VaticanNews.va

   9. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.7.2013 

Kardinál Kasper: Papež František není konzervativec, ani pokrokář

Řím. „Papeže Františka není možné zařadit do klasického evropského diskusního rámce konzervativci – pokrokáři. Toto schéma je už vyčerpáno“ - říká kardinál Walter Kasper pro italský deník Il Foglio (16.7.). „František není ani konzervativec, ani pokrokář, pokračuje německý kardinál. Papež chce chudou církev pro chudé, uvědomuje si velmi dobře, že na světě velká část lidí žije v chudobě. Myslím, že pozmění církevní agendu. Model západní civilizace již nefunguje a navíc tvoříme menšinu. Církev musí brát vážněji problémy tzv. Třetího světa – vlastně ani tento výraz dnes už nic neříká - musí vzít vážněji všechny ty země, které nejsou Západem.“

Emeritní předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů a jeden z účastníků konkláve pak pokračuje: „Mnozí budou papežem Františkem zklamáni. Konzervativci už jsou, protože podle nich nemá intelektuální formát Benedikta a protože zrušil papežský dvůr, za což jsem mu vděčný, protože šlo o anachronický barokismus. Avšak také progresisté budou zklamáni. Je sice pravdou, že František změnil způsob výkonu papežské služby, ale nezmění její obsah. Mezi ním a Benediktem je věroučná kontinuita. Neučiní změny ve věci celibátu či svěcení žen a vůbec v tom, čeho se dovolávají pokrokáři.“

„Někteří jej obviňují, že dělá show, ale podle mého názoru, pokračuje kardinál Kasper, je jeho svědectví autentické, žije to, co říká. Je vynikající před publikem, ale jeho vystupování nepostrádá obsah. Žije obyčejně, nikoli jako kníže. Také Benedikt je prostý, ale trochu se přizpůsobil určitým formám, které František ruší,“ dodává německý kardinál. O případných reformách uvnitř Vatikánu pak poznamenává: „Papež František pracuje především na změně mentalitě římské kurie, která nemá být působištěm moci a byrokracie, ale služby všeobecné církvi i místním církvím. Na to klade velký důraz. My katolíci máme jedno centrum a to je dobré, ale centrum neznamená kuriální centralismus. Potom je zapotřebí i nějakých změn na institucionální rovině. To bylo takřka jednomyslné přání kardinálů těsně před konkláve. Na druhé straně je zjevné, že v kurii něco nefunguje. To není tajemství. Tím deficitem je komunikace,“ pokračuje kardinál Kasper. „Je třeba se setkávat. Šéfové jednotlivých vatikánských úřadů se musejí setkávat častěji, alespoň jednou za měsíc a musejí mít přímý přístup k papeži, aniž by museli jít oklikou přes státní sekretariát, který v poslední době fungoval jako prostředkující orgán vlády. Ostatně samotný státní sekretariát je pozůstatkem doby svrchovaných států, která již končí. Titul státní sekretář už nemá smysl – domnívá se kardinál Kasper. Zapotřebí je spíše nějaký moderátor. Na jménu však nezáleží. Je třeba lepší moderace kurie, protože v ní chybí komunikace.“

Další téma, na které poukázal v obsáhlém rozhovoru pro italský deník Il Folio bývalý kuriální kardinál Walter Kasper, se týkalo odsvětštění církve, na jehož potřebu poukazoval Benedikt XVI. a které papež František nyní zavádí do praxe. „Církev roste jen v určité resistenci, zatímco dnešní pluralistický svět je slabý. Všechno je možné. Mladí nemají, čemu odporovat, s něčím se vyrovnávat. Jedině v konfrontací se však roste. V tomto smyslu jako by chyběl konflikt. Nikoli konflikt jako násilí, ale jako uznání odlišných stanovisek. Jenom ten, kdo má osobní identitu, snese konfrontaci s odlišnou identitou.“

V dnešním světě, uzavíral kardinál Kasper, však křesťanství zůstává jedinou duchovní a intelektuální silou, která je alternativou pro budoucnost. Liberalismus neodpovídá na problémy bídy ve světě. Je plodem evropských dějin, ale nynější papež čelí jiným problémům. Křesťanství je jedinou silou, která může světu něco dát. A nezávisí to na počtech, jak už řekl historik Arnold Toynbee, ale na kreativní menšině, na kterou odkazoval Benedikt XVI. S papežem Františkem se otevírá doba duchovní obnovy, která je něčím více než reformou, říká kardinál Walter Kasper.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.2.20 Papež není liberální, nýbrž radikální – říká kardinál Kasper
14.12.16 Kardinál Kasper o přípravě luteránsko-katolického dokumentu o eucharistii
11.3.14 Kardinál Kasper: inspirovat se koncilem v přístupu k rozvedeným
21.2.14 Kardinál Kasper k problematice rozvedených a znovusezdaných
19.2.14 Setkání kardinálského sboru zahájí kardinál Kasper



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti