. „manifestace pro všechny“ křesťané nesli transparenty s nápisy: „Chceme sex, nikoli gender“. Tato afirmace sexuality proti genderové ideologii je obrovská novinka a vzešla právě od křesťanů.

Fabrice Hadjadj však nemění stanovisko ani tehdy, když je konfrontován s naprostým politickým neúspěchem zmíněné manifestace a říká:

Nešlo o manifestaci politickou, nýbrž antropologickou. Křesťané si uvědomovali, že nejde o nějaké uchopení vlády silou, nejde o nějakou restauraci křesťanstva, nýbrž o svědectví pravdě. A proto byli v ulicích také velcí filosofové jako Rémi Brague, který se dosud nikdy žádné manifestace neúčastnil. Je to krásná novinka, že křesťané mobilizují nikoli proto, aby bránili nějaký statut křesťanstva, nýbrž proto, že je třeba svědčit o pravdě. Díky této nevídané situaci může dojít k naprostému přehodnocení snah křesťanů v rámci společnosti. … V těchto dnech se stalo zjevným, že nejde ani tak o neschválení zákona, jako spíše o vyslovení pravdy o manželství. V těchto dnech bylo zřejmé, že křesťané ke své komunikaci nepotřebují stát, tisk či televizi. Cesta, kterou je třeba se ubírat, vede nikoli snahou o uchopení upadající moci, nýbrž vytvářením nových základů politické dimenze zdola skrze evangelizaci.

Porážka tedy, může skrývat vítězství?

Ano, je to počátek něčeho nového: křesťané se našli a pocítili, že existují opravdu jako společenství. Francouzské křesťanství bylo poznamenáno individualismem a najednou se ukázalo, že jsme nejenom existovali, ale ulice byla naše. Manifestace křesťanů a židovských obcí proti gay manželství byly mnohem početnější než jiné. Stále se říkalo, že ulice patří levici, umělcům a homofilům, ale není tomu tak. A prosím vás, napište homofilové, ne homosexuálové, protože termín homosexualita je odmítnutím sexuality, a není proto správné užívat toto slovo, které nevyjadřuje podstatu otázky. Trvám tedy na tom, že tato situace je velice radostná, velmi krásná. Pokud se ovšem někomu stýská po křesťanstvu, po době, kdy existoval křesťanský stát a zákony byly křesťanské, pak může v tom všem již dávno vidět zkázu. Pokud však někdo touží nikoli po křesťanstvu, ale po křesťanství, pak je tento moment velmi zajímavý a velmi krásný.

Říká francouzský filosof Fabrice Hadjadj pro internetový magazín Tempi.it.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.4.20 Fabrice Hadjadj: Modlitba jako lidštější a hlubší možnost konfrontace se zlem
3.12.19 Hadjadj: Ježíš by se dnes narodil v komunitě Archa
6.9.16 Dialog s islámem musí být veden mužně - říká Fabrice Hadjadj
15.5.16 „Kolik“ je důležitější než „proč“
7.4.16 Hadjadj: Obyčejný život člověka je největším dílem StvořiteleHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti