Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 11. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.7.2013 

Svatý otec v Castel Gandolfo

Castel Gandolfo. Papež František navštívil dnes dopoledne Castel Gandolfo, městečko, kde již po čtyři staletí sídlí letní papežská rezidence s překrásnou zahradou. Hned po svém příjezdu se Svatý otec setkal nejprve se zaměstnanci papežské rezidence, které pozdravil na nádvoří papežského domu:

Přijel jsem, abych se zde setkal s obyvateli Castel Gandolfa, poutníky a návštěvníky, kteří si právem zamilovali toto místo, vyhlášené svojí krásou, a našli zde chvíli odpočinku… Přišel jsem však také proto, abych vám, kteří pracujete v papežských vilách, vyjádřil svoji vděčnost za vaši cennou práci. Vyřiďte pozdrav a dík svým rodinám, které mají podíl na vaší službě Svatému stolci. Pán ať je s vámi, provází vás v práci i v rodinném životě, naplňuje vás milostí a stále vás zahrnuje svojí otcovskou láskou.

Papež oslovil také přítomného biskupa diecéze Albano, mons. Marcella Semerara, a starostku města, Silvii Monachesiovou, a potom dodal:

Myslím nyní na bl. Jana Pavla II. a Benedikta XVI., kteří rádi jezdili na letní pobyt do této papežské rezidence. Mnozí z vás jste se s nimi mohli setkat a uchováváte si na ně své osobní vzpomínky. Jejich svědectví ať je vám stálým povzbuzením v každodenní věrnosti Kristu a v neustálé snaze vést život důsledně odpovídající evangeliu a církevnímu učení.

V závěru papež František svěřil všechny do mateřské ochrany Panny Marie a požehnal jim. Osobně se pak se s každým přítomným pozdravil. Po tomto setkání vyšel Svatý otec k bráně do papežské rezidence, jež je mírně vyvýšena směrem do náměstí. To bylo již do posledního místa zaplněno věřícími, k nimž pronesl svoji pravidelnou promluvu před modlitbou Anděl Páně. Papež František mimo jiné řekl:

Dnešní evangelium podle Lukáše nám v desáté kapitole podává známé podobenství o milosrdném Samaritánovi. Kdo byl tento člověk? Byl to obyčejný muž, který šel z Jeruzaléma do Jericha po cestě, která vede Judskou pouští. Na téže cestě byl těsně před ním napaden lupiči nějaký člověk, kterého okradli, zbili a polomrtvého jej tam nechali ležet. Před Samaritánem šel nějaký kněz a levita, tedy dva muži určení ke službě v chrámu Páně. Spatří onoho ubožáka, ale přejdou kolem, aniž by se u něho zastavili. Když onoho muže spatřil Samaritán, „bylo mu ho líto“ (Lk 10,33), jak praví evangelium. Přiblížil se, obvázal mu rány, trochu je polil olejem a vínem, naložil jej na svého soumara, dovezl jej do hostince a zaplatil mu tam pobyt… Zkrátka se o něho postaral. Je to příklad lásky k bližnímu. Proč však Ježíš volí Samaritána jako hlavního hrdinu svého podobenství? Protože Samaritáni byli u Židů v nevážnosti kvůli své odlišné náboženské tradici. Ježíš však ukazuje, že srdce tohoto Samaritána je dobré a velkorysé, a narozdíl od kněze a levity, plní vůli Boha, který chce milosrdenství více než oběti (srov. Mk 12,33). Bůh vždycky chce milosrdenství a nikoli odsouzení všech. Ze srdce si přeje slitování, protože je sám milosrdný a dobře rozumí naší ubohosti, našim těžkostem i našim hříchům. Všem nám dává milosrdné srdce! A Samaritán činí právě toto: napodobuje Boží milosrdenství, slitování vůči tomu, kdo jej má zapotřebí.

PLNÉ ZNĚNÍ promluvy papeže před Angelus je ZDE

Návštěva papeže Františka v Castel Gandolfu pak vedla ještě do Vatikánské astronomické observatoře, která sídlí na pozemku papežské rezidence a kde poobědval v tamější jezuitské komunitě. Odtud se odpoledne vrátil opět vozem zpět do Vatikánu.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.11.14 Nedělní odpolední aktivity papeže Františka
13.7.13 Papež František zítra navštíví Castel Gandolfo
4.8.12 Benedikt XVI: „Je dovoleno radovat se, když je svět plný tolikerého utrpení?“
15.7.12 Benedikt XVI.: Celibát i manželství jsou komplementární cesty církevního společenství
9.7.12 Benedikt XVI. navštívil dům verbistů v NemiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 21
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti