VaticanNews.va

   19. 11. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6243
Poslechem z webových stránek.3856
Četbou textů na webových stránkách.6205
Poslechem i četbou.3650


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež: Ďábel existuje a rozsévá nenávist, protože závidí Kristu

Národní pouť vyvrcholila bohoslužbou ve Svatopetrské bazilice

Svatý otec: Naučit se být domácí církví


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

31.12.2013 

Každý náš čin je nesen věčností

Homilie při nešporách, baz. sv. Petra

Česká sekce RV

Apoštol Jan definuje přítomný okamžik velmi přesně: „poslední hodina je tu“ (1 Jan 2,18). Tento výrok, který se vyskytuje v liturgii 31. prosince, znamená, že Božím vstupem do dějin jsme se ocitli v „posledních“ časech, po jejichž uplynutí bude následovat druhý a definitivní Kristův příchod. Mluví se tu přirozeně o kvalitě času, nikoli o kvantitě. S Ježíšem nastala „plnost“ času, plnost smyslu a spásy. Nebude už žádné jiné zjevení, nýbrž plná manifestace toho, co Ježíš už zjevil. V tomto smyslu tedy nastala „poslední hodina“. Každá chvíle našeho života není provizorní, nýbrž je definitivní a každý náš čin je nesen věčností, neboť odpověď, kterou dnes dáváme Bohu, jenž nás miluje v Ježíši Kristu, ovlivní naši budoucnost.

Biblické a křesťanské pojetí času a dějin není cyklické, nýbrž lineární. Je to pouť, která míří ke svému dovršení. Uplynulý rok nás tudíž staví nikoli před skutečnost, která se končí, nýbrž před skutečnost, která se naplňuje. Je to další krok směrem k cíli, jenž je před námi, cíli naděje a cíli štěstí, protože se setkáme s Bohem, důvodem naší naděje a pramenem naší radosti.

Na sklonku tohoto roku 2013 sbíráme do pomyslného koše dny, týdny a měsíce, které jsme prožili, abychom je nabídli Pánu. A směle se ptejme: jak jsme prožili čas, který nám dal? Využili jsme jej především sami pro sebe a své zájmy anebo jsme jej dovedli také dát druhým? A Bůh? Kolik času jsme si vyhradili, abychom „byli s Bohem“, v modlitbě, ve ztišení, v adoraci?

A pomysleme my, římští občané, také na toto město Řím. Co se letos stalo? Co se děje a co se stane? Jaká je kvalita života v tomto městě? Závisí na nás všech! Jaká je kvalita našeho „občanství“? Přispěli jsme svojí troškou letos k tomu, aby bylo útulné, spořádané a pohostinné? Tvář města je vskutku jakousi mozaikou, jejímiž kamínky jsou všichni, kdo v něm žijí. Ten, kdo je pověřen autoritou, má zajisté větší odpovědnost, ale každý z nás je spoluodpovědný v dobrém i zlém.

Řím je městem jedinečné krásy. Jeho duchovní a kulturní odkaz je mimořádný. A přece jsou také v Římě mnozí lidé, na nichž se podepsala materiální i morální bída, lidé chudí, nešťastní a trpící, kteří interpelují svědomí každého občana. V Římě možná více pociťujeme tento kontrast mezi majestátním prostorem naplněným uměleckými skvosty a sociálními potížemi těch, kdo jsou v nesnázích.

Řím je město plné turistů, ale také plné uprchlíků. Řím je plný lidí, kteří pracují, ale také lidí, kteří nemají práci anebo konají práci špatně placenou a někdy nedůstojnou. A všichni mají právo, aby byli přijímáni stejně a dostávalo se jim rovnosti, protože každý je nositelem lidské důstojnosti.

Je poslední den roku. Co uděláme, jak budeme jednat v příštím roce, abychom svoje město učinili lepším? Řím bude mít v novém roce krásnější tvář, bude-li lidsky bohatší, pohostinnější a přívětivější, budeme-li všichni pozornější a velkodušnější k těm, kdo se ocitli v potížích a budeme-li konstruktivně a solidárně spolupracovat ku prospěchu všech. Řím bude v novém roce lepší, pokud tu nebudou lidé, kteří se dívají „zpovzdálí“ a hledí na svůj život „svrchu“ bez účasti na množství lidských problémů těch, kteří jsou - nakonec a z principu, ať chceme či nechceme - našimi bratry. V této perspektivě vnímá římská církev svůj závazek – a je to její povinnost - přispívat k životu a budoucnosti města, aby bylo oživováno kvasem evangelia a bylo znamením a nástrojem Božího milosrdenství.

Končíme tento večer léta Páně 2013 poděkováním a prosbou o odpuštění. Děkujme za všechna dobrodiní, která nám Bůh daroval a zejména za jeho trpělivost a věrnost, která se projevuje plynutím času, ale jedinečným způsobem v naplnění času, když „Bůh poslal svého Syna narozeného z ženy“ (Gal 4,4). Matka Boží, v jejímž jménu zítra začneme novou etapu svojí pozemské pouti, ať nás učí přijímat Boha, který se stal člověkem, aby každý rok, každý měsíc a každý den byl naplněn Jeho věčnou Láskou.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.1.14 Papež František: V této době je důležité opatrovat víru
25.12.13 Papež František: Potřebujeme Boží pohlazení
24.12.13 Papež na půlnoční: Bdění je zákonem putujícího lidu
3.12.13 Betlém na náměstí svatého Petra z neapolské dílnyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Náboženství, ač si ponechávají svoji identitu, nejsou uzavřenými systémy

Svatý otec: Každé setkání může být událostí, jež změní život

Videoposelství papeže do Japonska: Na míru je krásné, že je reálný a zarputile se brání

Doceňme to, co nám matka Země skýtá, píše papež potravinové agentuře OSN

Kyperský prezident u papeže

Papež žádá propuštění politických vězňů v Nikaragui do Vánoc

Papež: Chudý, který ode mě žádá lásku, přivádí mě rovnou k Bohu

Petrův nástupce o úděsném a ubezpečujícím Ježíšově proroctví

Papež František: Neklerikalizujte laiky a otvírejte prostor ženám

O morální autoritě trpících dětí mluvil papež k personálu pediatrické nemocnice

Papež inauguroval novou noclehárnu pro bezdomovce, má “šokovat svou krásou”

Kapverdský prezident u papeže

 Nově na webu
Svatý otec: Evangelium máme prožívat jako žebráci před Bohem

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Modlitba je dechem nového života

Rozhovory: Jediná svízel jsou senzacechtiví spisovatelé,

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv listopad 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru