Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.5.2013 

Papež František: Lidová zbožnost je legitimní způsob života víry

Vatikán. Ani vytrvalý déšť neodradil téměř 100 tisíc lidí, kteří v neděli dopoledne přišli na Svatopetrské náměstí, aby se účastnili mše svaté, kterou slavil Petrův nástupce v rámci Roku víry pro členy zbožných bratrstev z celého světa. Svatý otec ve své promluvě vypočítal tři charakteristické prvky takového bratrstva: evangelní rozměr, církevní dimenze a misionářská povaha, a mimo jiné řekl:

V rodící se církvi bylo záhy potřeba rozlišovat to, co bylo pro bytí křesťana a pro následování Krista podstatné od toho, co podstatné nebylo. Apoštolové a starší uspořádali v Jeruzalémě důležité shromáždění, první „koncil“ na toto téma kvůli problémům, které vznikly poté, co se začalo hlásat evangelium pohanům, nežidům. Byla to prozřetelnostní příležitost k lepšímu porozumění toho, co je podstatné, tedy věřit v Ježíše Krista, který zemřel a vstal z mrtvých kvůli našim hříchům, a mít se rádi jako nás miloval On. Všimněte si však, že těžkosti byly překonány nikoli zvenčí, ale v církvi. A tady je druhý bod, na kterých bych rád poukázal, stejně jako Benedikt XVI., a tím je církevní rozměr. Lidová zbožnost je cesta, která vede k podstatnému a je prožívána v církvi v hlubokém společenství s pastýři. Drazí bratři a sestry, církev vás má ráda! Buďte činorodí ve svých společenstvích, jako živé buňky, živé kameny. Latinskomaeričtí biskupové napsali, že lidová zbožnost, které jste výrazem, je „legitimní způsob života víry, způsob, jak se cítit součástí církve“ (Dokument z Aparecidy, 264). To je krásné: Legitimní způsob života víry, způsob, jak se cítit součástí církve. Milujte církev! Nechte se od ní vést! Ve farnostech, v diecézích buďte opravdovými plícemi víry a křesťanského života, svěžím vzduchem. Na tomto náměstí vidím obrovskou rozmanitost nejprve deštníků a nyní barev a insignií. Taková je církev: obrovské bohatství a různost výrazů, ve kterých se všechno sbíhá v jednotě k setkání s Kristem.

Evangelní a církevní rozměr, a misionářská povaha. Tři dimenze. Nezapomínejme na ně. Prosme Pána, aby vždy orientoval naši mysl a naše srdce k Sobě, jako živé kameny církve, aby každé naše konání a celý náš křesťanský život byl zářivým svědectvím Jeho milosrdenství a Jeho lásky. Tak budeme kráčet k cíli našeho pozemského putování, k té tak nádherné svatyni, nebeskému Jeruzalému. Tam už nebude žádný chrám: Bůh sám a Beránek budou jeho chrámem; a světlo slunce a měsíce přenechají místo slávě Nejvyššího. Kéž se tak stane.

PLNÉ ZNĚNÍ homilie papeže Františka je ZDE

Papeže Františka po skončení mše svaté poutníky oslovil znovu a vybídl ke společné modlitbě Regina caeli:

V tomto tak hlubokém společenství s Kristem cítíme živě také duchovní přítomnost Panny Marie. Mateřskou, důvěrnou přítomnost zvláště pro vás, kteří jste členy Bratrstev. Láska k Matce Boží je jednou z charakteristik lidové zbožnosti, která si žádá, aby byla ceněna a dobře orientována. Proto vás vybízím rozjímat poslední kapitolu konstituce Druhého vatikánského koncilu Lumen gentium, která mluví právě o Marii v kontextu tajemství Krista a církve. Praví se tam, že „se ubírala cestou víry“ (č.58). Drazí přátelé, v tomto Roce víry vám zanechávám tuto ikonu putující Marie, která následuje Syna Ježíše a na cestě víry nás všechny předchází.

Dnes slaví Velikonoce východní církve, které se drží Juliánského kalendáře. Rád bych těmto bratřím a sestrám adresoval zvláštní pozdrav a spojil se s nimi z celého srdce v aklamaci radostné zvěsti: Kristus vstal z mrtvých! Usebraní v modlitbě kolem Marie prosme Boha o dar Ducha svatého, Přímluvce, aby utěšil a posílil všechny křesťany, zvláště ty, kteří slaví Velikonoce uprostřed zkoušek a utrpení, vedl je cestou smíření a pokoje.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.11.13 Petrův nástupce: Víra se nejvíce projevuje v naší ubohosti
24.11.13 Papež slavil liturgii ze slavnosti Krista Krále
23.11.13 Papež slavil obřad zahájení katechumenátu
18.11.13 Apoštolská exhortace Evangelii gaudium papeže Františka uzavře Rok víry
9.11.13 Na závěrečné bohoslužbě Roku víry budou vystaveny ostatky sv. PetraHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti