VaticanNews.va

   6. 6. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7238
Poslechem z webových stránek.4514
Četbou textů na webových stránkách.7005
Poslechem i četbou.4205


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Dost alarmismu, pandemie není, dlouhodobé nošení roušky škodí – volají italští lékaři

Duch svatý je dar, který se dává

Rosteme rozdáváním – řekl papež ve Svatodušním kázání


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.11.2013 

Papež František na návštěvě u prezidenta Italské republiky

Itálie. Svatý otec František je šestým papežem, který navštívil italského prezidenta v jeho sídle na římském pahorku Kvirinál. Současný Petrův nástupce a nejvyšší představitel Italské republiky se setkali již potřetí. Hlava italského státu se účastnila zahajovací mše pontifikátu 19. března tohoto roku. Prezident Giorgio Napolitano poté papeže vyhledal 8. června a Svatý otec mu jeho oficiální návštěvu oplatil.

Na papežovo přání se také dnešní dopoledne neslo ve znamení úsporné jednoduchosti. Vatikánská delegace projela městem krátce před jedenáctou, bez zvuku sirén a za doprovodu dvou policejních motocyklů. Papež František, cestující v modrém fordu Fokus, se vzdal také čestného doprovodu hradní stráže na koních, která doposud každého papeže očekávala na centrálním Benátském náměstí.

Kvirinálský palác postupně budovaný od osmdesátých let šestnáctého století, byl po čtyři sta let letním sídlem papežů. Po zhruba třicetiminutovém soukromém rozhovoru s hlavou Italského státu v prezidentské pracovně se papež František zastavil ve dvou ze tří palácových kaplí. První z nich – kaple Nanebevzetí Panny Marie, vyzdobená freskami Guida Reniho – zůstává většinou skrytá veřejnosti. Jako svou soukromou kapli ji dal vybudovat na počátku 17. století papež Pavel V. Svatý otec navštívil také známější Paulínskou kapli Kvirinálského paláce, která se svými rozměry a architektonickou dispozicí podobá vatikánské Sixtinské kapli. V letech 1823 až 1846 se zde konalo čtvero konkláve a dnes je kaple využívána k nedělním komorním koncertům.

V hlavním reprezentačním sále pak římský biskup a italský prezident pronesli oficiální projevy před publikem, ve kterém byli kromě politiků zastoupeni také představitelé laického i katolického intelektuálního a kulturního světa spolu se zástupci dobročinných organizací.

Giorgio Napolitano shrnul dosavadní vztahy státu a církve v Itálii a poté upozornil na aktuální společenské výzvy – blízkovýchodní konflikt, antropologickou krizi, nezaměstnanost, korupci a absenci morálky v politice.

Jak jsme v naší zemi vzdáleni od oné „kultury setkávání“, které se tak rád dovoláváte, a od vaší výzvy k dialogu. (…) Politika může čerpat nové podněty z vašich slov a vašeho poselství. Poselství, které – jak jste sám řekl – se neobrací jenom ke katolíkům, nýbrž ke všem lidem dobré vůle. Otevírá tak cestu dialogu mezi věřícími a nevěřícími, který nemá ve své šíři a hloubce obdoby a vede do jakéhosi symbolického a neohraničeného nádvoří národů.

Prohlásil italský prezident. Papež František v úvodu své promluvy definoval svou první státní návštěvu zejména jako přátelské gesto.

Navštěvuji vás v místě, které je obtěžkáno symbolikou a historií. Chtěl bych klepat u dveří každého z obyvatel této země, kde se nacházejí kořeny mé pozemské rodiny, a přinášet všem uzdravující a stále nové slovo evangelia.

Také Svatý otec se poté zmínil o otázkách, budících společné znepokojení, na které lze hledat společnou odpověď. Vymezil pak roli církve v rámci italského státu:

Prvotní role, která církvi náleží, je dosvědčovat Boží milosrdenství a povzbuzovat k velkorysým projevům solidarity, aby otevírala cestu do nadějné budoucnosti. Tam, kde roste naděje, se totiž také množí energie a úsilí, vedoucí k vybudování lidštějšího a spravedlivějšího, sociálního a občanského řádu. Tam se objevují nové možnosti udržitelného a zdravého rozvoje.

Papež František pak vzpomenul na své první pastorační cesty do Itálii – na ostrov Lampedusa, do Cagliari a Assisi. V závěru svého proslovu zdůraznil, že v centru církevního zájmu dnes stojí rodina.

Církev s obnoveným přesvědčením podporuje úsilí jednotlivců a institucí, směřující k podpoře rodiny, která je prvořadým místem formace a růstu lidské bytosti. V rodině se učí hodnotám a získávají se vzory, které dokládají věrohodnost těchto hodnot. Rodina potřebuje stabilitu a uznání vztahů ke společnosti, aby mohla plně rozvinout svou nenahraditelnou úlohu a uskutečnit své poslání. Rodina dává své síly k dispozici společnosti a zároveň požaduje docenění a ochranu.

Kéž Itálie opětovně nalezne svou kreativitu a soulad, nezbytný k harmonickému rozvoji, popřál nakonec papež František představitelům italského politického života.

Závěrečná etapa zhruba dvouhodinové státní návštěvy pak byla vyhrazena dalšímu neprotokolárnímu setkání. Prezidentský palác se totiž otevřel také dětem místních zaměstnanců. Očekávaly jej v sále hradní stráže, kde si sedly na zem v kruhu kolem římského biskupa.

Mnohokrát vám děkuji, pane prezidente, za možnost tohoto rodinného setkání. Za veřejným úřadem je vždy rodina – děti, vnoučata. Moc rád se setkávám s dětmi – vy jste, děti, velmi důležité! A samozřejmě také vy všichni, kteří pracujete ve službě italské hlavy státu. Ze srdce vás zdravím a jsem rád, že vás mohu potkat.

Obrátil se papež František k zaměstnancům prezidentského paláce a podotkl, že někteří z nich se zabývají žádostmi italských občanů, adresovanými hlavě státu.

Přeji vám, abyste jednali v duchu přijetí a pochopení ke každému člověku. Velice potřebujeme lidi, kteří – jako vy – pracují profesionálně a zároveň navýsost lidsky, s pochopením a pozorností zejména vůči nejslabším. Povzbuzuji vás, abyste v obtížích neklesali na mysli, nýbrž abyste se vzájemně podporovali. Budu se za vás modlit – buďte si jisti mou modlitbou. Prosím vás ale také, abyste se vy modlili za mne, potřebuji to. Děkuji.

Po odjezdu vatikánské delegace z římského Kvirinálu děti zaplavily nádvoří prezidentského paláce, aby si zblízka prohlédli hradní stráže na koních, a poprvé v jeho historii tak fotografům nabídly zcela nečekané záběry.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.6.17 Papež dnes navštívil prezidenta Italské republiky
4.10.08 Benedikt XVI. navštívil italského prezidentaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Budoucnost lidstva závisí na vděčnosti, smyslu a kráse

Vše záleží jen na nás, píše František ke Dni životního prostředí

Římský biskup podpořil asociaci Lazarus

P. Jaromír Zádrapa: Přibližuje nás cesta ke Kristu a vzájemné přátelství

Kardinál Koch: Občas je nutné revidovat, zda jdeme správným směrem

Modleme se za pronikavý dotek Ježíšova Srdce, žádá papež v tomto měsíci

Vatikánská muzea zpřístupněna zdarma pro zdravotníky

Česko-rakouská mše na hraničním stolu

Sociální sítě se musejí rozhodnout, zda budou sociální

Šedesátistránkový otevřený list prezidentu Macronovi

Prezident USA v kostele sv. Jana Pavla II.

Rémi Brague: O nové biopolitice pod diktátem “expertů”

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba Abraháma

Publicistika: O očkování strachem

Publicistika: Vychovávat znamená hledat smysl věcí

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv červen 20
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu