Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

19.6.2013 

Papež František o pokrytcích v církvi

Vatikán. Křesťanství není „seznam“ předpisů. Takové pojetí neumožňuje pochopit a žít, že Bůh je radost a velkodušnost. Papež František to zdůraznil v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Spolu se Svatým otcem koncelebrovali kardinál Marc Ouellet a arcibiskup Lorenzo Baldisseri, prefekt a sekretář Kongregace pro biskupy a dále arcibiskup Vincenzo Paglia a mons. Jean Laffitte, předseda a sekretář Papežské rady pro rodinu. Účastnili se spolupracovníci obou dikasterií.

Pokrytci, kteří „vedou Boží lid na slepou cestu“, jsou protagonisty dnešního evangelia (Mt 5,43-48), na které kázal papež František. Svatý otec reflektoval známý úryvek z Matoušova evangelia, ve kterém jsou pranýřováni farizeové a znalci Zákona, kteří se pyšní svojí dobročinností, svojí modlitbou a tím, že se postí. Ježíš ukazuje učedníkům, že správným postojem v těchto situacích, je diskrétnost, jednání „ve skrytu“, které odměňuje Bůh. Papež přitom odkázal i na jiné části evangelia, v nichž Ježíš varuje před dalšími nešvary jako „množství předpisů“, které ukládají „protokolární pokrytci“ – jak je označil - a „intelektuálové bez talentu“, kteří „postrádají inteligenci, protože nedovedou hledat a přibližovat Boha svojí inteligencí“, čímž brání sobě i druhým vstoupit do Božího království:

Ježíš to říká: »sami nevstupujete a těm, kdo chtějí vstoupit v tom zabraňujete« (Mt 23,14). Jsou to moralisté postrádající dobrotu. Nevědí, co je to dobrota. Takoví existují... »Musíte dělat toto a toto…« Zahrnou tě předpisy, ale bez dobroty. …ti kdo nosí fylaktéria, odívají se do jemných látek apod., aby naznačili svůj majestát a dokonalost, ti nemají smysl pro krásu. Nemají smysl pro krásu. Dopracují se jenom k muzeální kráse. Jsou to intelektuálové bez talentu, moralisté bez dobroty, nositelé muzeálních okras. Jsou to pokrytci, kterým toho Ježíš nemálo vytýká.

„Tím to však nekončí“, pokračoval papež. „V dnešním evangeliu mluví Pán o další třídě pokrytců, kteří se pohybují v oblasti posvátna“:

Pán mluví o půstu, modlitbě a almužně, třech pilířích křesťanské zbožnosti, vnitřní konverze, ke které nás církev vybízí v postní době. Také na této cestě se vyskytují pokrytci, kteří se naparují tím, že se postí, dávají almužnu anebo se modlí. Domnívám se, že dosáhne-li pokrytectví takovéhoto stupně vztahu k Bohu, pak se hodně blíží hříchu proti Duchu svatému. Takoví neznají krásu, neznají lásku a neznají pravdu – jsou malicherní a zbabělí.

„Pomysleme na pokrytectví v církvi. Kolik jen škod působí všem!“ – podotkl papež zpříma a poukázal na následováníhodný postoj popsaný v jiné části evangelia na osobě celníka, který se pokorně modlil v chrámě: „Bože, buď milostiv mně hříšnému“ (Lk 18, 13). Toto je modlitba – řekl papež – kterou máme denně konat s vědomím, že jsme hříšníci“, nikoli však jako „teoretičtí hříšníci, ale konkrétní“. A tato modlitba, uzavřel papež František, nám pomůže ubírat se opačnou cestou než pokrytectví, které je pokušením ohrožujícím nás všechny:

My všichni však máme milost, která přichází od Ježíše Krista, milost radosti, milost velkodušnosti, velkorysosti. Pokrytectví neví, co je radost, neví, co je velkorysost, neví, co je velkodušnost.

Končil dnešní homilii Svatý otec.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti