Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.11.2013 

Mezináboženský dialog? Nejprve myslet, pak soudit, upozorňuje kardinál Tauran

Vídeň. „Žijeme v rychle se měnícím a stále provizornějším světě. Stále více lidí si ale všímá, že nelze žít vyvázán z dějinných vazeb ani ze vztahů k současníkům. V tomto kontextu je náboženství povoláno k jedinému – aby nabízelo – tedy nikoliv vnucovalo – životní smysl“.

Těmito slovy zahájil kard. Jean-Louis Tauran své pondělní vystoupení v Centru pro mezináboženský a interkulturní dialog krále Abduláha. Svatý stolec má v instituci, sídlící v rakouském hlavním městě, status pozorovatele. V těchto dnech hostí pracovní seminář na téma „Představy o druhých“.

Každý z nás je občan a věřící – nikoliv občan nebo věřící. Všichni náležíme k téže lidské rodině. Obnáší to, že sdílíme tutéž důstojnost, poměřujeme se s týmiž problémy, požíváme stejných práv a jsme vázáni týmiž povinnostmi. Avšak – naneštěstí – příliš často lidi posuzujeme podle jejich zjevu či jejich produktivnosti. Redukujeme člověka na objekt – a zde míním problémy, vyvolané použitím biotechnologií. Lidská bytost však přesahuje svou materiální dimenzi.

Protikladem ke jmenovanému zneužívání lidské důstojnosti se má stát „inteligence srdce“, poukázal předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog.

Podněcuje nás k tomu, abychom měli v úctě to, co Bůh koná v každém člověku, a současně si vážili tajemství, kterým je každá lidská bytost. Rozhodně musíme zabránit tomu, aby náboženství v lidech vzbuzovalo strach, postoje výlučnosti nebo povýšenosti.

Toto naslouchání srdci také vede k překonání kulturních a náboženských předsudků a ke vzájemnému dialogu.

Je třeba dbát na to, abychom nepodávali negativní obraz o jiných náboženství ve školách a na univerzitách, ve sdělovacích prostředcích a zejména v náboženských promluvách. Mezináboženský dialog nás učí, abychom nezlehčovali náboženské přesvědčení druhého člověka, zvláště v jeho nepřítomnosti. Učí nás, abychom považovali různost – ať již etnickou, kulturní nebo světonázorovou – za bohatství, a nikoliv za hrozbu.

Dialog mezi náboženstvími nás vyzývá, abychom se lépe poznávali a naslouchali si, abychom přemýšleli, než začneme soudit, a abychom s laskavostí a úctou předkládali důvody své víry. Pouze takto můžeme opět navrátit Bohu místo, které zasluhuje. Jen tak podnítíme bratrství, dodáme moudrost a odvahu k činu, prohlásil francouzský kardinál.

Zabýváme-li se „představami o druhých“, znamená to také pohled do vlastního nitra. Musíme se zbavit uzavřenosti před tím, co je nové a pravdivé. Pohlédnout na druhého také znamená, že přijmeme možnost diskuse o vlastní víře a že budeme s to vydat počet z této víry. Přemýšlet o druhém rovněž znamená schopnost spolupráce s lidmi dobré vůle pro společné dobro.

Zakončil kard. Jean-Louis Tauran. Kongresu ve vídeňském centru mezináboženského dialogu se účastní zhruba pětistovka delegátů z devadesáti zemí. Předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog se pro Vatikánský rozhlas podělil se svými dojmy:

Překvapuje mne kvalita pronesených příspěvků. A co je důležité – klade se důraz na předávání hodnot tohoto centra mladým generacím, zejména ve školách a médiích. Nastupující generace si mají být vědomy, že vzájemná konfrontace a mnohotvárnost jsou bohatství.

Sekretář vatikánské rady, španělský kombonián O. Miguel Angel Ayuso Guixot dodává:

Tuto iniciativu krále Abduláha podporují vlády Rakouska a Španělska, za spoluúčasti Svatého stolce jako pozorovatele. Každý očekává, že se tu bude zprostředkovávat poctivý pohled a věrohodnost.

Mezináboženské fórum nicméně doprovázejí protesty křesťanských obhájců lidských práv. Kritici poukazují na evidentní rozpor mezi deklarovanými cíly vídeňského centra a omezenou svobodu vyznání v Saúdské Arábii. Tři miliony tamních křesťanů – hlavně filipínských emigrantů – nemají nárok na kostely a veřejný náboženský život.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.11.12 Kardinál Tauran na otevření Centra pro dialog krále Abduláha
23.11.12 Svatý stolec pozorovatelem v mezinárodním centru krále Abduláha
13.10.11 Kardinál Tauran: Svatý stolec v otázkách dialogu není naivníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti