Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

31.7.2014 

Program papežovy cesty do Albánie

Vatikán. Dnes byl zveřejněn podrobný program čtvrté zahraniční apoštolské cesty papeže Františka, která povede do Albánie. Půjde pouze o jednodenní návštěvu hlavního města Tirany, ale její program je velmi intenzivní. Papež pronese šest promluv. Na letišti Matky Terezy v Tiraně přistane 21. září v 9h ráno, navštíví nejprve prezidenta a promluví k diplomatickému sboru. V 11h dopoledne bude sloužit mši svatou na náměstí Matky Terezy. Potom poobědvá s albánskými biskupy. V 16h se setká s představiteli jiných náboženství a ostatních křesťanských vyznání. V 17h bude v tamější katedrále slavit nešpory spolu s kněžími, seminaristy, řeholníky a laickými hnutími. V 18:30 se papež setká s dětmi v charitním centru Betánie. Ve 20h se s Albánií rozloučí a vrátí do Říma.

S jakými pocity vítají návštěvu papeže tamější katolíci, kteří spolu s příslušníky ostatních náboženství prošli nejtvrdším protináboženským pronásledováním v novodobých dějinách Evropy, přiblížil pro Vatikánský rozhlas metropolitní arcibiskup Tirany mons. Rrok Mirdita:

S pocity vděčnosti. Naše církev je na tomto území pevně zakořeněná a během svých dějin si uchovala hluboké spojení s lidem. A protože je nevelká, vždycky hleděla do Říma se sympatiemi, a žila tak svoji katolicitu. Skrze společenství s Petrovým nástupcem a věrnost k němu prožíval náš lid příslušnost ke všeobecné církvi i ve chvílích, kdy byly Petrův nástupce a všeobecná církev nepřítelem státu. Myslím na dlouhé pronásledování pod komunistickým režimem, ale také na jiné historické momenty. Albánská církev očekává papeže s radostí a sympatiemi, ale také ostatní náboženství i lidé bez náboženského vyznání jej chovají ve velké vážnosti.

Na otázku, zda je možné mírumilovné soužití čtyřech hlavních náboženských komunit: sunnitských muslimů, pravoslavných, katolíků a bektašských muslimů, tiranský arcibiskup odpovídá:

Zajisté. Po pádu komunismu se někdo domníval, že náboženská svoboda povede k mezináboženským střetům. K ničemu takovému však nedošlo. Albánie dává dobrý příklad mezináboženského soužití. Neříkám, že jsme k této harmonii došli zcela bez obětí, ale ty, které byly v průběhu dějin přineseny, vydaly plody pokoje, jemuž se nyní těší všichni občané. Albánci se během staletí naučili, že je možné zachovat věrnost vlastnímu náboženství v plném respektu vůči ostatním. Není možné líbit se Bohu a pošlapávat práva bratří. Je však možné klanět se Bohu i veřejně, aniž by byl narušován prostor ostatních. Papež František tedy najde v Albánii příklad mírumilovného soužití mezi náboženstvími.

Vzhledem k tomu, že jde o první evropskou papežovu cestu, hovořilo se o tom, že František jede opět na periferii. Arcibiskup Mirdita k tomu poznamenává:

Pokud považujeme materiální blahobyt za střed, pak je Albánie periferií Evropy. Naše země je však bohatá na jiné hodnoty. Máme nejmladší populaci na Starém kontinentu a třebaže se vyskytují silné migrační proudy, máme stále silnou rodinu, v níž se starým lidem dostává úcty, naslouchá se jim a pečuje se o ně. Panuje u nás mírumilovné soužití mezi různými náboženskými vyznáními a navzdory traumatu komunistické diktatury a velkého minulého utrpení, jsme nepadli do léčky nového třídního boje a zachovali jsme sociální smír. Lze říci, že papež František vstupuje na evropský kontinent skrze setkání s lidem, který je v nouzi a velmi mnoho vytrpěl, ale má také Evropě mnoho co nabídnout.

Říká tiranský arcibiskup Rrok Mirdita v souvislosti se zveřejněním podrobného programu zářijové návštěvy Petrova nástupce v Albánii. Dnes zveřejněné motto papežovy cesty zní „S Bohem k naději, která neklame“ a byly spuštěny také zvláštní webové stránky k papežově návštěvě http://spes.al/ v albánštině a angličtině.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.9.14 Papež v Albánii - závěr cesty
21.9.14 Zde se všichni utvrzujeme ve víře
21.9.14 Papež František v Albánii
21.9.14 Běda nám, budeme-li hledat útěchu jinde než u Pána
19.9.14 Papež se modlil v římské bazilice za nadcházející cestu do AlbánieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti