Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

30.4.2013 

Papež František: Svěřovat v modlitbě církev Pánu, aby neztratila víru

Vatikán. „Pokud církev zesvětští, tak zeslábne,“ zdůraznil papež František v homilii při dnešní ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty za účasti zaměstnanců Správy majetku Apoštolského stolce. Papež svěřil církev Pánu a mocně všechny vybídnul, aby se modlili v těsném spojení se spásonosným působením Krista:

Církev je možné opatrovat, pečovat o ni. Máme to činit svojí prací, ale důležitější je to, co koná Pán. On je Jediný, kdo se může postavit tváří v tvář zlému a přemoci ho. »Přichází vládce tohoto světa. Proti mně však nezmůže nic« (Jan 14,30). Pokud chceme, aby se vládce tohoto světa nezmocnil církve, musíme ji svěřovat Tomu Jedinému, který může přemoci vládce tohoto světa. Tady se ptejme: Modlíme se za církev, za celou církev? Za naše bratry, které neznáme a kteří jsou všude ve světě? Církev je Pánova a my ve svých modlitbách máme říkat Pánu: pohleď na svou církev. Je Tvoje. Tvoje církev – to jsou naši bratři. Takto je třeba se modlit, ze srdce a stále více.

Papež František poukázal na to, že „je snadné prosit Pána o nějakou milost“, „děkovat“ nebo zkrátka „prosit, když něco potřebujeme“. Avšak základem je, abychom se k Pánu modlili „za všechny, za ty, kteří obdrželi křest“, a abychom říkali „jsou Tvoji, jsou naši, opatruj je“:

Svěřovat církev Pánu, je modlitba, která dává církvi růst. A je to také úkon víry. My nemůžeme nic, jsme ubozí služebníci církve. Všichni. On ji však může vést kupředu, opatrovat ji a dávat jí růst, posvěcovat, bránit ji, bránit ji před vládcem tohoto světa a před tím, čím chce, aby se církev stala, totiž více a více světskou, mondénní. To je obrovské nebezpečí! Je-li církev mondénní, má-li v sobě ducha tohoto světa, má-li onen pokoj, který není od Pána – protože Pán říká »pokoj svůj vám zanechávám, svůj pokoj vám dávám; ne ten, který dává svět« (Jan 14,27) – má-li tedy církev tento světský pokoj, potom umdlévá, je církví poraženou a neschopnou šířit evangelium, poselství kříže, pohoršení kříže… Nemůže jej šířit, pokud je mondénní.

Papež František několikrát zdůraznil nezbytnost „svěřovat v modlitbě církev Pánu“, což je „jediná cesta k pokoji, který může dát jedině On“:

Svěřovat církev Pánu, svěřovat Mu staré a nemocné lidi, děti, mládež… Opatruj Pane svou církev. Je Tvá! Tímto přístupem se nám dostane pokoje, který může dát jenom On; pokoje, který svět nemůže dát, pokoje, který nelze koupit, pokoje, který je pravým darem Ježíšovy přítomnosti mezi námi v Jeho církvi. Svěřujme Mu církev, která je v souženích. A existují obrovská soužení, pronásledování. Existují však také menší soužení: drobná protivenství, nemoci či rodinné problémy… To vše svěřujme Pánu: Opatruj svou církev v protivenstvích, aby neztratila víru, aby neztratila naději.

Kéž Pán posílí nás, abychom neztratili víru, neztratili naději – řekl Svatý otec s tím, že tato prosba musí plynout k Pánu ze srdce. „Tato modlitba za církev nám prospěje a prospěje také církvi. Dodá velký pokoj nám a velký pokoj církvi, neodejme od nás protivenství, ale posílí nás v souženích,“ řekl papež František v závěru dnešní homilie.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti