Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

28.5.2013 

Papež František: Duch tohoto světa netoleruje opravdové křesťanské svědectví

Vatikán. „Ježíšova zvěst není nějaká patina, ale proniká do srdce a mění nás“ – řekl papež František v homilii při dnešní mši svaté v kapli Domu sv. Marty. Se Svatým otcem koncelebrovali arcibiskup Rino Fisichella a arcibiskup José Octavio Ruiz Arenas, předseda a sekretář Papežské rady pro novou evangelizaci, několik dalších kněží z této rady. Účastnili se zaměstnanci elektrické centrály a truhlárny governatorátu městského státu Vatikán.

Papež František ve své homilii komentoval dnešní úryvek z Markova evangelia (10,28-31), ve kterém Petr jménem všech učedníků říká Ježíšovi: „My jsme opustili všechno a šli za tebou“ (10,28) a nepřímo se tak ptá, co za to. Tato otázka se týká života každého křesťana, řekl papež. A Ježíš odpovídá, že se těm, kdo jej následují, dostane mnoho dobrého spolu s pronásledováním. Pánova cesta „vede ponížením a končí křížem“. Protivenství bude tedy vždycky, protože „Ježíš touto cestou šel jako první“. „Pokud křesťan v životě žádné těžkosti nemá, upozornil Svatý otec, a všechno jde krásně a dobře, pak něco nehraje, a lze se domýšlet, že „je spřízněn s duchem tohoto světa, s mondénností“. A toto pokušení je křesťanovi vlastní.

Následovat Ježíše ano, ale jen do určité míry, tedy v rámci určité kulturní formy. Jsem křesťan, mám tuto kulturu… avšak bez opravdového následování Ježíše, bez toho, že bych se ubíral Jeho cestou. Pokud je Ježíš následován jako nějaká kulturní nabídka, používá se tato cesta k postupu nahoru, k získání moci. A dějiny církve jsou toho plné, počínaje různými císaři a pak vládci a mnoha lidmi. A někdy – nechci říci, že mnohdy – také některými kněžími či biskupy. Někdo říká, že jich je mnoho. Tito někteří mají za to, že následovat Ježíše, znamená dělat kariéru.

Papež pak připomněl, že ještě před dvěma stoletími se v literatuře užíval obrat „církevní kariéra“ v pozitivních souvislostech. „Mnozí křesťané, pokoušení duchem tohoto světa, se domnívají, že následovat Ježíše je dobré, protože to prospívá kariéře, postupu. Není to však duchovní, poznamenal papež František, ale je to postoj Petra, kterému Ježíš odpovídá: „Ano, dám ti všechno spolu s pronásledováním. Není možné, pokračoval papež, vyjmout z Ježíšovy cesty kříž. Ten zůstává vždycky. Neznamená to ovšem – dodal - že si má křesťan sám ubližovat“. Křesťan „následuje Ježíše z lásky a jde-li se za Ježíšem z lásky, pak ďáblova závist dělá všechno možné. Duch tohoto světa to netoleruje, netoleruje svědectví“:

Pomysleme na matku Terezu: co říká duch tohoto světa o matce Tereze? »Ach, matka Tereza byla krásná žena, která udělala mnoho dobrého pro druhé.« Duch tohoto světa nikdy neřekne, že bl. matka Tereza trávila každý den několik hodin eucharistickou adoraci… Nikdy to nepoví, protože redukuje křesťanství na sociální činnost, na pouhé prokazování dobra. Jako by křesťanská existence byla jenom nátěrem, patinou křesťanství. Ježíšova zvěst není žádná patina. Ježíšova zvěst proniká až do morku kostí, do srdce, do našeho nitra, a proměňuje nás. To však není tolerováno duchem tohoto světa. Ten to netoleruje a proto přicházejí pronásledování.

Kdo opustí svůj domov, svou rodinu, aby následoval Ježíše, pokračoval Svatý otec, dostane stokrát více už v tomto čase. Stokrát víc spolu s protivenstvími. Nemělo by se na to zapomínat.

Následovat Ježíše, znamená jít za Ním a s Ním z lásky, stejnou cestou. A duch světa bude tím, kdo to netoleruje a bude nám působit utrpení. Takové utrpení jaké snášel Ježíš. Prosme o tuto milost, tedy následovat Ježíše cestou, kterou nám ukázal a naučil nás jít po ní. Je krásné, že nás nikdy nenechá samotné. Nikdy! Vždycky je s námi.

Končil svoji dnešní homilii papež František.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti