Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.2.2014 

Papež k postní době: Bůh přináší spásu vždy a všude skrze chudobu Krista

Vatikán. „Stal se pro vás chudým, abyste vy zbohatli z jeho chudoby“ (2 Kor 8,9) tato konstatace sv. Pavla z druhého listu Korinťanům je tématem poselství papeže Františka k letošní postní době, které bylo dnes zveřejněno.

Svatý otec v něm poukazuje na „styl, kterým se zjevuje a působí Bůh. Nepoužívá totiž prostředků světské moci a bohatství. Je to velké tajemství Božího vtělení - čteme v poselství. - Jeho jádrem je božská láska, která je milostí. Láska spočívá v tom, že všechno sdílí společně s milovaným. Láska se připodobňuje, vytváří rovnost, odstraňuje zdi a distance. To je také účelem toho, proč se Ježíš stává chudým, nikoli chudoba sama o sobě, komentuje papež slova sv. Pavla. „Nejedná se přitom o hru slov, nýbrž o účinné vyjádření! Jde o syntézu logiky Boží, logiky lásky, logiky Vtělení a Kříže. Bůh nám neseslal spásu shůry jako někdo, kdo dává almužnu z části svého přebytku, z nějaké pietistické filantropie. Kristova láska není taková.

Papež pak vysvětluje, v čem máme Ježíšovo svědectví Boží lásky následovat my. „Mohli bychom si myslet, čteme dále v poselství, že cesta chudoby byla vlastní Ježíšovi, zatímco my, kteří přicházíme po něm, můžeme zachraňovat svět adekvátními lidskými prostředky. Tak tomu však není. Všude a v každé době Bůh nadále přináší spásu lidem a světu skrze chudobu Krista, který se stává chudým ve svátostech, ve Slovu a ve Své církvi, která je lidem chudých. Boží bohatství nemůže přicházet skrze naše bohatství, ale vždycky a jedině skrze naši chudobu, osobní i komunitní, oživovanou Kristovým Duchem.

My křesťané, pokračuje papežské poselství, jsme povoláni vidět bídu bratří, dotýkat se jí, brát ji na sebe a konkrétně se přičinit o její ulehčení. „Bída však není totéž co chudoba. Bída je chudoba bez důvěry, bez solidarity, bez naděje.“ Papež pak vypočítává tři druhy bídy: materiální, morální a duchovní. Materiální bída, která je obvykle označována za chudobu, je stav těch, kteří žijí v podmínkách nedůstojných člověka. Jako odpověď na materiální bídu, nabízí církev svoji diakonii, vychází vstříc této nouzi a hojí tyto rány, které mrzačí tvář lidstva. V chudých a posledních vidíme Kristovu tvář. Zasazujeme se však také o to, aby ve světě ustalo znásilňování lidské důstojnosti, diskriminace a útlak, který je v mnoha případech příčinou této bídy. Když se moc, luxus a peníze stanou modlami, dostávají přednost před požadavky na spravedlivou distribuci bohatství. Proto je zapotřebí obrácení lidského svědomí ke spravedlnosti, rovnosti, střízlivosti a sdílení.

Morální bída je otročení neřestem a hříchu,“ čteme dále v poselství, které v této souvislosti zmiňuje alkohol, drogy, hazard a pornografii. „Morální bídu, píše papež František, lze označit za počínající sebevraždu. Tato forma bídy, která způsobuje rovněž ekonomickou zkázu, se vždycky pojí k duchovní bídě, která nastává, vzdalujeme-li se od Boha, odmítáme-li Jeho lásku a máme-li za to, že nepotřebujeme Boha, který nám v Kristu podává ruku, neboť se domníváme, že si vystačíme sami, ale ubíráme se cestou krachu. Bůh je jediný, kdo opravdu zachraňuje a osvobozuje.“

V závěru poselství k letošní postní době papež František píše: „Postní doba je vhodnou dobou k sebezapření a prospěje nám položit si otázku, čeho se můžeme vzdát, abychom mohli přispět k obohacení druhých svojí chudobou. Nezapomeňme však, že pravá chudoba bolí: nebylo by platné sebezapření bez této kajícné dimenze. Nedůvěřuji almužně, která nic nestojí a nebolí.“

PLNÉ ZNĚNÍ oficiálního překladu papežova poselství je ZDE

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.2.19 Papež: Svou konverzí spolupracujeme na vykoupení celého tvorstva
6.2.18 Papež: Falešní proroci využívají lidských emocí k zotročení člověka
7.2.17 Poselství papeže Františka k postní době
26.1.16 Zveřejněno papežské poselství k postní době
27.1.15 Bylo zveřejněno papežovo poselství k postní době



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti