VaticanNews.va

   22. 8. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5979
Poslechem z webových stránek.3718
Četbou textů na webových stránkách.5995
Poslechem i četbou.3524


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Pell: Rozsudek odvolacího soudu bude vynesen 21. srpna

Papež: Bůh se nenudí, nýbrž raduje

Nový Gibsonův film „Vzkříšení“ vyjde na Velikonoce


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.12.2013 

Ti, kdo podporují válku, nejsou Syřané - říká tamní trapistka

Sýrie. Ke středeční výzvě papeže Františka za osvobození pětice zajatých řeholnic z pravoslavného kláštera sv. Tekly v obci Maaloula, asi 80 km od Damašku, se přidávají další představitelé náboženského života na Blízkém východě. Propuštění představené matky Pelagie Sayyafové a jejích čtyř spolusester ze zajetí žádají také maronitští biskupové v čele se svým patriarchou. Podle syrského tisku chtějí teroristé řeholnice použít jako lidské štíty. Apoštolský nuncius v Damašku tuto zprávu nepotvrdil, ani nevyvrátil. Ve starobylé kolébce syrského křesťanství Maalule zatím pokračuje devastace. Jak uvedla agentura Asia News, ozbrojenci vypalují všechna obydlí a po sociálních sítích šíří záběry útoků a veřejných poprav. Za osvobození pravoslavných řeholnic se modlí také trapistky z kláštera v Azeir na hranicích s Libanonem:

Jsme více méně ve stejné situaci, avšak náš klášter je v převážně alavitské vesnici, takže nám hrozí menší nebezpečí. Navíc nás chrání vládní vojsko – není tu hlavně kvůli klášteru, ale brání státní hranice. Chápeme sestry a křesťanské komunity, které se ocitly v sunnitském obklíčení a vprostřed nenávisti. Neseme je v srdci a modlíme se za ně. Zůstáváme ve svém klášteře, protože naše pouhá přítomnost a modlitba má pro okolí velký význam. A také naše otevřenost, díky které si lidé uchovávají naději. To je ten největší problém – aby neupadala naděje…Místní lidé ještě naštěstí chtějí žít, a to za každou cenu. Nedávají se vláčet osudem, jak to můžeme vidět u nás v Evropě nebo ve Spojených státech. Tito lidé vnímají život, vycházející z této země, a chtějí v ní zůstat.

Řekla naší rozhlasové stanici jedna z tamních čtyř italských řeholnic, sestra Marita. Trapistky udržují kontakty s domovským klášterem v toskánské obci Valserena a pomáhají okolnímu, zejména muslimskému obyvatelstvu…

Místní obyvatele totiž všeobecně podporují pouze církve. Také náš klášter je opěrným bodem pro lidi bez domova, kteří přišli o všechno. Finanční podporu dostáváme přímo z Itálie. O mezinárodní humanitární pomoci se nic neví. Mohla bych vyprávět, jak jsme na trhu v Tartús koupily pěkný pytel cukru, který evidentně pocházel z holandské humanitární zásilky. Tato pomoc tedy přichází neznámo kam a neví se, kdo ji využívá.

Zejména ze syrského křesťanského prostředí vychází mnoho podnětů k usmíření sunnitských a alavitských frakcí, upozorňuje italská řeholnice. Modlíme se za to, aby skutečně došlo k mírovým jednáním v Ženevě, dodává.

Zůstává tu ovšem velký problém bojovníků, kteří nepocházejí ze Sýrie. Jsou jich spousty a o mír nemají nejmenší zájem. Těch, kteří mohou skutečně o míru diskutovat, je velice málo. A navíc ne pokaždé je lidé znají a podporují. Například členy tzv. Syrské národní rady lidé vůbec neznají a neuznávají. Národ tedy účinně nereprezentují. Opozici většinou na míru vůbec nezáleží. A to je ten největší problém ženevských jednání. Potíž není v tom, aby se vláda a opozice vůbec sešla, ale v tom, aby opozice také chtěla mír! A to je prakticky nemožné – ti, kdo tu vedou džihád, se totiž chtějí dostat do svého ráje. Syřané si všichni přejí mír. Ti, kdo podporují válku, nejsou Syřané.

Nelze jednoduše nastolit politický smír, je zapotřebí zejména pozvednout národ, vrátit se k jednotě, která tu předtím vládla, zbavit lidi strachu, umožnit jim setkání, pokračuje sestra Marita.

Předtím, než toto všechno vypuklo – a už to trvá skoro tři roky – lidé ani nevěděli, jaké vyznání má jejich soused. Ani to nebylo nutné vědět – důležité bylo, že jsou všichni Syřané. Teď se lidé bojí jeden druhého. Násilí se odehrává před očima těch nejmenších. Děti vyrůstají v násilí, stávají se z nich vojáci. Vlastní otec jim dává do ruky mačetu, aby zabíjely vojáky. Ptám se proto, kdo z těch, kteří zasednout na ženevských jednáních, bude skutečně usilovat o dobro syrského lidu? To je na celé situaci to nejtragičtější – každý bude hájit své názory a zájmy. Obávám se, že každý si urve svůj díl politické moci; Sýrii to však nepomůže. Ti, kdo budou jednat, by měli Sýrii skutečně milovat. Dobro syrského národa je velký a těžko dosažitelný cíl, za něj se ale modlíme.

Říká sestra Marita z trapistického kláštera v syrském Azeir.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.7.19 Otec Firas Lutfí: Solidarita s civilisty je svatosvatým právem, v Idlíbu však nejsou jen civilisté
16.7.19 Syrský františkán: Máme podíl na Kristově kříži a spáse světa
27.5.19 Syrský františkán: Bílé přilby rozšířily mnoho lží
16.5.19 Na Aleppo po dvou letech opět dopadly bomby
13.5.19 Více než 80% obyvatel Sýrie žije nyní pod prahem chudobyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Víra vytváří nový způsob vztahů mezi Pánovými učedníky

Soud zamítl odvolání kardinála Pella

Papež vyzývá k revitalizaci demokracie: nepřihlížet k tomu, jak elity budují světový řád

Kard. Bassetti: Hledět na migraci z různých perspektiv

Kustod Svaté země: Sýrie byla před válkou příkladem integrace křesťanů i muslimů

Zjevení v Knock napomáhá Irům k obnovení víry

Vznikl „vyšší výbor“ pro uskutečňování abúdhabské deklarace

Svatý otec se modlí, aby rekonstrukce pařížské katedrály oživila víru Francouzů

Papež napsal list posádce plouvoucí nemocnice na Amazonce

Papež do Rimini: Existujeme jen na základě vztahu

Benedikt XVI. hostí svého bratra Georga

Mons. Hoser: Počet poutníků přibývá

 Nově na webu
Svatý otec: O Skutcích apoštolů - »všechno měli společné« (Sk 4, 32)

Publicistika: O alternativních dějinách člověka

Publicistika: Nevinná krev vylitá na cesty světa

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv srpen 19
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru