VaticanNews.va

   21. 9. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6061
Poslechem z webových stránek.3757
Četbou textů na webových stránkách.6072
Poslechem i četbou.3566


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Papež: Jak porazit zlo? Přijetím odpuštění

Papež: Z odvážné pokory toho, kdo nelže sám sobě, se rodí pokoj


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

28.4.2013 

Nebezpečím není agnosticismus, nýbrž gnosticismus

Milan Glaser

Církev je ohrožována gnosticismem. Na toto nebezpečí poukázal mnohokrát arcibiskup Buenos Aires, kardinál Jorge Mario Bergoglio, naposled na kongregaci kardinálů, která předcházela konkláve, z něhož vyšel jako římský biskup, František. A tento poukaz na úskalí gnostické, tedy sebestředné či sebevztažné církve, o kterém mluvil kardinál Bergoglio, je nyní jednou z konstant Petrovského magisteria. Odkud se toto úskalí bere? I v tom je papež František jednoznačný: od Satana, Lucifera. Plyne z toho mimo jiné také to, že jej člověk nemůže a tedy ani nemá překonávat intelektuálně. Přemáhá jej pouze Kristus a víra.

Není však neužitečné pokusit se toto úskalí popsat více. Jde o velmi subtilní scestí, svádějící křesťana, aby budoval společenství nikoli na primátu jistoty křesťanské víry, nýbrž na jistotě lidského vědění, teologické nevyjímaje. Nejde přitom o nějakou novinku, ale o – již několikátou - dějinnou verzi pohanské opozice, která vznikala paralelně s křesťanstvím, tedy v prvních stoletích našeho letopočtu.

Odpor proti křesťanské víře měl totiž už v jejich počátcích nejenom podobu politicky motivovaného fyzického násilí, ale vyjadřoval se také určitou intelektuální alternativou, včetně vlastní spirituality, tvářící se duchovněji než ta křesťanská (novoplatonismus). Tehdejší člověk vězel ve spleti mýtů a bájí, které vykládaly a zároveň odrážely jeho životní i společenskou realitu. Tento bludný kruh proráží jedině křesťanská víra.

V 1. a 2. století n.l. začaly v reakci na rozmach křesťanství přibývat nové mýty sugerující nové poznání, známé jenom zasvěceným osobám. V katolické církvi měl ovšem pojem zasvěcení zcela jiný význam a vztahoval se ke křtu. Údajné poznání gnostiků nebylo a není, narozdíl od evangelia, určeno každému člověku, ale je záležitostí takzvaných a samozvaných elit. Podkopává objektivní opěrné body lidského dorozumění a omezuje svobodu jednotlivce i společnosti.

V novověku doznala tato pohanská opozice velkou renesanci neboli dokonalé aggiornamento, jak co do obsahu svého předstíraného poznání, tak co do forem, kterými se nabízí. Světu moderní kultury, sdělovacích prostředků, politiky a ekonomiky jakoby se podařilo uskutečnit dávný úmysl císaře Tiberia, který údajně chtěl mezi božstva římského areopagu přiřadit sochu Ježíše Krista. Pozvolna a nenápadně se ujaly nové mýty politologického, ekonomického či kulturologického rázu, nové hvězdy-idoly, bájné příběhy, s nimiž se lze snadno sžít a ve kterých se lze pohodlně zabydlet. Toto pokušení je v případě křesťana jen nepatrně modifikováno. Nezáleží na tom, zda ulpí na vědění o tom, co je to mozeta či jiný liturgický detail, anebo se nadchne vlastním nadchnutím pro ten či onen koncil. Výsledek je stejný.

Pokušení mondénní spirituality je natolik subtilní, že se mu nevyhne ani ten, kdo si myslí, že ano. Uzavírá do neprodyšného, snového čili virtuálního světa, jenž dusí Boží Slovo přítomné v Jeho mystickém Těle. Pohlcována světem, který si vystačí bez Boha, je také církev ohrožována sebevztažností a sebestředností, takže její misijní poslání trpí újmu. Věřící je pokoušen vztahovat se k sobě, namísto k Bohu; spoléhat na své vlastní představy o běhu světa spíše než na Pána dějin, který jediný objímá lidstvo a lidské dějiny v globálním vědění toho, kudy a kam spěje.

Komplikovanost této otázky může dokreslit také jedna příhoda ze života již zesnulého zakladatele katolického hnutí Comunione e Liberazione, italského kněze Luigi Giussaniho, z jednoho přátelského rozhovoru s papežem Janem Pavlem II. na počátku devadesátých let. Don Giussani v rozhovoru pro časopis 30 giorni (č.4/5, 2011) vypráví, jak papež vyslovil domněnku, že agnosticismus, vyjádřený formulací: „I kdyby Bůh existoval, nemá co do činění s životem“, je pro víru tím největším nebezpečím. Don Giussani však Janu Pavlu II. ve svobodě Božích dětí odpověděl: „Já se domnívám, Svatosti, že nikoli. Nikoli agnosticismus, nýbrž gnosticismus představuje pro křesťanskou víru největší nebezpečí.“

Papež František má o tomto nebezpečí jasno. Lékem, na který poukazuje, je šíření evangelia a nikoli jeho dušení pod spekulativní záminkou domněle větší přijatelnosti. Neustálá adorace Stvořitele a Pána v srdci křesťana a dětská důvěra, jež se nestydí za slzy, které jsou rovněž jejím výrazem - ty je zapotřebí kultivovat, protože otevírají člověka pravé radosti.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.9.19 O rozjásaném nihilismu
25.8.19 Elektromagnetickým vlněním proti gender předsudkům?
11.8.19 Krize papeže
30.6.19 O revoluci v církevním magisteriu
26.5.19 Dějiny nejsou nekonečnéHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež ke karmelitánům: Buďte vnímaví k temným nocím lidstva

Papež k evangelizátorům: I ďábel ví, že Bůh existuje

Když není biskup blízko lidem, zaplétá se do ideologií

Papež: Eutanazie nevyjdařuje lidskou svobodu

Diecéze Albano očekává papežovu návštěvu

František: Zdravotní péče vykonávaná srdcem udravuje na těle i na duchu

O daru služebného kněžství

František: Kanonické právo je pro ekumenický dialog zásadní

Papež vybízí k ochraně oceánů

Arcibiskup Ayuso Guixot hájí křesťansko-islámskou deklaraci o lidském bratrství

Rada kardinálů projednávala revizi apoštolské konstituce Preadicate evangelium

Sv. Terezie z Lisieux v největším skotském vězení

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »Nevydávejte se v nebezpečí, že byste bojovali proti Bohu«

Publicistika: Otec Koláček zprostředkovával pocit spojení se srdcem katolické církve

Publicistika: Bez průtahů a zbytečných řečí

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv září 19
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru