Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.3.2014 

Papež František: jsem proti mytologii kolem mé postavy

Vatikán. Přichází čas bilancí prvního roku pontifikátu. Papež František ve své bezprostřednosti nehodlá jen přihlížet názorům druhých. Souhlasil proto s žádostí o rozhovor, s níž se na něj obrátil ředitel jednoho z hlavních italských deníků Corriere della Sera. V jednom ze salónků domu Svaté Marty odpověděl na otázky Ferruccia De Bortoliho.

Obsáhlý rozhovor se dotkl celé řady známých i méně rozšířených aspektů prvního vatikánského roku argentinského papeže. První delikátní slova se týkají vztahů s jeho předchůdcem: „Emeritní papež není sochou v muzeu. Je to instituce! – zdůrazňuje František a dodává: „Nebyli jsme na to zvyklí, ale možná přijdou další“. „Společně jsme rozhodli, že se bude účastnit života Církve,“ vysvětluje. „Jeho moudrost je Božím darem. Někdo by byl chtěl, aby odešel do benediktinského opatství daleko od Vatikánu. Já jsem si ale představil prarodiče, kteří svou moudrostí a svými radami dávají rodině sílu a nezaslouží si skončit v pečovatelském domě.“
Další otázky mířily do osobnější sféry. „Jsem rád mezi lidmi,“ potvrzuje papež evidentní pravdu. „Nelíbí se mi ale ideologické interpretace, určitá mytologie kolem papeže Františka... Malovat si papeže jako supermana či superstar, mi připadá urážlivé. Papež je normální člověk.“ Není sám pokud jde o práci, protože mu radí celá řada jiných lidí, je ale sám se svým smyslem pro zodpovědnost, ve chvíli kdy rozhoduje, dodává František.
Pak některá mediálně preferovaná témata: problém zneužívání mladistvých. „Zanechal hluboké rány,“ – říká papež – „církev udělala mnoho, na cestě otevřené Benediktem XVI., snad víc než kdokoli jiný“. Je patrně jedinou veřejnou institucí, která se problému zhostila transparentně a zodpovědně, a přece je zároveň „jedinou, která je napadána“.
Otázku globalizace vidí papež Bergoglio jednoznačně. „Snad skutečně mnoho lidí zachránila od chudoby, ale mnoho jiných odsoudila k smrti hladem.“ Stává se totiž selektivní, v jejím centru jsou peníze, nikoli člověk. Jde tedy o globalizaci ekonomickou a především finančnickou. Církev má jinou představu, chce dbát na to, aby si každý národ zachoval vlastní identitu.
K otázce rozvedených a znovu sezdaných papež zdůrazňuje, že jakékoli rozhodnutí bude plodem hluboké reflexe. Přiklání se rovněž k tomu, že neexistuje jednotný recept, každou kauzu je třeba zkoumat zvlášť.
Pokud jde o roli žen v církvi, papež opakuje, že by nejen „mohly a měly být více zastoupeny na rozhodujících místech“, ale podotýká, že „Církev je ženská od počátku“, „mariánský princip ji vede vedle petrinského“.
V otázce kontroly porodnosti papež ocenil odvahu Pavla VI. jít v encyklice Humanae vitae proti proudu, hájit morálku. Podle Františka nejde o to měnit učení, nýbrž jít do hloubky a brát v potaz konkrétní situace. I to bude tématem připravovaného synodu, slibuje.
Na hypotézu o interkomuniu s pravoslavnými u příležitosti blížící se cesty do Svaté země odpovídá papež výzvou k trpělivosti: „všichni jsme netrpěliví, chtěli bychom hned hotové výsledky. Ale cesta jednoty znamená především kráčet a pracovat společně.“
Zamiloval jste se někdy – ptá se na závěr novinář, v marné snaze zakrýt zvědavost odkazem na lehkomyslné mládí sv. Františka. „Už jsem vyprávěl na jiném místě. V sedmnácti jsem měl známost. A v semináři mi jedna dívka na týden zamotala hlavu.“ A jak to skončilo, smím-li se zeptat: „Promluvil jsem o tom se svým zpovědníkem.“ – končil s širokým úsměvem papež František.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.2.21 Papež k americkým novinářům: Učte rozlišovat dobro od zla
21.1.21 Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem
11.1.21 Papež: Doba si žádá jednotu
3.1.21 Františkova „encyklika o sportu“ v sedmi slovech
31.10.20 Jsem veden láskou svého lidu, následujícího Ježíše Krista – říká v novém rozhovoruHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti