Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

2.7.2013 

Papež František: Nebýt naivní, ani vlažní

Vatikán. Křesťan je povolán být odvážným ve vlastní slabosti. Tento paradoxní postřeh zdůraznil dnes papež František během homilie v kapli Domu sv. Marty. Papež prohlásil, že někdy musíme uznat svou slabost tím, že utečeme, bez stesku po hříchu, bez ohlížení se zpět.
Při dnešní eucharistii koncelebrovali spolu s papežem, kardinál Manuel de Castro, mons. Beniamino Stella a skupina kněží z Tribunálu apoštolské penitenciárie a účastnili se spolupracovníci z Papežské církevní akademie.

Otálení, ohlížení se zpět a obavy před obrácením se k Pánu, k milosti Ducha svatého – to jsou úskalí, která vypočítal papež František, když komentoval dnešní liturgická čtení. První bylo z knihy Geneze (19,15-29) o zničení Sodomy a Gomory a druhé o utišení bouře na moři (Mt 8,23-27). Svatý otec zmínil celkem čtyři „možné postoje v konfliktních či obtížných situacích“. Prvním je „otálení“ Lota, který byl zprvu rozhodnut opustit město před jeho zničením, ale otálel. Anděl mu řekl, aby utekl, ale v něm byla jakási „neschopnost odtrhnout se od zla, od hříchu“. „Někdy – dodal papež – chceme odejít. Jsme rozhodnuti, ale něco nás táhne zpět. Tak se Lot posouvá až k tomu, že s andělem smlouvá.“

Je velice obtížné odetnout se od nějaké hříšné situace. Obtížné. A také v pokušení je to obtížné. Boží hlas nám však říká toto: »Uteč! Nemůžeš tam bojovat, protože oheň a síra tě zabijí. Uteč!« Svatá Terezička od Dítěte Ježíš nás učila, že někdy, v některých pokušeních je jediným řešení útěk, nestydět se utéci. Uznat, že jsme slabí a musíme utéct. U nás to říká prostá lidová moudrost trochu ironicky: »Voják, který utíká, bude užitečný v jiné válce«. Tedy utéci a tak pokračovat dál v Ježíšově cestě.

Anděl, pokračoval papež, říká „neohlížet se zpět, utéci a hledět dopředu. To je rada, jak přemoci nostalgii po hříchu. Vzpomeňme na Boží lid na poušti. Měl všechno,co potřeboval, a přísliby budoucnosti, ale přece se mu stýskalo po cibuli z Egypta. Tato nostalgie byla tak silná, že zatlačila do zapomenutí fakt, že onu cibuli tam jedli ze stolu otroků“. Byla to „touha po návratu“. A andělova rada je cenná, řekl dále papež. Je moudré neohlížet se zpět a jít kupředu. Nesmíme jednat jako Lotova žena, „musíme se odetnout od každé nostalgie, protože je to také pokušení ke zvědavosti“:

Utéci před hříchem, nestýskat si. Zvědavost neposlouží, uškodí! »Ale jak to udělat v tomto tak hříšném světě? Jaký bude tento hřích? Chtěl bych to vědět…« Ne, to zanechej. Zvědavost ti uškodí! Uteč a neohlížej se zpět. Všichni jsme slabí a musíme se bránit. Třetí situace je ta z loďky, totiž strach. Když nastala na moři bouře a přes loď se začaly převalovat vlny, učedníci říkají: »Pane, zachraň nás! Hyneme!« Strach. Také ten je pokušením od démona. Je to strach jít dopředu Pánovou cestou.

Existuje pokušení, které říká, že „lépe bude zůstat v bezpečí“ – pokračoval papež. Avšak to je egyptské otroctví! Mám strach jít vpřed, podotkl dále, mám strach z toho, kam mne Pán povede. Strach však „není dobrým rádcem“. Ježíš častokrát říkal: „Nemějte strach!“ Strach nám nepomáhá. Čtvrtým postojem, který papež vyzdvihl v závěru, je „milost Ducha svatého“. Když Ježíš utišil rozbouřené moře, učedníci na lodi žasli a proto, uzavřel papež: „Tváří v tvář hříchu, stesku a strachu máme se vždycky obracet k Pánu“:

Hledět na Pána, rozjímat o Pánu. To v nás vzbudí krásný úžas z nového setkání s Pánem. »Pane, mám toto pokušení: chci zůstat v této hříšné situaci. Pane, chce se mi poznat, jaké to je. Pane, mám strach.« A apoštolové hleděli na Pána a řekli: »Pane, zachraň nás! Hyneme!«. A užasli v novém setkání s Ježíšem. Nebuďme naivní, ani vlažní křesťané, nýbrž stateční a odvážní. A naše odvaha se častokrát musí vyjádřit útěkem bez ohlížení se zpět, abychom neupadli do špatného stesku, neměli strach a stále hleděli na Pána.

Končil Svatý otec dnešní homilii.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti