Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

27.1.2014 

Papež: Biskupové nejsou jenom organizátoři

Vatikán. Církev nelze chápat jako pouhou lidskou organizaci, rozdíl spočívá v pomazání, které dává biskupům a kněžím moc Ducha svatého, aby sloužili Božímu lidu – konstatoval dnes papež František v homilii při ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty. Papež také poukázal na množství kněží, kteří anonymně v každodenní službě odevzdávají svůj život, a poděkoval jim.

Papež komentoval první dnešní čtení (2 Sam 5,1-7.10), které líčí, jak Izraelské kmeny pomazaly Davida za svého krále, a vysvětloval pak duchovní smysl pomazání. „Bez tohoto pomazání – řekl papež – by David byl jenom vedoucím podniku, politické společnosti, kterou bylo Izraelské království. Byl by jenom politickým organizátorem. Avšak pomazáním na Davida sestoupil Duch svatý a zůstal s ním. A Písmo praví, že »David se stával stále mocnějším, protože Hospodin, Bůh zástupů, byl s ním«. Právě to – dodal papež – je rozdíl, který působí pomazání. Pomazaným je člověk vybraný Pánem. Tak je tomu v církvi s biskupy a kněžími:

Biskupové nejsou voleni jenom k tomu, aby řídili organizaci nazývanou církev. Jsou pomazáni, mají pomazání a Pánův Duch je s nimi. Ale všichni biskupové, všichni jsme hříšníci, všichni. Jsme však pomazaní. A všichni chceme být každý den svatější, věrnější tomuto pomazání. Vlastní církev je tvořena a dostává jednotu osobou biskupa ve jménu Ježíše Krista, protože je pomazaný, nikoli proto, že byl zvolen většinou. Protože je pomazaný. A v tomto pomazání má místní církev svoji sílu. A skrze participaci jsou pomazáni rovněž kněží.

Pomazání, pokračoval papež, přibližuje biskupy a kněze Pánu, dává jim radost a sílu „vést lid vpřed, pomáhat lidu a žít ve službě lidu. Dává jim radost cítit, že je Pán vyvolil a že se na ně dívá s onou láskou, s níž Pán hledí na nás všechny. Přemýšlíme-li tedy o biskupech a kněžích, pak tedy takto: jako o Pánem pomazaných:

Jinak je církev nepochopitelná. Je nejen nepochopitelné, ale také nevysvětlitelné, jak je možné, že církev jde vpřed jenom lidskými silami. Tato diecéze jde vpřed, protože má svatý lid, spoustu věcí, ale také pomazaného, který ji vede a pomáhá růst. Tato farnost jde kupředu, protože má spoustu organizací a věcí, ale má také kněze, pomazaného, který ji vede. My poznáváme v dějinách jenom minimum. Avšak kolik jen je svatých biskupů, kolik kněží, svatých kněží, kteří odevzdali svůj život službě v diecézi, farnosti! Kolik lidí dostalo sílu víry, sílu lásky a naděje od těchto anonymních farářů, které neznáme! A je jich mnoho!

Je tolik venkovských či městských farářů - pokračoval papež - kteří svým pomazáním dávají lidu sílu, předávají nauku a udělují svátosti, to znamená svatost:

»Ale, otče, já jsem četl v novinách, že nějaký biskup se dopustil tohoto a nějaký kněz spáchal tamto!« Ano, já jsem to také četl, ale pověz mi: Jsou v novinách zprávy o tom, co všechno dělá tolik kněží v tolika farnostech, ve městech a na venkově, o lásce, kterou prokazují, o tolikeré práci, kterou dělají, aby jejich lid šel vpřed? - »Ach, to ne!« - To není zpráva. A tak je tomu vždy: větší rozruch činí padající strom než les, který roste. Dnes, kdy se zamýšlíme nad Davidovým pomazáním, nám prospěje, zamyslíme-li se nad našimi biskupy, našimi kněžími, svatými, dobrými, věřícími a budeme se za ně modlit. Díky nim jsme my dnes tady!

Končil papež František dnešní ranní homilii.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti