Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   8. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.8.2014 

Nuncius k situaci v Iráku: Vyzbrojování teroristů je selháním intelligence

Vatikán. Nejméně 15 městeček a vesnic na rozlehlé Ninivské planině padlo do rukou džihádistů tzv. Islámského státu a vyvolalo masový útěk místní populace. Desítky tisíc uprchlíků přicházejí do Irbílu v Kurdistánu. Většinou jde o křesťany. Vatikánskému rozhlasu popisuje situaci don Benham Benoca, rodák z Ninivské planiny:

Pocházím z městečka Bartella, poblíž Karamesh a Qaraqosh, kterých se zmocnili islamisté. Jsou to velmi starobylá města založená 600 let před Kristem, jejichž obyvatelstvo je původní. Dnes jsou prázdná. Do Erbilu, kde nyní jsem, přicházejí uprchlíci. Jsou jich tisíce a tisíce. Je těžké mít přehled o přesných počtech, ale bude jich asi kolem 40 tisíc. Ujímají se jich zdejší lidé, farnosti a diecéze Irbíl. Neexistuje zatím žádná organizovaná asistence např. ze strany OSN. Situace se zhoršuje každým dnem. Mnozí lidé jsou na ulicích, na slunci. Dnes je 45 stupňů ve stínu. Představte si kolik je na slunci. Není pro ně už místo v domech a kostelech. Museli odejít ze svých domovů, aniž by si mohli něco vzít s sebou. Nemají jídlo, šaty, nic.. Většinou nemají ani pasy, protože jim je sebrali teroristé. Bez dokumentů ovšem nemohou odejít ze země a nemohou se volně pohybovat ani v Iráku. Těžkosti jsou tedy veliké nejenom humanitárního typu. To co se děje tady v Iráku lze označit za náboženskou persekuci či přímo za genocidu populace, která dnes mizí z povrchu země.

Sděluje telefonicky otec Benoca z Kurdistánského města Irbíl, do kterého se uchýlili uprchlíci z Ninivské planiny vyhnaní teroristy tzv. Islámského státu.
Těsně po tomto telefonátu letectvo Spojených států bombardovalo pozice teroristů, kteří se mezitím zmocnili přehradní nádrže, jejímž zničením by mohli vážně ohrozit životy obyvatel Mosulu i Bagdádu. Letectvo začalo na území, kde jsou uprchlíci, také shazovat první humanitární pomoc.
Arcibiskup Silvano Tomasi, stálý pozorovatel Apoštolského stolce při Radě OSN pro lidská práva komentuje zásah Spojených států amerických:

Je zřejmé, že existuje naléhavá potřeba bránit také fyzicky křesťany na severu Iráku a zajistit pro ně humanitární pomoc, protože děti i staří umírají z nedostatku vody a potravin. Je zapotřebí zasáhnout dříve než bude pozdě. Desítky a desítky tisíc uprchlíků z Ninivské planiny si žádají humanitární intervenci. Utekli jen s tím, co měli na sobě. Potřebují tedy pomoc. Snad je v této chvíli nutná i vojenská akce, ale mám za to, že je třeba zejména přestat dodávat zbraně a peníze fundamentalistům. Země, které je mlčky podporují, musí být odhaleny a přestat s touto podporou, která nakonec neprospívá ani křesťanům, ani muslimům.

Podobně jako arcibiskup Tomasi vidí situaci i apoštolský nuncius v Iráku:

Situace není jednoduchá. Hlavním problémem jsou zbraně. Ptám se, jak je možné, že tito lidé, které jsou obecně považovány za teroristy, mají tak sofistikované zbraně. Nevyrábějí zbraně a musí se k nim tedy nějak dostat. Myslím, že tady jde především o selhání tzv. intelligence, tedy zpravodajských bezpečnostních služeb. Toto je hlavní bod. Je třeba zastavit anebo lépe kontrolovat tento aspekt, jinak to nikdy neskončí.

Říká arcibiskup Giorgio Lingua.
Včera vyslal papež do Iráku svého zvláštního vyslance, kardinála Fernanda Filoniho, prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, bývalého nuncia v Iráku z doby, kdy tuto zemi napadla vojska Spojených států a NATO.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Třídenní půst za papežskou návštěvu v Iráku
15.12.20 Kardinál Sandri: Papežova cesta do Iráku razí cestu dialogu
9.10.20 Kardinál Sako: Nová encyklika přináší naději Blízkému východu
7.5.20 Začíná renovace dominikánského kostela v Mosulu
10.1.20 Arcibiskup Irbílu: „Doufáme, že nás papež navštíví“Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti