Itálie.
V závěru Mítinku za přátelství mezi národy, který v italském Rimini každoročně organizuje katolické hnutí
Comunione e Liberazione, vystoupil pomocný biskup patriarchátu chaldejské katolické církve v Bagdádu.
Shlemon Warduni nejprve kritizoval váhavost, s jakou západní státy reagovaly na rozpínavost tzv. Islámského státu.
“Mezinárodní společenství zasáhlo s měsíčním zpožděním a pouze po našich opakovaných výzvách. Chtěli bychom, aby Evropa a Spojené státy americké braly vážně pronásledování křesťanů, které v konečném důsledku ohrožuje celý svět. Odkud pochází bojovníci tohoto Islámského státu? A hlavně – kdo je podporuje a dodává jim zbraně?“
Na tyto otázky nezná mons. Warduni odpověď. „Víme jen“, dodal, „že podporovatelé Islámského státu zaslouží ještě důtklivější morální odsouzení než sami teroristé“. Chaldejský biskup navrhuje třístupňový plán na řešení situace.
“Především zabránit dalšímu vyzbrojování teroristů. Dále potrestat jejich podporovatele. A konečně osvobodit naše města i vesnice a zaručit obyvatelstvu dodržování lidských práv…Tito teroristé chtějí dobít celý svět a kdosi je vybavuje zbraněmi a financemi. Pokud to mezinárodní společenství nevezme v úvahu, zanedlouho je najde před vlastním prahem.“
Varoval na katolickém mítinku v Rimini bagdádský biskup. K hlasu Shlemona Warduniho se pojí naléhavá výzva blízkovýchodních katolických a pravoslavných patriachů, kteří se shromáždili v libanonském sídle maronitského patriarchátu (v Bkerké poblíž Bejrútu). Patriarchové apelují na celý svět, aby bezodkladně zakročil proti tzv. Islámskému státu. Pro Vatikánský rozhlas hovoří kard. Béchara Boutros Raï, patriarcha maronitské církve.
“To, co dělá Islámský stát a jiné fundamentalistické skupiny, nás vrací do doby, kdy neexistovaly zákony. Uvedu jeden příklad – jednoho krásného dne Islámský stát vydá dekret, podle kterého křesťané buď přestoupí na islám, nebo zaplatí zvláštní daň, nebo dokonce opustí své domovy. Pokud to svět pozoruje v tichosti a s naprostým nezájmem, znamená to, že jsme zase v pravěku. Tyto teroristické skupiny ohrožují nás všechny, protože jsou bohaté. Různé státy je moderně vyzbrojují a finančně podporují. Blízkovýchodní katoličtí a pravoslavní patriarchové chtějí promluvit do svědomí celému světu a říci, že křesťané nejsou na Blízkém východě menšinou. Status menšiny se přiznává etnickým, politickým nebo kulturním skupinám, kdežto my jsme Kristova církev. Již dva tisíce let jsme občany všech blízkovýchodních zemí. S muslimy jsme žili společně po čtrnáct staletí a předali jsme jim evangelní hodnoty – například úctu k lidské důstojnosti a posvátnosti lidského života. A my jsme naopak přijali muslimské tradice a hodnoty. Musím říci celému světu, že syrská, egyptská, jordánská, palestinská nebo irácká kultura jsou křesťanské, vystavěné na plně křesťanských základech! Proto nemůže někdo z venku přijít a rozbořit vše, co jsme za dvě tisíciletí vybudovali.“
Původním záměrem byla politická reforma blízkovýchodních států…
“Už mám těch řečí o politických reformách a demokracii dost. Ti, kdo sem přicházejí, neusilují o reformy. Každému je zřejmé, že tu jde o politické a ekonomické zájmy různých států. Je třeba říkat pravdu – tady jsme ve Vatikánském rozhlase, který tlumočí papežův hlas, tedy hlas pravdy. Svět potřebuje pravdu! Slovo evangelia se musí dotknout svědomí člověka! A je nezbytné, aby se lidstvo navrátilo ke své důstojnosti a na místní i mezinárodní úrovni dostálo své zodpovědnosti. My křesťané vše snášíme spolu se svými bratry, kteří jsou tady na Blízkém východě obětováni, a spolu s nimi neseme vykupitelský kříž. A nehodláme se vzdát!
Prohlásil pro naše mikrofony maronitský patriarcha Libanonu, kard. Béchara Boutros Raï.
(jag)