VaticanNews.va

   11. 11. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6215
Poslechem z webových stránek.3842
Četbou textů na webových stránkách.6190
Poslechem i četbou.3644


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Všichni hřešíme odmítáním toho, co zdarma nabízí Bůh

Neexistuje lidské srdce, ve kterém se Kristus nechce a nemůže znovu zrodit

Sledování pouze lidské logiky vede k zoufalství, řekl papež jezuitům


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

8.5.2013 

Papež František: Evangelizace není nábor adeptů

Vatikán. Evangelizace není proselytismus, zdůraznil Svatý otec ve své dnešní ranní homilii. Eucharistické slavnosti v kapli Domu sv. Marty, při které koncelebrovali kard. Francesco Coccopalmerio a mons. Oscar Rizzato, se dnes účastnili zaměstnanci veřejných služeb governatorátu Městského státu Vatikán, soudci a úředníci Vatikánského soudu.

Svatý otec se zaměřil na první čtení ze Skutků apoštolů (17,15.22-18.1), které líčí Pavlovo vystoupení na athénském diskusním fóru – Areopagu. Apoštol zde promlouvá k Athéňanům, aniž by kohokoliv odsuzoval, podotkl papež a upozornil na Pavlův odvážný postoj. Apoštol národů řeckým občanům nevytýká modloslužebnictví a nezavrhuje je do pekel, nýbrž přistupuje co nejblíže k srdcím posluchačů, vyhledává dialog – a v tomto smyslu je skutečným stavitelem mostů, nikoliv stavitelem zdí. Z jeho postoje můžeme vyvodit, jak se má chovat také dnes každý Kristův následovník:

Křesťan má hlásat Ježíše Krista tak, aby Ježíš Kristus byl přijímán, nikoliv odmítán. Pavel ví, že je povinován rozsévat evangelní poselství. Ví rovněž, že hlásání Ježíše Krista není nikterak jednoduché, avšak současně si je vědom, že nezáleží na něm osobně. On musí vykonat co nejvíce, zvěstování Ježíše Krista, zvěstování pravdy, však závisí na Duchu svatém. V dnešním evangeliu Ježíš praví: Ale až přijde on, Duch pravdy, uvede vás do celé pravdy. Pavel proto Athéňanům neříká: Přinesl jsem vám encyklopedii pravdy. Nastudujte si ji a dostane se vám pravdy. Nikoliv! Pravda se nevtěsná do encyklopedie, neboť pravda je setkání – setkání s Nejvyšší Pravdou, Ježíšem. Nikdo není pánem pravdy. Pravdy se nám dostává v setkání.

Pravdu nemůžeme po libosti upravovat, nelze s ní manipulovat, pokračoval Svatý otec, a to ani kvůli sebeobraně. Apoštol Petr nás vybízí, abychom byli stále připraveni obhájit důvody své naděje. Obhajoba naděje je však něco jiného než trvání na vlastní pravdě, zdůraznil papež. Nelze tvrdit: Máme pravdu – tady je. Jestli ji nepřijmete, jděte pryč. Apoštol Pavel napodobuje Ježíšův postoj. Kristus mluvil s každým – rozmlouval se samařskou ženou, šel na oběd s hříšníky, obracel se k celníkům, farizeům, znalcům zákona. Ježíš všem těmto lidem naslouchal a pokud snad vyslovil slovo odsouzení, pak na samém konci, kdy už se nedalo nic jiného dělat.

Křesťan, který chce hlásat evangelium, musí jít touto cestou – naslouchat každému. V církvi teď za posledních padesát, šedesát let pro něco takového nastaly dobré časy. Pamatuji si z dětství, že tehdy bylo v katolických rodinách – jako byla ta má – často slyšet: K těmto lidem nemůžeme jít, protože nemají církevní sňatek. Byli jakoby vyloučení. Nemohlo se jít na návštěvu ani k ateistům nebo socialistům. Teď se – díky Bohu – něco takového už neříká. Nebo snad ano? Ne, už se to neříká. Byla to totiž obrana víry, ale pomocí zdí. Pán však stavěl mosty. Za prvé tedy Pavel zaujímá postoj obdobný Ježíšovu. Za druhé si je vědom, že musí přinášet evangelium, nikoliv získávat proselyty.

Církev neroste proselytismem, nýbrž svou přitažlivostí, svědectvím, kázáním, jak nás učí Benedikt XVI. Takový byl Pavlův postoj – hlásat, nedělat nábor. Apoštolovi se to daří, protože nikdy o svém Pánu nepochyboval, poznamenal Svatý otec. Křesťané, kteří se bojí stavět mosty a raději stavějí obranné zdi, si nejsou jisti svou vírou a Ježíšem Kristem. Měli bychom naopak jako Pavel začít budovat mosty, vyzýval Svatý otec v závěru své dnešní homilie:

Pavel nás učí cestě hlásání evangelia, protože po ní šel Ježíš. Je si dobře vědom, že evangelizace není proselytismus. Má totiž jistotu v Ježíši Kristu a nepotřebuje se ospravedlňovat či hledat důvody ospravedlnění. Když církev ztratí tuto apoštolskou odvahu, zastaví se. Je sice pěkně uspořádaná, úhledná a pěkná na pohled, avšak neplodná. Ztratila odvahu vyjít na periferie, kde žije mnoho obětí modloslužebnictví, světskosti (mondénnosti), slabého myšlení a mnoha dalších věcí. Prosme proto dnes svatého Pavla, aby nám daroval apoštolskou odvahu, duchovní horlivost, jistotu. Namítnete: Otče, můžeme se ale zmýlit...Pokračujte, když se zmýlíš, povstaneš a půjdeš dál. Tak to na cestě chodí. Ten, kdo raději nikam nejde, aby náhodou nechybil, se mýlí daleko vážněji.Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.11.19 Neexistuje lidské srdce, ve kterém se Kristus nechce a nemůže znovu zrodit
5.11.19 Všichni hřešíme odmítáním toho, co zdarma nabízí Bůh
4.11.19 Papež: Život s Ježíšem je vycházení k Němu
31.10.19 O Boží lásce v Ježíši
29.10.19 Naděje je vzduch, který křesťan dýcháHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Uznejme etické rozměry hospodářského života, vyzval papež světové byznysmeny

Papež: Oceán dobra nalézá v médiích prostor jen stěží

Blahoslavená María Emilia Riquelme – dar pro církev i pro chudé

Liturgie v bazilice S. Maria Maggiore zahájila českou národní pouť

Papež: Pokud žiju sám pro sebe, zasévám do svého srdce smrt

Cokoli vložené do základů církve namísto evangelia povede k jejímu zhroucení

Petrův nástupce: Umění dovoluje poznávat Boží skutečnost

Papež František předal Ratzingrovu cenu kanadskému filosofovi a africkému teologovi

Papež František: Neexistuje lidský trest bez horizontu

Římský biskup přijal vedení Armády spásy

Papež hovořil s litevským prezidentem o podpoře rodiny

Iniciativa „Společně pro Evropu“ slaví dvacet let

 Nově na webu
Svatý otec: Vzkříšení se zakládá na věrnosti Boha

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Modlitba je dechem nového života

Rozhovory: Jediná svízel jsou senzacechtiví spisovatelé,

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv listopad 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru