Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.5.2013 

Papež František: Bez řeholních sester by církvi chyběl cit a mateřská intuice

Vatikán. V Římě se ve dnech 3. – 8. května konalo zasedání Světové unie generálních představených ženských řeholí (UISG) na téma „Služba autority podle evangelia“. Více než 800 řeholních sester ze 75 zemí reprezentovalo přibližně 700 tisíc řeholnic, které působí na pěti kontinentech světa. Není bez zajímavosti, že mužů žijících v celibátu je ve světovém měřítku o 250 tisíc méně, tedy přibližně 414 tisíc kněží a 55 tisíc řeholních bratří bez kněžského svěcení. Papež František se včera setkal s účastnicemi zmíněného zasedání ve vatikánské aule Pavla VI. a při té příležitosti osvětlil zásadní přínos řeholních sester pro život církve. Svatý otec ve své promluvě načrtnul tři ukazatele řeholního života: ústřední postavení Krista a Jeho evangelia, autorita jako služba lásky a „cítění“ s matkou církví, a mimo jiné řekl:

Čistota (zdrženlivost) jako cenné charisma, které rozšiřuje svobodu darovat se Bohu a druhým něhou, milosrdenstvím a blízkostí Krista. Cudnost či zdrženlivost pro Boží království ukazuje, že citovost má svoje místo ve zralé svobodě a stává se znamením budoucího světa, aby vždycky vynikal primát Boha. Prosím vás však, tato zdrženlivost je plodná, cudnost v církvi rodí duchovní děti. Zasvěcená žena je matkou, musí být matkou a nikoli „starou pannou“! Promiňte mi, že tak mluvím, ale v zasvěceném životě je toto mateřství, tato plodnost důležitá! Tato radost duchovní plodnosti ať inspiruje váš život; buďte matkami jako postava Matky Marie a Matky církve. Nelze chápat Marii bez jejího mateřství, nelze chápat církev bez jejího mateřství a vy jste ikonou Marie a církve.

PLNÉ ZNĚNÍ promluvy papeže Františka je ZDE

Z České republiky se zasedání Světové unie vyšších představených účastnila také generální představená nejpočetnější ženské řehole u nás, tj. Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, matka Bohuslava Kubačáková, která Vatikánskému rozhlasu řekla:

Byl to pro mne opravdu velký dar, prožít společenství asi 800 sester, které ve službě představených zastupují svá řeholní společenství různých barev, hábitů a pleti. Mohly jsme se společně sdílet o radostech i starostech našich společenství ze všech kontinentů a také se navzájem inspirovat nebo poučit ze zkušeností druhých. Byla jsem na tomto setkání již po několikáté a jsem za to moc vděčná, protože je to pro mne osobně určitá formace ve službě představené. Setkání s různými představenými mne vede k vnitřní svobodě a určitému nadhledu. Navzdory velkému počtu účastnic byl program setkání velmi dobře uspořádán a celá organizace a vedení UISG se stále vylepšuje. Zasedání se konalo tradičně v hotelu Ergif, kde byla zřízena i malá kaple. V jednotlivých přednáškách a po nich následujících sdíleních u stolu jsme mohli nahlížet na svoji službu, vedení našich společenství z různých pohledů. Přednášky byly velmi kvalitní. Denně jsme také společně slavili eucharistii. V neděli celebroval mši svatou prefekt Kongregace pro zasvěcený život, kard. Braz de Aviz, který nám odpoledne poskytnul čas k dialogu. Řekl nám, že řeholní život má budoucnost a že církev s ním počítá. V průběhu setkání jsme měly možnost se seznámit s projekty Světové unie, např. zapojení sester do snahy bránit obchodu s lidmi. Setkání bylo ukončeno zvláštní audiencí se Svatým otcem Františkem. Bylo to velmi krásné a Svatý otec nás velmi otcovsky povzbudil a poděkoval za službu sester. Uvedl, že největším vzorem autority pro nás je sám Kristus, který nepřišel, aby Mu bylo slouženo, ale aby sloužil a dal svůj život za druhé. V závěru pak připomněl, jak je důležité milovat Ježíše s církví a v církvi.

Řekla matka Bohuslava, která spolu s generální představenou Školských sester de Notre Dame, matkou Anežkou Bednářovou, reprezentovaly v Římě ženské řehole České republiky.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.10.19 Církev je misionářská, protože Bůh je prvním misionářem, řekl papež řeholnicím
3.10.19 Papež k voršilkám: Vychovávat ke kritickému myšlení a hodnotovému zrání
7.9.19 O odvaze činit malé krůčky
7.9.19 Víra je největším dobrem chudých
10.5.19 Sloužit, nikoli dělat služky, řekl papež představeným ženských řeholíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 23
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti