Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.1.2014 

O úloze dnešního vychovatele z pohledu papeže Františka

Řím.Papež nám chce říci, že svět prochází změnou a klade nám velké výzvy. Evangelium se s těmito výzvami musí vyrovnávat právě proto, že musí být hlásáno všem lidem. Nejzákladnější výzvu tedy pro dnešního křesťana představuje výchova. Má hlásat evangelium natolik výmluvně, aby je lidé mohli pochopit a žít.

O. Antonio Spadaro, SJ, ředitel časopisu Civiltà Cattolica komentuje pro naši rozhlasovou stanici konverzaci papeže Františka s generálními představenými mužských řeholí, která proběhla na sklonku loňského listopadu. Papež tu mluví o výchovné úloze jako klíčovém poslání. Výchova se má soustředit na hlásání Krista stále se měnící generaci. A to je také otázka jazyka, vysvětluje italský jezuita.

Velikost církevní tradice a moudrosti je dnes nutné předložit v takové formě, kterou dnešní člověk může přijmout a která může vstoupit do lidského života. Pokud sdělujeme poselství, které se odvolává jenom k velkým principům, riskujeme, že nepostihneme člověka v celé jeho problematice.

Vychovatel a hlasatel evangelia stojí před složitými případy, jak Svatý otec ukázal na příběhu holčičky, která se necítí milována přítelkyní své matky. Právě tato část rozhovoru některé sdělovací prostředky vedla k chybné interpretaci…

Papež se dotkl významného problému. V těchto případech vždy hrozí nedorozumění, je nutné s nimi zacházet opatrně. Papež František tímto způsobem provokuje naši inteligenci a přímo nám nenabízí řešení. Jeho prvotním cílem, jak dokládá Evangelii gaudium, je otevírat otázky, klást výzvy, vyvolat debatu. Je to dialogický styl, který chce zasáhnout a vtáhnout lidské svědomí a může vést také k chybným výkladům. Pokud se však rozhovor, který papež zahájil, pokoušíme bezprostředně ukončit, pokud jeho slova rigidně interpretujeme jak zprava, tak zleva, jsme ihned usvědčeni ze lži. Rozhovor musí zůstávat otevřený, jako lidské srdce.

Papež ve své diskusi s Unií vyšších řeholních představených neospravedlňoval postoje mimo křesťanskou nauku. Zdůraznil pouze, že evangelium se musí sklonit ke konkrétním životním situacím. Vyzývá nás k tomu, abychom otevřeli oči. O tomtéž mluví Benedikt XVI. ve svém prohlášení z 11. února loňského roku, kde naznačuje dnešní „rychlé změny“ a „otázky velkého významu pro život víry“. Je to dynamická a komplexní vize, která možná bude zklamání pro toho, kdo potřebuje pouze několik jasných principů.

Papež nás ovšem zve k tomu, abychom objali celé lidstvo. Říká nám, abychom vynaložili námahu k pochopení člověka vedle nás, protože evangelium je důležité. Papeži záleží na tom, aby opakovaně vyzdvihl, že evangelní poselství lásky se týká každého a nikoho nevyjímá. Nestačí tudíž ztuhlost a předkládání principů, které se dotýkají mysli, avšak nikoliv srdce. Je zapotřebí otevřít se životu.

Papežova slova potvrzují hluboké antropologické změny a proměny v tom, jak člověk sám sebe vnímá a prožívá své vztahy. Jsou opravdovou útěchou pro nás vychovatele, kteří hledáme nové cesty, na kterých se s lidmi v těchto nových kontextech setkávat. Pomáhají nám, abychom v tom s důvěrou pokračovali. Nejdůležitější je pro nás vztah s mladými lidmi, vyslechnutí jejich existenciálních situací. Sem máme vnášet slova evangelia, i když stav věcí je velmi vzdálen křesťanskému nebo lidskému ideálu.

Dodává paní Assunta Steccanellová, katechetka a vyučující na Teologické fakultě regionu Triveneto. „V mé malé komunitě v padovské diecézi“, pokračuje, „naprostá většina dětí pokřtěných v loňském roce pochází od párů, které bychom definovali hrozným termínem „neregulérní“. Také v jazyce musíme dávat pozor na to, abychom šířili Slovo naděje a radosti. Mluvíme tu o vysokém procentu lidí, které zřejmě nadále poroste, protože mnozí lidé spolu žijí před manželstvím. Tyto palčivé otázky ovšem vyžadují formaci, které se dnes nedostává.

Nelze mluvit v hotových heslech. Nejde o zjemňování reality. Je nutné podat pravdu tak, aby lidé emocionálně pocítili, že se jich týká. Pokud dítěti nabídneme něco abstraktního a vzdáleného od jeho života, vybere si vždy raději lidi, které miluje, než tvůj koncept. A tak – jak vyslovil papež – namísto evangelizace „očkujeme proti víře“.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.9.10 Vzdělávání má být vždycky celistvou formací osoby
28.11.08 Alarmující zprávy o dětech Třetího světa
11.6.07 Začalo setkání římské diecézeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti