Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

13.3.2014 

Papež a chudá církev se vzdalují Západu

Luigi Accattoli

Rok po zvolení papeže Františka se mnozí radují. Očekávají reformy, do nichž se pustil. Avšak církev, která z nich vyjde, pokud se podaří je realizovat, bude dobrou zprávou možná jen pro Jih světa. Papež chce totiž církev chudou a bohatý Sever v tomto roce několikrát obvinil voláním „hanba“. Je to poprvé, co představitel nuznější části lidstva mluví jménem křesťanského světa a předsevzal si, že v celé katolické církvi zavede „přednost pro chudé“, jak to formulovaly latinsko-americké episkopáty roku 1968 v Medelinu. Aplauduje většinou i blahobytná část lidstva, navzdory invektivám, které jí adresuje, protože František zároveň zmírňuje ideologický konflikt se sekulární společností. Málokdo si však všimne, že se papež nevrhá do náruče moderního světa, nýbrž do misijního úsilí, a misie jsou pro Západ či přinejmenším pro Evropu něčím vzdáleným.

Směr, který vtiskl svému pontifikátu, se stal zjevný loni v červenci, kdy navštívil Lampedusu, a poté, když v chudinské čtvrti Ria de Janeiro představil církev jako „obhájkyni spravedlnosti a obránkyni chudých proti netolerovatelným sociálním a ekonomickým nerovnostem“. Zakrátko bude tento směr ještě zřetelnější. Papež, který přišel téměř z konce světa, má totiž na programu cesty na Blízký východ, do Asie a Afriky, které dají plný rozměr jeho výzvě k blahobytné části lidstva, do níž patří instituce, kterou řídí.

Žádný novodobý papež nepřinesl v tak krátké době tolik novot. Ani Roncalli, který otevřel okna beze strachu před větrem, ani Wojtyla, který byl první, jenž přišel ze „vzdálené země“. Odložil imperiální šarlat a zůstává v bílém hábitu misionáře, opustil papežské apartmá i vilu v Castel Gandolfo, vybral si pro svou dopravu menší automobil, sám si nosí svoji tašku k letadlu mířícímu do Brazílie nebo k autobusu, který jeho a římskou kurii odvezl do Ariccie. Nabízí zkrátka diskontinuitní pojetí postavy papeže nejenom vzhledem k Benediktu XVI., ale ve srovnání se všemi čtyřmi „koncilními“ papeži.

Podobně nový je jeho plán reformy. Návrhem reformovat církev tak, aby byla misionářská, vybízí katolictví k překonání modelu církve „ustavené“ evropskou tradicí a žádá „konverzi“ k misionářské církvi pojaté tak, aby sahala do každé periferie a nestarala se tolik o obranu výdobytků starého křesťanstva. Říká, že chce misionářskou konverzi i samotného papežství, které je hlavním štábem oné obrany. Církve v Evropě – nejenom ta katolická - byly donuceny k obraně osvícenskou evolucí mravů a zákonů. Obléhané modernitou, zvýšily hradby a zůstaly uvnitř více než dvě staletí, přičemž pokračovaly v misiích na ostatních kontinentech. Stojí za povšimnutí, že to je oněch „dvě stě let zpoždění“, o kterých mluvil na sklonku svého života kardinál Martini. A nyní, jezuitský papež, který přišel z Jihu, nabízí východisko ze slepé uličky. Možná, že pravý smysl této papežské volby spočívá tady. Poprvé v dějinách byl totiž vybrán kardinál, který nebyl formován v zákopech evropské katolicity.

Opustit pohodlnost a vykročit směrem k chudým - jak rád říká Bergoglio - to je ryzí evangelium. Opravdu radostnou zprávou však bude jenom pro chudé. Lze tedy předvídat vývoj vedoucí k otevřenému konfliktu s bezuzdnými egoismy, které charakterizují Sever světa. Doposud jsme viděli, jak se Západ vzdaluje církvím. S papežem Františkem začínáme vidět církev, která se vzdaluje Západu.

Z deníku Corriere della Sera, 12. března 2014
přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti