Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 9. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

10.11.2013 

Malthusiánství a ekonomika

Ettore Gotti Tedeschi

Již téměř dvacet let se zaobírám tématikou obrany života a rodiny a z ekonomické perspektivy ukazuji, že pravou příčinou aktuální ekonomické krize je pokles porodnosti. Možná právě proto mne určitá část katolického světa jaksi nemusí. Již téměř dvacet se snažím vysvětlit, že bez růstu porodnosti bude světový HDP kvalitativně i kvantitativně, fakticky a bez akademické rétoriky růst jedině zvyšováním individuální spotřeby.

K vytvoření konzumní kultury je třeba do lidského mozku zavést namísto intelektuálního a duchovního naplnění pojem materialistického uspokojení. A aby člověk mohl pociťovat toto uspokojení, musí vnímat sám sebe jako „inteligentního živočicha“. Kdyby tomu tak nebylo, nespokojil by se s materiálními dobry v širším smyslu.

Růst spotřeby kompenzující nulový přírůstek obyvatelstva za situace, kdy HDP reálně a udržitelně neroste, má zapotřebí růstu kupní síly. Pokud tento reálný růst chybí, začíná se „ujídat“ úspory a přechází se k magii postupného zadlužování. V systému vyspělého blahobytu pak reálná stagnace HDP způsobuje reálný růst fixních nákladů (zdravotnictví, důchody), které jsou kryty stále se zvyšujícími daněmi, jež redukují kupní sílu a investice.

Na podporu zmíněné kupní síly, jež je nezbytná kvůli spotřebě, delokalizuje se produkce do zemí s nízkými náklady. To však bez alternativních strategií poškozuje produkci i zaměstnanost. V praxi vzniká situace, které jsme svědky. O tom však nemůžeme mluvit opravdu svobodně, protože přechodem od diagnózy k prognóze se tento problém stává morálním tématem. A morálka jakožto „vědecká“ orientace debaty se odmítá. Děti nelze mít. A rodina? Co je to? Chtěl bych v této souvislosti vyzvat k četbě encykliky papeže Františka Lumen fidei, která žádoucí zájem kupodivu nevzbudila. Možná je to proto, že poukazuje na odpovědnost církve omezující se na roli utěšitelky na úkor učitelky. V Lumen fidei papež vysvětluje, že člověk potřebuje oporu pravdy, aby dal smysl životu a jednání a docenil společnost a rodinu. Sociálně-ekonomická rovnováha závisí na uskutečňování těchto hodnot. Bytostnou, antropologickou a logickou hodnotu lidského života podává Pavel VI. v encyklice Humanae vitae, která tehdy nezpůsobila schizma díky teologickým reakcím Hanse Künga a Karla Rahnera, kteří se přiklonili spíše k požadavkům globalizujícího se světa než ke katolickému učení. Neomalthusiáni tak dostali prostor a dobré karty, aby mohli zavádět antinatalitní mentalitu, která nás přivedla na pokraj civilizační zkázy.

Před několika měsíci se objevilo v novinách, že výdělek italských rodin poklesl na úroveň z doby před 27 lety. Nikoli, ve skutečnosti během oněch 27 let rostl jenom zdánlivě, a růst spotřeby zaujal místo vyváženého početního nárůstu obyvatel v bláznivé iluzi, že bez dětí budeme bohatší. Přirozenost však dokázala opak, ba dokonce něco ještě horšího. Bez dětí není možné se postarat o staré lidi, ty, kteří prohlašovali malthusiánství za dobro.

Chybějí-li v době kulturní nouze myšlenky, vypadají i pomýlené ideje jako pravé. Kontrolní otázka: Co bylo dřív slepice nebo vejce? Chci říci: je třeba mít bohatství, aby bylo možné založit rodinu a mít děti, anebo se bohatne založením rodiny a dětmi? Dnes se naříká nad tím, že manželé téhož věku a profese vydělávají dohromady v průměru méně než sama hlava rodiny před třiceti lety. Je to proto, že během třiceti let se kvůli fixním nákladům na blahobyt, které už nelze hradit z reálného růstu ekonomiky, musely zvýšit daně o 100%, tedy dvojnásobně, a v důsledku toho se snížila kupní síla.

Důsledným bojkotováním rodiny byla znevýhodněna celá společnost, jež konvertovala na systém, který postrádá cíl i totožnost a kde jedinci realizují vlastní aspirace a přirozené talenty jakoby „nadivoko“, nezodpovědně, často nevědomky, bez ideálů a tužeb po založení rodiny, dětech a jejich výchově. Tak se ztrácí (nebo se už ztratila?) také ekonomická hodnota rodiny související se stimulací, úsilím a dosahováním odpovědných cílů, které z ekonomického hlediska vyžadují zvláštní výkon v produkci, šetření, investování i spotřebě.

Tento typ rodiny však stimuluje také soutěživost při výchově a formaci dětí ku prospěchu společnosti. Taková rodina de facto přebírá od státu do outsourtingu formaci a výchovu mládeže, péči o staré a nemocné, a plní sociálně-ekonomickou roli tím, že investuje do lidského kapitálu, interně redistribuuje výdělek podle opravdových potřeb a spoří ku prospěchu společnosti. Taková rodina by měla být registrována na burze, protože přináší značnou ekonomickou hodnotu. Více se o tom lze dočíst ve čtvrté kapitole encykliky Lumen fidei. Místo návrhů na podporu rodiny se však favorizuje pokles soustředěný na zmrazení porodnosti a umrtvení rodiny jako takové. Ekomalthusiáni, kteří se stále nekají, nadále odmítají chápat přirozenost a její zákonitosti. Také Kain byl pro snížení počtu obyvatelstva, protože žárlil, a vymyslel také ekologicko-animální výmluvu. Zabil Ábela za to, že obětoval Pánu mnoho beránků a znečišťoval ovzduší.

Z internetového magazinu Formiche, 18. 10. 2013
Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.2.17 Zvolení Trumpa je výrazem nedůvěry vůči vládnoucí třídě, domnívá se Gotti Tedeschi
13.7.14 Nebe dává smysl zemi, církev není nevládní organizace
12.5.14 Bývalý ředitel Vatikánské banky: odpouštím všem, jsem připraven nadále sloužit církvi
16.1.12 Evropa musí být konkurenceschopná
20.12.11 Vyrovnaný rozpočet má být nástrojem, nikoli cílemHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti