Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.2.2014 

Poselství papeže k letošnímu Světovému dni mládeže

Vatikán. „Dnešní svět vyzdvihuje úspěch za každou cenu, blahobyt, zpupnost moci, sebepotvrzení na úkor druhých. Světskou mentalitu pohoršuje, že se Bůh stal jedním z nás a zemřel pro nás na kříži. Ty, které Ježíš označuje za blahoslavené, jsou v očích světa ztroskotanci a slaboši“, píše Svatý otec František v poselství k 29. Světovému dni mládeže a dodává: „Je pro nás tedy vždy přínosné, když si znovu přečteme Horské kázání a zamyslíme se nad ním“. Duchovní příprava na následující trojici ročníků mládežnických setkání se nese právě ve znamení blahoslavenství, které papež označuje jako „cestu k pravému štěstí“. Blahoslavení, řecky makarioi, znamená šťastní. Není to ovšem pouze jakési zdání štěstí, které se spokojí s málem, zdůrazňuje papež a vyzývá mladé lidi k touze po velkých věcech: Odhalte a odmítněte to, co vám svět levně nabízí. Úspěch, rozkoš, majetek nás možná na chvíli opojí a uspokojí, avšak nakonec nás zotročí. „Je velmi smutné vidět nasycenou, avšak slabou mládež“, poznamenává František. Silní jsou ti mladí lidé, kteří volí Krista, a sytí se jeho slovem (srov. 1 Jan 2,14).

Téma letošního Světového dne mládeže, který se bude v diecézích slavit na Květnou neděli 13. dubna, zní: „Blahoslavení chudí v duchu, neboť jejich je nebeské království“ (Mt5,3). Zdá se nemístné stavět vedle sebe chudobu a štěstí, podotýká papež a vysvětluje pak vlastní význam slova „chudý“. „Řecké adjektivum ptochós (chudý) neoznačuje pouze materiální chudobu, ale znamená také „žebravý, žebrající“. Váže se k hebrejskému pojmu anawim, který vyjadřuje pokoru, vědomí vlastních omezení a vlastního existenciálního stavu chudoby. Pokorní a chudí anawim důvěřují Bohu a vědí, že na něm závisí. Také Katechismus katolické církve mluví o člověku jako o Božím žebráku (2559) a říká nám, že modlitba je setkání Boží žízně s naší žízní (2560), připomíná papež. V druhé části svého poselství se pak táže, jak „chudobu ducha“ tlumočit do života a poskytuje trojici podnětů:

„Za prvé se snažte osvobodit od věcí“. Evangelní styl života se vyznačuje střídmostí, nepodléhá konzumu. Hledejme podstatné, zbavujme se nadbytečného a zbytečného. Je nutné najít odvahu ke štěstí a právě tak je nezbytné odvážit se ke střídmosti, vyzývá Petrův nástupce.
„Za druhé po nás toto blahoslavenství vyžaduje, abychom prošli konverzí ve vztahu k chudým“. Musíme se naučit s chudými být, dívat se jim do očí a naslouchat jim. Nemějme ústa plná krásných slov o chudých, ale setkávejme se v nich se samotným Kristem, dotýkejme se jeho trpícího těla.
„Avšak – a to je třetí bod – chudým můžeme nejenom dávat. Také oni nám mají co nabídnout, co naučit. Z jejich moudrosti máme čerpat mnohé poučení“, radí papež František a upomíná na sv. Josefa Labre, který žil na římských ulicích, avšak byl duchovním rádcem šlechty i prelátů.

V závěru poselství Svatý otec upozorňuje na vztah mezi chudobou a evangelizací, která byla mottem posledního světového setkání mladých v brazilském Riu. „Pán chce chudou církev, která hlásá evangelium chudým“, vyzdvihuje papež. „Evangelní chudoba je základní podmínkou, aby se Boží království šířilo. V dnešní době lze totiž evangelium hlásat pouze nakažlivou radostí, která je výsadou chudých lidí, uzavírá se první poselství papeže Františka mladým lidem na celém světě.

PLNÉ ZNĚNÍ oficiálního překladu papežova poselství je ZDE

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.11.20 Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích
17.11.20 Při nedělní papežské mši budou předány symboly Světových dní mládeže
19.6.20 Magazín Světových dní mládeže dostupný on-line
22.2.19 Evangelium je politické, ale řeholníci se nemají exponovat, řekl papež středoamerickým jezuitům
18.1.19 Vědomím přináležitosti reagujte na skartační kulturu, vybízí papež mladé domorodceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti