VaticanNews.va

   20. 2. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5415
Poslechem z webových stránek.3463
Četbou textů na webových stránkách.5411
Poslechem i četbou.3253


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Svatý stolec zbavil duchovenského stavu bývalého kardinála McCarricka

Úděsná norma a zrušení výhrady svědomí

F. Lombardi k případu McCarricka


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

26.6.2014 

Papež kázal o tom, proč byl lid přitahován Ježíšovým učením

Vatikán. Lid následuje Ježíše, protože v Něm rozpoznává Dobrého Pastýře – zdůraznil papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Papež varoval před těmi, kteří redukují víru na moralismus, usilují o politické osvobození anebo se paktují s mocnými.

Proč tolik lidí následovalo Ježíše? Z této otázky vycházel papež ve své homilii, v níž se zamýšlel nad vztahem lidu k Pánovu učení. Zástupy – poznamenal – následovaly Ježíše, protože žasly nad jeho učením. Jeho slova vzbuzovala v jejich srdci úžas z toho, že našly něco dobrého, velkého. Jiní také promlouvali, avšak lid neoslovovali.“ Papež pak vypočítal čtyři skupiny lidí, kteří v Ježíšově době mluvili k lidu. Nejprve farizeové, kteří – jak řekl – „dělali z úcty k Bohu a z náboženství jakousi sbírku přikázání. Z desatera přikázání, které měli, jich udělali více než tři sta a nakládali tuto tíhu na bedra lidu. Redukovali víru v živého Boha na kazuistiku.

Máš například plnit čtvrté přikázání. Máš dát jíst svému starému otci či staré matce. »Ano, ano, ale víte, já nemohu, protože jsem dal peníze na chrám..« Tedy to neděláš? A rodiče umírají hladem! To jsou protiklady té nejkrutější kazuistiky. Lid je respektoval, protože lid je uctivý. Respektoval, avšak nenaslouchal jim. Odcházel...

Další skupinou byli saduceové, pokračoval papež. „Ti neměli víru, ztratili víru! Dělali svoje náboženské řemeslo paktováním s mocnými: politickými a ekonomickými mocnostmi. Byli to mužové moci. Třetí skupinu tvořili revolucionáři, totiž zelóti, kteří usilovali o revoluci, aby osvobodili Izraelský lid z římské nadvlády. Lid má však zdravý rozum, pokračoval papež, a dovede rozlišit, kdy je plod zralý a kdy ne. A nenásledoval je! Čtvrtou skupinu tvořili dobří lidé, zvaní eséni. Byli to mniši, kteří zasvětili svůj život Bohu. Byli však lidu vzdálení a lid je nemohl následovat. Takové tedy byly hlasy, které k lidu přicházely - pokračoval papež - ale žádný z těchto hlasů neměl sílu zahřát srdce. Ježíš však ano! Zástupy žasly, naslouchaly Ježíšovi s vroucím srdcem. Ježíšovo poselství jim pronikalo do srdce! Ježíš - zdůraznil František - se lidu přiblížil, uzdravoval srdce lidu a chápal jeho těžkosti. Nestyděl se mluvit s hříšníky, navštěvoval je. Měl radost, těšilo jej chodit se svým lidem. A protože Ježíš je Dobrý Pastýř, ovce slyší jeho hlas a následují Ho:

Proto lid Ježíše následoval, protože to byl Dobrý Pastýř. Nebyl ani farizejem - moralistním kazuistou, ani saducejem, který se zaobíral politickými pakty s mocnými, ani partyzánem, který usiloval o politické osvobození svého lidu, ani rozjímavým mnichem z kláštera. Byl pastýřem, který mluvil jazykem lidu. Byl srozumitelný, říkal pravdu, Boží věci. Nikdy nesmlouval o Božích věcech, ale říkal je tak, že si lid Boží věci zamiloval a proto Ježíše následoval.

„Ježíš – pokračoval papež – se nikdy lidu nevzdálil a nikdy se nevzdálil Svému Otci. Byl tolik spojen s Otcem, že s Ním byl jedno! A tím byl Ježíš lidu tak blízký. Měl autoritu a proto Ho lid následoval. Když rozjímáme o Ježíši, Dobrém Pastýři - vybídnul papež - prospěje nám, zamyslíme-li se nad tím, koho následujeme rádi:

Koho následuji rád? Ty kteří ke mně mluví o abstraktních věcech či morální kazuistice; ty kteří se označují za lid Boží, ale nemají víru a ve všem se paktují s politickými a ekonomickými mocnostmi; ty kteří chtějí vždycky dělat podivné, destruktivní věci, takzvané osvobozující války, ale nakonec nejdou po cestách Pánových; anebo někoho rozjímavého, ale odtažitého? Koho následuji rád?

„Kéž nás tato otázka – končil papež dnešní ranní homilii – přivede k modlitbě. Prosme Boha Otce, aby nám dal přiblížit se Ježíši, následovat Jej a žasnout nad tím, co nám říká.“

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.2.19 Bůh není abstraktum z čistých idejí; má Srdce
18.2.19 O nepříjemných otázkách a vyhýbavých odpovědích
8.2.19 Čtyři postavy hledají autora
7.2.19 Papež: Vzájemně se uzdravovat – to je křesťanské poslání
5.2.19 Blahoslavenství nejsou pro nadlidiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Bůh není abstraktum z čistých idejí; má Srdce

Papež sňal kanonický trest z otce Ernesta Cardenala

Nadace Jana Pavla II. pro Sahel jedná v Dakaru

Vatikán vyzývá kněze k plnění rodičovských povinností

Vražda kněze v Kolumbii

Francouzská církev rázně odsoudila projevy antisemitismu

Setkání delegací Jižní a Severní Koreje

O nepříjemných otázkách a vyhýbavých odpovědích

Tisková konference představila setkání o ochraně nezletilých

Málo kněží odsouzených za pohlavní zneužití, stěžuje si Výbor OSN pro práva dětí

V Lurdech probíhá Bernadettin rok

Paraguay zakládá poutní stezku po jezuitských redukcích

 Nově na webu
Svatý otec: Zbořit světské idoly a otevřít se živému a pravému Bohu

Publicistika: Ochrana nezletilých. Před čím?

Publicistika: Ochrana nezletilých v církvi: Nejsme v bodě nula

Rozhovory: Obviňují mne, že se nechávám používat od muslimů, ale i od novinářů

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv únor 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství