Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.7.2013 

S papežem v Riu bude přítomna čtvrtina světového episkopátu

Rio de Janeiro. Jaká církev očekává v Brazílii papeže Františka? Přiblíží nám to z Ria de Janeiro náš korespondent Roberto Piermarini:

»Papež táhne víc než fotbal!« – tato věta zní na ulicích Ria mezi stovkami tisíc mladých, kteří přijíždějí nejenom z Brazílie, ale z celého světa. Očekávají se jich asi dva miliony. Podle jednoho z organizátorů setkání, pomocného biskupa Ria a místopředsedy organizačního výboru, mons. Cesara Costy, je do přípravy a pořadatelských služeb zapojeno také mnoho mladých lidí, kteří se jinak života církve skoro neúčastní. Ze 190 milionů Brazilců je katolíků 64%, tj. 123 milionů, ale ještě v roce 1972 to bylo 92%. Mnozí lidé se účastní života v protestantských komunitách, avšak během posledních padesáti let nastala v Brazílii, stejně jako v ostatních latinskoamerických zemích, doslova invaze různých sekt letničního ražení financovaných většinou ze Spojených států. Jejich působení má nezřídka neblahý vliv na život zdejších obyvatel, vede ke krizím i rozpadům rodin, zvláště mezi chudými. Také proto je významné, že zahajovací etapou návštěvy papeže Františka v Brazílii, je kromě dnešního uvítacího ceremoniálu v guvernérském paláci, středeční návštěva mariánské národní svatyně v Aparecidě, kde se v roce 2007 konala V. konference episkopátů latinskoamerické církve, jejíž závěrečný dokument vznikal jako odpověď na tuto náboženskou situaci za předsednictví tehdejšího kardinála Bergoglia, který dokumentu vtiskl svůj charakteristický akcent, že totiž šíření víry je součástí jejího praktikování. Papež František přichází do Ria de Janeiro vyzvat mladé lidi, aby se stali Kristovými učedníky a Jeho misionáři. Tisíce rodin nabídly ve městě svoje domovy pro mladé poutníky pocházející z celého světa. Tuto pohostinnost projevily rovněž zdejší evangelické či protestantské církve.

Říká korespondent Vatikánského rozhlasu Roberto Piermarini.

Na setkání v Riu se kromě celého brazilského episkopátu, který je tvořen čtyřmi sty biskupy, chystá jako obvykle také velké množství biskupů prakticky ze všech reprezentovaných zemí. Očekává se, že letošního Světového setkání mládeže se účastní více než 1000 biskupů, což je čtvrtina všech katolických biskupů celého světa.

Arcibiskup pořadatelského města, mons. Orani João Tempesta, který očekával papeže na letišti, přiblížil našemu korespondentovi specifičnost letošního setkání mládeže:

Tyto Světové dny mládeže jsou latinskoamerické. Většina přihlášených mladých lidí pochází ze zemí Latinské Ameriky. V Riu však bude zastoupeno asi 180 zemí z celého světa, takže bychom mohli říci, že obsáhnou skoro celou Organizaci spojených národů. Účastníci budou hovořit přibližně 55 jazyky. Jsem přesvědčen, že mladí lidé, kteří zde přivítají Svatého otce, přijeli proto, že chtějí lépe poznat, jak žít víru, jak jít cestou Ježíše Krista, jak křesťansky žít ve světě a činit svět lepším.

Říká mons. Tempesta, arcibiskup Rio de Janeira.

Mezi dvěma miliony účastníků Světového setkání mládeže je také 60 tisíc dobrovolníků, kteří tvoří pořadatelskou službu. Jedna z nich, Claudia Giampietro, která je v Riu již od konce března, přiblížila svoji práci v redakčním týmu oficiálních internetových stránek:

Jsem dobrovolnice ze sektoru komunikací a koordinuji překlady oficiálního webu a také dvě skupiny připravující rozhlasový program během všech oficiálních akcí. Budeme tedy poskytovat simultánní překlad všech promluv a komentář dění v hlavních evropských jazycích. Je pro mne velkým darem, že zde mohu být. Začala jsem nejprve pomáhat na dálku s překlady pro oficiální web, až jsem nakonec přijela sem.

Říká italská dobrovolnice.

Českou republiku reprezentuje v Riu 150 mladých lidí v doprovodu světícího biskupa z Českých Budějovic, Pavla Posáda, který je již na místě, a pražského arcibiskupa, kardinála Dominika Duky, který se na cestu vydá v nejbližších hodinách. Mladí věřící z naší vlasti byli od minulého víkendu hoštěni ve čtyřech farnostech brazilské diecéze Barra do Pirai. Toto stotisícové město je vzdáleno asi 80 kilometrů od Ria, kam se naši krajané dnes autobusem přesunuli.

Na foto naši poutníci v Barra de Pirai (převzato z ČBK).

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.11.20 Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích
17.11.20 Při nedělní papežské mši budou předány symboly Světových dní mládeže
19.6.20 Magazín Světových dní mládeže dostupný on-line
22.2.19 Evangelium je politické, ale řeholníci se nemají exponovat, řekl papež středoamerickým jezuitům
18.1.19 Vědomím přináležitosti reagujte na skartační kulturu, vybízí papež mladé domorodceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti