VaticanNews.va

   27. 6. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5831
Poslechem z webových stránek.3647
Četbou textů na webových stránkách.5864
Poslechem i četbou.3460


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Sarah: Svět i církev umírá, protože ubývaji ti, kdo se klanějí Bohu

Papež: Svoboda teologického bádání nesmí zraňovat víru Božího lidu

Papež slavil liturgii Božího Těla: Láska činí velké věci s maličkostmi


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.10.2013 

Petrův nástupce: Ekonomická krize je příznakem važné absence úcty k člověku

Vatikán. Svatý otec dnes přijal členy Papežské rady Iustitia et Pax, která zasedala u příležitosti 50. výročí vydání encykliky Pacem in terris. Název této encykliky papeže Jana XXIII. byl v roce 1970 komunistickým režimem v tehdejším tzv. normalizovaném Československu zneužit k pojmenování kolaborantského kněžského sdružení, které existovalo až do roku 1989, což dodnes některým pamětníkům u nás působí určité nesnáze, pokud jde o recepci samotného papežského dokumentu. Encyklika byla ovšem vydána v úplně jiném kontextu, který ve své dnešní promluvě připomněl papež František.
„Koncem roku 1962 se totiž lidstvo ocitlo na pokraji světového atomového konfliktu a Jan XXIII. vyslovil dramatickou mírovou výzvu ke všem, kdo měli v rukách moc,“ zdůraznil Svatý otec hned v úvodu:

Byla to výzva k lidem, ale zároveň také prosba obrácená k Nebi. Dialog, který tehdy namáhavě začínal mezi oběma protikladnými bloky, vedl za pontifikátu jiného blahoslaveného, Jana Pavla II. k překonání této fáze a otevření prostoru svobody a dialogu. Sémě míru rozeseté bl. Janem XXIII. přineslo plody. A přece, ačkoli bariéry a zdi padly, svět nadále potřebuje mír a výzva k Míru na zemi (Pacem in terris) zůstává silně aktuální.

Papež dále připomněl, co je - podle této encykliky - základem pro budování míru:

Spočívá v božském původu člověka, společnosti a samotné autority, která zavazuje jednotlivce, rodiny, různé sociální skupiny a státy, aby žili vztahy spravedlnosti a solidarity. Je tedy úkolem všech lidí budovat pokoj podle příkladu Ježíše Krista dvěma cestami: prosazováním a praktikováním spravedlnosti v pravdě a lásce; přispíváním k integrálnímu lidskému rozvoji podle logiky solidarity.

Při pohledu na naši realitu se ptám, zda jsme pochopili tuto lekci Pacem in terris, pokračoval papež František. Ptám se, zda slova spravedlnost a solidarita jsou jenom součástí naší slovní zásoby anebo zda se všichni snažíme o to, aby se stala skutečností. Co je však důsledkem odvolání se na božský původ člověka, společnosti a samotné autority?, ptal se dále papež.

„Pacem in terris se soustředí na zásadní důsledek: na hodnotu a důstojnost každé lidské bytosti, kterou je třeba vždycky prosazovat, respektovat a chránit. Chráněna nemají být pouze hlavní občanská a politická práva – říká Jan XXIII. – ale je třeba také každému umožnit přístup k prostředkům živobytí: pokrmu, vodě, bydlení, zdravotní péči, škole, vzdělání a možnosti založit a uživit rodinu. Toto jsou cíle, které mají neodkladnou prioritu v národním i mezinárodním úsilí a určují míru jeho dobra. Na nich závisí trvalý mír pro všechny. Důležitý je také prostor pro spektrum sdružení a organizací, které podle logiky subsidiarity v duchu solidarity usilují o jejich dosažení. Encyklika jistě formulovala cíle a prvky, které jsou součástí dnešního způsobu myšlení. Zbývá však otázka: jsou jimi doopravdy? Měly vliv na rozvoj našich společností?

Nakonec papež František poukázal na to, že „církev nechtěla zmíněnou encyklikou tvrdit, že jejím posláním je poskytování konkrétních indikací k tématům, která ve své složitosti musejí být ponechána svobodné diskusi. Na politická, ekonomická a sociální témata neexistuje dogma, jež by indikovalo konkrétní řešení. Výzva Jana XXIII. ukazuje spíše na dialog, naslouchání, trpělivost, respektování druhého, upřímnost a také na ochotu přehodnotit vlastní názor jako na ctnosti, kterými by se měla řídit mezinárodní diskuse, “ řekl Petrův nástupce členům Papežské rady Iustitiae et Pax.
V závěru své promluvy pak obrátil pozornost k další tragédii, ke které došlo dnes u italského ostrova Lampedusa:

Mluvíme-li o míru a nelidské ekonomické světové krizi, jež je příznakem važné absence úcty k člověku, nemohu nevzpomenout s velikou bolestí na četné oběti dalšího tragického ztroskotání, ke kterému došlo na moři u ostrova Lampedusa. Napadá mne slovo „ostuda“. Je to ostuda! Modleme se společně za ty, kdo přišli o život, muže, ženy i děti, za příbuzné a za všechny uprchlíky. Spojme svoje úsilí, aby se podobné tragédie nikdy neopakovaly. Jedině rozhodná spolupráce všech jim může zabránit.

U ostrova Lampedusa byla dnes z moře vytažena přibližně stovka mrtvých těl, zatímco 250 lidí je pohřešováno. Jedná se o uprchlíky, kteří se pokoušeli přeplavit do Evropy.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.10.03 Gorbačov: Pacem in terris povinnou četbou pro politiky
8.10.03 V sídle OSN si připomněli encykliku o míruHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
František: Všednost se stává prostorem zjevení živého Krista

Papež: Tradice, čas a technologie jsou základní dimenze integrálního přístupu k práci

Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu

Kardinál Sarah: Svět i církev umírá, protože ubývaji ti, kdo se klanějí Bohu

Zasedá Rada kardinálů s papežem

Emeritní papež – nová kniha vysvěluje titul Benedikta XVI.

Mons. Peňáz: Dobré boty a důvěru v Boží prozřetelnost

Co je to “nejlepší zájem”? – ptají se angličtí biskupové

Nová studie požaduje přehodnocení právního pohledu na potrat

Všichni chybujeme, ale Bůh stále odpouští, píše papež italským vězňům

Svatý otec jmenoval apoštolského administrátora lyonské arcidiecéze

Papež: Biskup, který se nemodlí, je žoldák

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »setrvávali v apoštolském učení, v bratrském společenství, v lámání chleba a v modlitbách«

Publicistika: Dějiny nejsou nekonečné

Publicistika: O spirituální dimenzi západního malířství

Rozhovory: Ježíš před rozlíceným davem mlčel

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv červen 19
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru