VaticanNews.va

   1. 12. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8428
Poslechem z webových stránek.5207
Četbou textů na webových stránkách.7993
Poslechem i četbou.5032


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

Tituly a diakonie nových kardinálů

Purpur a čísla: rekordy a kuriozity církevního senátu


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

26.6.2014 

Papež kázal o tom, proč byl lid přitahován Ježíšovým učením

Vatikán. Lid následuje Ježíše, protože v Něm rozpoznává Dobrého Pastýře – zdůraznil papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Papež varoval před těmi, kteří redukují víru na moralismus, usilují o politické osvobození anebo se paktují s mocnými.

Proč tolik lidí následovalo Ježíše? Z této otázky vycházel papež ve své homilii, v níž se zamýšlel nad vztahem lidu k Pánovu učení. Zástupy – poznamenal – následovaly Ježíše, protože žasly nad jeho učením. Jeho slova vzbuzovala v jejich srdci úžas z toho, že našly něco dobrého, velkého. Jiní také promlouvali, avšak lid neoslovovali.“ Papež pak vypočítal čtyři skupiny lidí, kteří v Ježíšově době mluvili k lidu. Nejprve farizeové, kteří – jak řekl – „dělali z úcty k Bohu a z náboženství jakousi sbírku přikázání. Z desatera přikázání, které měli, jich udělali více než tři sta a nakládali tuto tíhu na bedra lidu. Redukovali víru v živého Boha na kazuistiku.

Máš například plnit čtvrté přikázání. Máš dát jíst svému starému otci či staré matce. »Ano, ano, ale víte, já nemohu, protože jsem dal peníze na chrám..« Tedy to neděláš? A rodiče umírají hladem! To jsou protiklady té nejkrutější kazuistiky. Lid je respektoval, protože lid je uctivý. Respektoval, avšak nenaslouchal jim. Odcházel...

Další skupinou byli saduceové, pokračoval papež. „Ti neměli víru, ztratili víru! Dělali svoje náboženské řemeslo paktováním s mocnými: politickými a ekonomickými mocnostmi. Byli to mužové moci. Třetí skupinu tvořili revolucionáři, totiž zelóti, kteří usilovali o revoluci, aby osvobodili Izraelský lid z římské nadvlády. Lid má však zdravý rozum, pokračoval papež, a dovede rozlišit, kdy je plod zralý a kdy ne. A nenásledoval je! Čtvrtou skupinu tvořili dobří lidé, zvaní eséni. Byli to mniši, kteří zasvětili svůj život Bohu. Byli však lidu vzdálení a lid je nemohl následovat. Takové tedy byly hlasy, které k lidu přicházely - pokračoval papež - ale žádný z těchto hlasů neměl sílu zahřát srdce. Ježíš však ano! Zástupy žasly, naslouchaly Ježíšovi s vroucím srdcem. Ježíšovo poselství jim pronikalo do srdce! Ježíš - zdůraznil František - se lidu přiblížil, uzdravoval srdce lidu a chápal jeho těžkosti. Nestyděl se mluvit s hříšníky, navštěvoval je. Měl radost, těšilo jej chodit se svým lidem. A protože Ježíš je Dobrý Pastýř, ovce slyší jeho hlas a následují Ho:

Proto lid Ježíše následoval, protože to byl Dobrý Pastýř. Nebyl ani farizejem - moralistním kazuistou, ani saducejem, který se zaobíral politickými pakty s mocnými, ani partyzánem, který usiloval o politické osvobození svého lidu, ani rozjímavým mnichem z kláštera. Byl pastýřem, který mluvil jazykem lidu. Byl srozumitelný, říkal pravdu, Boží věci. Nikdy nesmlouval o Božích věcech, ale říkal je tak, že si lid Boží věci zamiloval a proto Ježíše následoval.

„Ježíš – pokračoval papež – se nikdy lidu nevzdálil a nikdy se nevzdálil Svému Otci. Byl tolik spojen s Otcem, že s Ním byl jedno! A tím byl Ježíš lidu tak blízký. Měl autoritu a proto Ho lid následoval. Když rozjímáme o Ježíši, Dobrém Pastýři - vybídnul papež - prospěje nám, zamyslíme-li se nad tím, koho následujeme rádi:

Koho následuji rád? Ty kteří ke mně mluví o abstraktních věcech či morální kazuistice; ty kteří se označují za lid Boží, ale nemají víru a ve všem se paktují s politickými a ekonomickými mocnostmi; ty kteří chtějí vždycky dělat podivné, destruktivní věci, takzvané osvobozující války, ale nakonec nejdou po cestách Pánových; anebo někoho rozjímavého, ale odtažitého? Koho následuji rád?

„Kéž nás tato otázka – končil papež dnešní ranní homilii – přivede k modlitbě. Prosme Boha Otce, aby nám dal přiblížit se Ježíši, následovat Jej a žasnout nad tím, co nám říká.“

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.11.20 Papež: Víra je opakem prostřednosti, je vroucí touhou po Bohu
22.11.20 Jsme stvořeni, abychom uskutečňovali Boží sny
15.11.20 Věrnosti se podle evangelia nedosáhne bez riskování
20.10.20 Bratrství se zrodilo z Kříže
27.9.20 Svatý otec: Obrácení je vzájemné setkáníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papežovo poselství patriarchu Bartolomějovi: Vzájemná láska a dialog vedou k cíli

Papež František letos uctí Imakulátu při soukromé pobožnosti

Nejvyšší administrativní soud dal za pravdu francouzským biskupům

Uvězněná víra

Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem

Papež: Víra je opakem prostřednosti, je vroucí touhou po Bohu

Doufáme, že se ukáže Bůh, ale také On doufá, že se ukážeme

Papež: Mezi Ježíšem a učedníky je ostrý kontrast

František a noví kardinálové navštívili Benedikta XVI.

Tituly a diakonie nových kardinálů

Apel běloruských biskupů na ukončení sociálně-politické krize

Purpur a čísla: rekordy a kuriozity církevního senátu

 Nově na webu
Svatý otec: Modlit se a mít rád, znamená bdít

Publicistika: Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?

Publicistika: Proměnit svět

Rozhovory: O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Homilie: Čas Božího navštívení

Archiv zpráv prosinec 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki