Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   9. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.4.2014 

Papež František dnes kázal o tajemství kříže

Vatikán. „Křesťanství nemůže existovat bez kříže“ – řekl dnes papež František na kázání při mši v kapli Domu sv. Marty. Papež zdůraznil, že „nemůžeme sami vyjít ze svého hříchu“ a že „kříž není ozdobou, která se dává na oltář, nýbrž tajemství Boží lásky“.

Během cesty pouští lid reptal proti Bohu a Mojžíšovi, ale když Pán poslal hady, lid přiznal svůj hřích a žádal znamení spásy. Tuto epizodu líčí dnešní první čtení ze čtvrté knihy Mojžíšovy ( Nm 21,4b-9) a papež František od ní začal odvíjet svoji reflexi o smrti v hříchu. A ocitoval k tomu varování, jež v dnešním evangeliu (Jan 8,21-30) adresoval Ježíš farizejům, když řekl: „zemřete ve svých hříších“.

Neexistuje možnost, jak bychom sami vyšli ze svého hříchu. Není žádná taková možnost. Tito učitelé zákona, lidé, kteří učili zákonu, v tom neměli jasno. Věřili v Boží odpuštění, ale cítili se silní a dostateční, věděli všechno. A z náboženství, z uctívání Boha učinili kulturu s určitými hodnotami, určitým uvažováním, určitým předepsaným jednáním, aby byli vychováni. Věřili sice, že Pán může odpustit. To věděli, ale bylo to pro ně příliš vzdálené.

Pán, pokračoval papež, poručil Mojžíšovi na poušti, aby udělal měděného hada a vztyčil jej na kůl, takže kdo byl uštknut a podíval se na hada, zůstal naživu. Čím je však had?“ – ptal se dále papež. „Had je znamením hříchu, jak víme již z knihy Geneze, kde had svedl Evu a nabídnul jí hřích. A Bůh – pokračoval papež – nechá vztyčit hřích jako prapor vítězství. Nepochopíme to však bez toho, co říká Ježíš v dnešním evangeliu Židům: »Až povýšíte Syna člověka, tehdy poznáte, že jsem to já«. Na poušti, řekl dále papež, byl tedy povýšen hřích, který hledá spásu, aby byl uzdraven. Tady byl povýšen Syn člověka, pravý Spasitel, Ježíš Kristus:

Křesťanství není filosofické učení, není to životní program pro přežití, kvůli výchově a kvůli míru. To vše jsou důsledky. Křesťanství je osobou povýšenou na kříž, osobou, která se zřekla sebe pro naši spásu. Stala se hříchem. Tak jako byl na poušti vztyčen hřích, byl tady povýšen Bůh učiněný člověkem, který se kvůli nám stal hříchem. Všechny naše hříchy se objevily na Něm. Nelze chápat křesťanství bez pochopení tohoto hlubokého ponížení Božího Syna, který pokořil sebe sama a stal se služebníkem až k smrti, ke smrti na kříži, aby sloužil.

A proto - pokračoval papež - apoštol Pavel (Gal 6,14) říká, čím se chlubí, a také my se tím můžeme chlubit, totiž svými hříchy. Vždyť nemáme nic jiného, čím se chlubit. Taková je naše bída. Avšak kvůli Božímu milosrdenství se chlubíme ukřižovaným Kristem. A proto neexistuje křesťanství bez kříže a neexistuje kříž bez Ježíše Krista. Jádrem Boží spásy je Boží Syn, který na sebe vzal naše hříchy, naši pýchu, naše jistoty, naši marnivost, naše choutky být jako Bůh. Proto křesťan, který se neumí chlubit ukřižovaným Kristem, nepochopil, co znamená být křesťanem. Naše rány, které nám působí hřích, se uzdraví jedině ranami Pánovými, ranami Boha učiněného člověkem, poníženého a zdeptaného. Toto je tajemství kříže.

Není to ozdoba, kterou máme dávat do kostelů, na oltář. Není to symbol, který nás odlišuje od ostatních. Kříž je tajemství, tajemství Boží lásky, která ponižuje samu sebe, stává se ničím, stává se hříchem. Kde je tvůj hřích? »No, já nevím, mám jich tolik..« Ne, tvůj hřích je tam, v kříži. Jdi jej hledat tam v Pánových ranách. A tvůj hřích bude zahojen, tvoje rány uzdraveny, tvůj hřích odpuštěn. Odpuštění, které nám dává Bůh, není smazáním konta, která máme u Něho. Odpuštění, které nám dává Bůh, jsou rány Jeho Syna povýšeného na kříž. Kéž nás přitáhne k Sobě a necháme se od Něho uzdravit.

Končil papež dnešní ranní homilii.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti