Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.7.2014 

Reforma římské kurie i procedury sporu o neplatnost manželství

Vatikán. „Reforma církevních struktur vyžaduje pastorální konverzi,“ neboť „dobré církevní struktury jsou užitečné, když je v nich život, který je oduševňuje, podpírá a je jejich měřítkem“, napsal Petrův nástupce v exhortaci Evangelii gaudium (č.27) (č.26-27). Reforma římské kurie je na pořadu dne a kardinál Francesco Coccopalmerio navrhuje, aby se začalo právě odtud, tedy od „autentické, stálé a především duchovní formace všech pracovníků kurie: laiků, kněží i biskupů“. Předseda Papežské rady pro výklad legislativních textů to mimo jiné přibližuje rozhovoru pro deník L´Osservatore Romano (24.7.).

Římská kurie, tvrdí italský kanonista, je evidentně složitým organismem, který potřebuje být neustále monitorován a pokud je to nezbytné, tak rovněž korigován a aktualizován. Kurie není a nemůže být mocenskou strukturou v protikladu k papeži, protože za takovéhoto předpokladu by neměla vůbec žádný smysl. Kurie je naopak služebnou strukturou, která pomáhá papeži v jeho službě všeobecné církvi, diecézím, pastýřům i věřícím. Římská kurie není autonomní, nemá svoje vlastní aktivity, nýbrž je vztažena k papeži, jehož aktivity jsou jejími aktivitami a kterému je pomáhá uskutečňovat. Poněvadž jsou však pole aktivit četná a také velmi odlišná, uspořádala apoštolská konstituce Pastor bonus (28.června 1988) kurii do různých odborů a každému určila jeho specifickou kompetenci, papežovu aktivitu, v níž mu pomáhá. K tomu musí být kurie způsobilá, musí být kvalifikované osoby i struktury, z nichž se skládá. To je zásadní povaha kurie, má-li papeži skutečně optimálně pomáhat plnit jeho četné aktivity, jimiž slouží všeobecné církvi. Nyní je zřejmé, že je třeba přizpůsobit tuto složitou strukturu měnícím se požadavkům dnešní církve a dnešního světa. Velmi chci zdůraznit, že kromě jiných věcí, které by bylo možné v této souvislosti uvést, je nezbytná stálá formace, zejména duchovní povahy, a to všech kuriálních pracovníků: laiků, kněží i biskupů.

Kardinál Coccopalmerio byl kromě reformy církevních struktur tázán také na případy porušení církevní disciplíny v souvislosti s případy sexuálních deliktů kněží a na to, zda biskupové disponují potřebnými kanonickými nástroji, aby mohli zakročit.

Biskupové dnes mají po ruce všechny nástroje potřebné k zákroku, říká italský kardinál a pokračuje: Problém není v zákonných prostředcích, které jsou k dispozici, jako spíše ve znalosti těchto nástrojů a jejich správné aplikaci. Někdy biskupové neznají dobře kanonickou trestní proceduru a ocitají se v nesnázích. Právní nástroje však existují, ale je nutné jim správně rozumět a náležitě je aplikovat… Pokud však v praxi pastýř na delikt nereaguje uvalením trestu, pak se může zdát, že souhlasí se spáchaným zlem. Delikt nutně vyžaduje odsouzení, reakci. Církev nemůže zůstat nečinná, musí zaujímat postoj, protože jinak by to vypadalo, že souhlasí se zlem. Trest má navíc další účel, totiž pohnout pachatele deliktu ke konverzi.

Předseda Papežské rady pro výklad legislativních textů odpověděl také na otázku, spojenou s tématem podzimní biskupské synody o rodině a týkající se zvyšujícího se počtu žádostí o anulaci manželství a především eventuálního zkrácení doby potřebné k jejich vyřízení.

Je zajisté žádoucí, aby byla urychlena procedura, která vede k prohlášení o neplatnosti manželství, říká kardinál Coccopalmerio. Jakékoli vylepšení je potřebné, avšak musí přitom být vždycky zachován podstatný účel této procedury, jímž je hledání pravdy. Musí být rozpoznáno, zda je dané manželství platné či nikoli. Činíme kroky vpřed. Uvažujeme již delší čas ve zvláštní komisi naší rady o možnosti zeštíhlit tuto proceduru. Nedošli jsme zatím k uspokojivým výsledkům, ale identifikovali jsme dvě hypotetická řešení. Jednak redukovat stupně soudního řízení, byť to sám nepovažuji za vhodné, anebo prosadit jediného soudce namísto soudního senátu. Opakuji však, že jsou to jenom dvě prozatímní hypotézy, které je třeba prohloubit. A bude se pravděpodobně muset také utvořit nějaká forma přímého zákroku biskupa, který by v některých případech mohl proceduru uspíšit, říká kardinál Francesco Coccopalmerio v rozhovoru otištěném ve vatikánském deníku L´Osservatore Romano.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.2.15 Kardinál Coccopalmerio: Soucit se vytrácí zejména mezi těmi, co se považují za dobré křesťany
12.3.14 Kardinál Coccopalmerio o Františkově pontifikátu
10.12.13 Nestačí evangelizovat jen šířením víry, ale také obnovou logiky práva
26.4.12 Důkladná katecheze omezí případy neplatných manželství na minimumHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti