Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

20.6.2014 

František kázal o svobodě srdce

Vatikán. Ježíš po nás chce, abychom měli srdce svobodné od peněz, samolibosti a moci – řekl papež František v ranním kázání v kapli Domu sv. Marty. Zdůraznil, že skutečné bohatství je takové, které umožňuje srdci zářit jako např. klanění se Bohu a láska k bližnímu a varoval před světskými poklady, které naše srdce činí těžkopádným a spoutaným.

„Neshromažďujte si poklady na zemi“ – tuto Ježíšovu radu z dnešního evangelia (Mt 6,19-23) vysvětloval dnes papež František. „Je to rada k obezřetnosti – řekl – protože pozemské poklady jsou nejisté, kazí se a stávají se kořistí lupičů. Jaké poklady měl na mysli Ježíš? – tázal se papež: V zásadě tři a vždy se k tomuto argumentu vracel“:

Prvním pokladem je zlato, peníze, bohatství... S tím však nemáš jistotu, mohou ti to ukrást. Jisté nejsou ani investice. Přijde krach na burze a zůstaneš bez ničeho. A krom toho: copak tě nějaké euro navíc učiní šťastným. Bohatství je nebezpečný poklad... Je však dobrý, může posloužit mnoha dobrým věcem. Posunout rodinu vpřed. To je pravda! Avšak shromažďuješ-li jej jako poklad, ukradne ti duši! Ježíš se v evangeliu vrací k tomuto argumentu, k tomuto nebezpečí bohatství čili vkládání naděje do bohatství.

Dalším pokladem je samolibost, pokračoval papež. Prestiž, nechávat se vidět - to Ježíš vždycky zavrhoval. Vzpomeňme, co říká učitelům Zákona a farizeům, když se postí, modlí a dávají almužnu, aby byli viděni. Samolibost je k ničemu, řekl papež a citoval sv. Bernarda: „Tvoje nádhera bude potravou červů.“ Třetím pokladem - pokračoval František – je pýcha, moc. Papež v té souvislosti zmínil dnešní první čtení o krutém konci královny Atalji (2 Král 11,1-4.9-18.20). „Její velká moc – komentoval – trvala sedm let, potom byla zabita. Byl konec moci. Kolik jen velkých, pyšných a mocných mužů a žen skončilo v anonymitě, bídě či vězení – podotkl papež. Neshromažďujte proto peníze, zalíbení v sobě, pýchu a moc. Tyto poklady jsou k ničemu. Pán po nás chce, abychom si shromažďovali poklady v nebi“:

Tady je Ježíšovo poselství: Je-li tvůj poklad v bohatství, samolibosti, moci a pýše, bude tvé srdce uvězněno tam! Tvé srdce bude otrokem bohatství, samolibosti, pýchy! Ježíš chce, abychom měli srdce svobodné! To je poselství dneška. Mějte, prosím, srdce svobodné – říká nám Ježíš. Mluví k nám o svobodě srdce. A jedině svobodné srdce může mít poklady v nebi: lásku, trpělivost, službu druhým, klanění se Bohu. To je skutečné bohatství, které nemůže být ukradeno. Jiné bohatství činí srdce těžkopádným. Uvězňuje srdce, nedává mu svobodu.

Otrocké srdce – dodal papež – není srdcem zářícím, bude temné. Shromažďujeme-li poklady na zemi, shromažďujeme temnoty, které jsou k ničemu. Takové poklady nám nedají radost, ale především nám nedají svobodu. Naproti tomu svobodné srdce září, osvěcuje druhé a ukazuje cestu, která vede k Bohu.

Zářící srdce, které není spoutané. Srdce jdoucí vpřed také dobře stárne, protože stárne jako dobré víno. Když dobré víno stárne stává se lepším. Avšak srdce, které nezáří, je jako nedobré víno. Čím více plyne čas, kazí se a stane se octem. Kéž nám Pán dá duchovní obezřetnost, abychom dobře chápali, kde je moje srdce, a k jakému pokladu přilnulo. A kéž nám udělí také sílu zbavit jej pout, je-li spoutáno, aby se stalo svobodným, zářícím a dávalo nám to krásné štěstí Božích dětí: onu pravou svobodu.

Končil papež svoji dnešní ranní homilii.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti