Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.4.2014 

Papež František : Děkuji polské církvi za dar Jana Pavla II.

Vatikán. Papež František pozdravil krajany Jana Pavla II. ve zvláštním videoposelství, které ve čtvrtek večer odvysílaly polská státní televize a rozhlas. Přinášíme jeho plně znění:

Drazí krajané Jana Pavla II.,
Svatořečení onoho velkého člověka a papeže, který se zapsal do dějin pod jménem Jan Pavel II., je zcela blízko. Jsem šťastný, že jsem byl povolán k tomu, abych vyhlásil jeho svatost o nadcházející neděli Božího milosrdenství a v závěru velikonočního oktávu. Stejně jako všichni členové Božího lidu jsem Janu Pavlu II. vděčný za jeho neúnavnou službu, za duchovní vedení, za to, že církev uvedl do třetího tisíciletí víry, a za jeho mimořádné svědectví svatosti.

Papež Benedikt XVI. před třemi lety, v den blahořeční svého předchůdce, správně poznamenal, že Jan Pavel II. sám činil jako první to, co po všech žádal – tedy aby neměli strach a otevřeli bránu Kristu. “Otevřel Kristu společnost, kulturu, politická a ekonomická zřízení, a gigantickou silou, kterou dostával od Boha tak obrátil tendenci, která se mohla jevit jako nezvratná. Tento znamenitý syn polského národa svým svědectvím víry, lásky a apoštolské odvahy, plným lidské vnímavosti, pomohl křesťanům na celém světě, aby se nebáli být křesťany, patřit do církve a hlásat evangelium. Jedním slovem: pomáhal nám nelekat se pravdy, poněvadž pravda je zárukou svobody”. ( Homilie Benedikta XVI., 1. květen 2011). S těmito slovy se plně ztotožňuji.

Všichni víme, že Karol Wojtyła předtím, než se vydal cestami celého světa, vyrůstal ve službě Kristu a církvi ve své polské vlasti. Tam se utvářelo jeho srdce, které později nabralo šíři univerzálního rozměru, nejprve účastí na druhém Vatikánském koncilu a zejména pak po 16. říjnu 1978. Rozšířilo se, aby v něm nalezly místo všechny národy, jazyky a kultury. Jan Pavel II. se všem stal vším.

Děkuji polskému lidu a polské církvi za dar Jana Pavla II. Tento dar obohatil nás všechny. Jan Pavel II. nás nadále inspiruje. Jsou podnětná jeho slova, spisy, gesta, styl služby. Je podnětné jeho utrpení, které prožíval v hrdinské naději. Je podnětná jeho naprostá odevzdanost Kristu, Spasiteli lidí, a Matce Boží.

Při nedávné návštěvě polských biskupů u prahů apoštolských, ad limina Apostolorum , jsem zdůraznil, že polská církev má nadále velký potenciál víry, modlitby, milosrdné lásky a křesťanské praxe. Upozornil jsem na pastorační výzvy, které kladou rodina, mladí lidé, chudí lidé, povolání ke kněžství a zasvěcenému životu. Doufám, že svatořečení Jana Pavla II. a také Jana XXIII. dodá nový impuls každodenní a vytrvalé práci církve ve vaší vlasti. Těší mne skutečnost, že, dá-li Bůh, za dva roky vaši zem poprvé navštívím u příležitosti Světových dní mládeže 2016.

Všechny vyzývám, aby hluboce prožívali svatořečení blahoslavených Jana Pavla II. a Jana XXIII. Někteří z vás přijedou do Říma, ale díky hromadným sdělovacím prostředkům se budou této významné události účastnit mnozí další. Již dnes bych tedy chtěl poděkovat všem novinářům v tisku, rozhlasu a televizi za jejich službu, kterou kanonizaci 27. dubna věnují.

Zdravím všechny krajany Jana Pavla II., včetně těch, kteří nejsou součástí katolické církve. Všechny vás nosím ve svém srdci. Kéž vám všem Bůh žehná!

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.9.14 Dekret o liturgické úctě ke svatým papežům Janu XXIII. a Janu Pavlu II.
29.4.14 Kanadský arcibiskup Durocher: nebe není daleko
28.4.14 Děkovné bohoslužby za kanonizaci Jana XXIII. a Jana Pavla II.
28.4.14 Statistiky nejsou na místě
27.4.14 800 tisíc lidí na kanonizaci Jana XXIII. a Jana Pavla II.Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti