Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   31. 5. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.9.2013 

Petrův nástupce: Lidský život se stal prioritou církevního učení

Vatikán. Papež František se v poledne setkal s účastníky desáté mezinárodní konference katolických porodníků a gynekologů, která v těchto dnech probíhá v italském hlavním městě ( 18.-22.9.). Pod titulem „Nová evangelizace, porodnická praxe a péče o matku“ ji organizuje Evropská federace asociací katolických lékařů za podpory Papežské akademie pro život. Zhruba stovka účastníků sympozia pochází ze všech světadílů. Českou republiku zastupovala MUDr. Ludmila Lázničková z Centra naděje a pomoci (CENAP) z Brna.
Svatý otec ve třech bodech nastínil poslání katolického lékaře v současném kontextu:

1. První úvaha, o kterou bych se s vámi chtěl podělit, je tato: v souvislosti s lékařským povoláním dnes zažíváme paradoxní situaci. Na jedné straně – díky Bohu – konstatujeme pokrok v medicíně. Mnozí vědci nelitují námahy, pracují se zanícením a věnují se výzkumu nových léčebných postupů. Na druhé straně ovšem hrozí nebezpečí, že lékař ztratí svou identitu služebníka života. Kulturní ztráta orientace narušila také činnost, která se jevila jako nenapadnutelná – tedy vaši oblast, medicínu! Ačkoliv má ze své přirozenosti povolání zdravotníka být službou životu, je často přiváděno k tomu, aby život nerespektovalo. Encyklika Caritas in veritate nám ovšem připomíná, že „ otevřenost vůči životu je středem pravého rozvoje. (…) Pokud se ztratí osobní a sociální vnímavost k přijímání nového života, ochabují také jiné formy přijetí užitečné v sociálním životě. Přijetí života utvrzuje morální energie a uschopňuje ke vzájemné pomoci.“ (28). Bez této otevřenosti životu neexistuje pravý rozvoj… Paradoxní situace tedy spočívá v tom, že zatímco jsou lidem přisuzována stále nová práva – někdy rovněž domnělá práva, život jako prvotní hodnota a základní lidské právo pokaždé není chráněn. Konečným účelem lékařské činnosti vždy zůstává obrana a podpora života.

2. Druhý bod : v tomto rozporuplném kontextu církev apeluje na svědomí každého zdravotnického odborníka i dobrovolníka, a zejména pak na svědomí vás, porodníků a gynekologů, kteří jste povoláni ke spolupráci při zrodu nového lidského života. Vaše ojedinělé poslání a povolání vyžaduje studium, uvědomělost a lidskost. Dříve se ženám, které pomáhaly při porodu, říkalo „spolumatka“ – jako by se stávaly matkami společně s pravou matkou. Také vy jste tedy „spolumatkami“ a „spoluotci“.
Rozšířená mentalita užitečnosti a s ní spojená „kultura vyřazování“, které dnes zotročují srdce a rozum mnoha lidí, má vysoké náklady. Požaduje, abychom odstranili lidské bytosti, zejména ty, které jsou fyzicky nebo sociálně nejslabší. Naší odpovědí na tuto mentalitu je rozhodné a neváhající přitakání životu. „Prvotním právem lidské bytosti je její život. Člověk má také další dobra, z nichž některá jsou cennější, avšak život je základním statkem a podmínkou všech ostatních.“ (Kongregace pro nauku víry,
Deklarace o vyvolaném potratu, 18.11.1974, 11). Věci mají nějakou cenu a jsou prodejné, avšak lidé mají důstojnost. Jejich hodnota je vyšší než hodnota věcí a není na prodej. Mnohokrát se však ocitáme v situacích, kdy vidíme, že to, co stojí nejméně, je právě život člověka. Z tohoto důvodu se lidský život v poslední době stal skutečnou prioritou církevní nauky. Církev upozorňuje zejména na bezbranný život – tedy na postižené, nemocné, nenarozené děti, malé děti a staré lidi.

V křehkosti lidského bytí má každý z nás rozpoznat tvář Pána, který ve svém lidském těle zakoušel lhostejnost a samotu, k níž často odsuzujeme ty nejchudší z nás, jak v rozvojových zemích, tak v blahobytných společnostech. Každé nenarozené dítě, které je nespravedlivě odsouzeno k potratu, má tvář Ježíše Krista, tvář Pána, jenž ještě před narozením a potom ihned po něm zakouší odmítnutí světa. A také každý starý člověk, byť nemocný nebo na konci svých dní, v sobě nese Kristovu tvář. Není možné je odepsat, tak, jak nám to navrhuje „skartační kultura“. Nelze je vyřadit!

3. Třetím aspektem je poslání : buďte svědky a šiřiteli „kultury života“. Vaše katolictví s sebou nese zvýšenou zodpovědnost – především vůči sama sobě, neboť jste zavázání ke koherenci s křesťanským povoláním. A dále pak ve vztahu k současné kultuře, abyste přispívali k rozpoznání transcendentního rozměru lidského života, který mu vtisklo stvořitelské Boží dílo, již od prvního okamžiku početí. Toto úsilí se nazývá novou evangelizací. Často po nás vyžaduje, abychom šli proti proudu a abychom za ně osobně platili. Pán počítá také s vámi, abyste šířili „evangelium života“.
Z tohoto úhlu pohledu jsou nemocniční gynekologická oddělení privilegovaným místem svědectví a evangelizace. Tam, kde se církev stává „nositelkou živoucí Boží přítomnosti“, stává se současně „nástrojem skutečného polidštění člověka a světa“ (Kongregace pro nauku víry,
Věroučná nóta o některých aspektech evangelizace, 9, 2007). Dozraje-li v nás vědomí, že středem lékařské péče a asistence je lidská bytost ve své křehkosti, zdravotní zařízení se stane „místem, kde pečovatelský rozměr není řemeslem, ale posláním, kde láska Milosrdného Samaritána je první katedrou a tvář trpícího člověka Tváří samotného Krista“ (Benedikt XVI., Přednáška na lékařské fakultě polikliniky Gemelli, Řím. 3.5.2012).

Drazí přátelé lékaři, vy, kteří jste povoláni, abyste pečovali o lidský život v jeho počáteční fázi, svými slovy a skutky všem lidem připomínejte, že je tento život v každé své fázi a v každém věku posvátný a že je vždy kvalitní. A to nikoliv pouze z hlediska víry, nýbrž z vědeckých a rozumových důvodů! Neexistuje lidský život, který by byl posvátnější či kvalitativně významnější než druhý. Důvěryhodnost zdravotního systému se nepoměřuje jenom jeho účinností, nýbrž hlavně jeho ohledem a láskou vůči lidem, jejichž život je vždy posvátný a nedotknutelný.
Nezanedbávejte nikdy modlitbu k Pánu a Panně Marii, abyste měli sílu vykonávat dobře svou práci a s odvahou svědčit o „evangeliu života“. S odvahou, ano? Dnes je totiž zapotřebí odvahy. Mnohokrát vám děkuji.

Končil svoji promluvu papež František.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.2.21 Papežská akademie pro život: Dokument o situaci starých lidí po pandemii
23.1.21 Papežská akademie pro život varuje před „vakcinačním nacionalismem“
8.9.20 Katolík činný v politice nemůže prosazovat umělé potraty
18.8.20 Papežská akademie pro život kritizuje liberalizaci farmakologické interrupce
22.7.20 Humana Communitas v pandemické éře - “neaktuální” reflexe vydaná Papežskou akademií pro životHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 23
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti