Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

3.7.2013 

Papež František kázal o jediné cestě k živému Bohu

Vatikán. Abychom potkali živého Boha, je nutné políbit Ježíšovy rány v našich hladovějících, chudých, nemocných a vězněných bratřích – řekl papež František v ranní homilii při mši sv. v kapli Domu sv. Marty, když komentoval evangelium z dnešního svátku sv. Tomáše, apoštola. Přítomni byli kněží a spolupracovníci Papežské rady pro mezináboženský dialog. Se Svatým otcem koncelebroval předseda zmíněné rady, kard. Jean Louis Tauran.

Ježíš se po svém Vzkříšení ukázal apoštolům, ale nebyl mezi nimi Tomáš. „Chtěl, aby týden počkal – vysvětloval papež František. – Pán ví, co dělá. A každému z nás dává čas, který pro něho považuje za lepší. Tomášovi přidělil týden. Ježíš se zjevuje se svými ranami. Celé Jeho tělo bylo čisté, krásné, plné světla – zdůraznil dále – ale rány zůstaly a jsou dosud“ a když Pán na konci světa přijde „ukáže nám svoje rány“. Tomáš chtěl do oněch ran vložit svoje prsty.

Byl to tvrdohlavec. Ale Pán chtěl právě tvrdohlavého, aby nám dal pochopit něco většího. Tomáš uviděl Pána, byl vyzván, aby vložil svůj prst do ran po hřebech a svoji ruku do boku, ale neřekl: „Je to pravda! Pán vstal z mrtvých!“ Nikoli. Šel dál. Řekl: „Bůh!“. Byl prvním z učedníků, který po vzkříšení vyznal Kristovo božství a klaněl se mu.

A tak je jasné – pokračoval papež – co zamýšlel Pán, když jej nechal čekat: „Uchopil i jeho nevěru, aby ji dovedl k potvrzení nikoli Zmrtvýchvstání, nýbrž Svého božství. Cestou k setkání s Ježíšem-Bohem jsou Jeho rány. Žádná jiná není“ – zdůraznil papež.

V dějinách církve došlo na cestě k Bohu k některých pochybením. Někteří uvěřili, že živého Boha, Boha křesťanů, můžeme najít cestou meditace a v meditaci dojít výše. Toto je nebezpečné. Kolik jen jich na oné cestě zbloudilo a nedošlo! Dojdou snad k poznání Boha, ale nikoli Ježíše Krista, Syna Božího, druhé Osoby Trojice. Tam nedojdou. To je cesta gnostiků. Jsou dobří, pracují, ale není to správná cesta. Je velmi komplikovaná a nedovede tě ke správnému cíli.

„Jiní si mysleli – vysvětloval dále papež František – že k tomu, abychom došli k Bohu, musíme být umrtvení, strozí. A zvolili cestu pokání: jedině pokání, půst. A ani ti nedošli k živému Bohu, k Ježíši Kristu, živému Bohu. To jsou pelagiáni, kteří věří, že toho dosáhnou vlastním úsilím.“ Ježíš nám však říká, že cesta k setkání s Ním se nalézá v Jeho ranách:

A Ježíšovy rány najdeme konáním skutků milosrdenství, obdarováním těla – duše také, ale zdůrazňuji – těla našeho zraněného bratra, který má hlad, žízeň, je nahý, pokořený, je otrokem, nebo je ve vězení a v nemocnici. Toto jsou dnes Ježíšovy rány. A Ježíš po nás žádá úkon víry v Něho, ale prostřednictvím těchto ran. »Ano, výborně. Založíme nadaci pro pomoc těmto všem a uděláme spoustu věcí, aby se jim dostalo pomoci.« To je důležité, ale zůstaneme-li na této úrovni, budeme pouhými filantropy. Musíme se dotknout Ježíšových ran, musíme pohladit Ježíšovy rány, musíme s něhou Ježíšovy rány hojit, musíme políbit Ježíšovy rány a to doslova. Vzpomeňme, co se stalo svatému Františkovi, když objal malomocného… Totéž, co Tomášovi. Jeho život se změnil.

K tomu, abychom se dotkli živého Boha – prohlásil Svatý otec – nestačí udělat si „kurs aggiornamenta“, nýbrž vstoupit do Ježíšových ran. A k tomu „stačí vyjít na ulici“. Prosme svatého Tomáše – uzavřel papež svoji homilii – o milost odvahy vstoupit svojí něhou do Ježíšových ran a zajisté dostaneme milost klanět se živému Bohu.“Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti