Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Angelus 

7.9.2014 

O bratrském napomenutí

Papež před modlitbou Angelus, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Dobrý den, drazí bratři a sestry,

Evangelium této neděle vzaté z 18. kapitoly Matouše pojednává o bratrském napomenutí ve společenství věřících, to znamená o tom, jak mám napomenout druhého křesťana, když udělá nějakou nedobrou věc. Ježíš nás učí, že dopustí-li se můj křesťanský bratr něčeho proti mně, urazí mě, mám mu prokázat lásku, osobně s ním nejprve promluvit a vysvětlit, že to, co řekl či učinil, není dobré. A pokud mi bratr nenaslouchá? Ježíš navrhuje další postup: promluvit s dotyčným nejprve za přítomnosti dvou či tří dalších lidí, aby si více uvědomil pochybení, kterého se dopustil. Nepřijme-li napomenutí ani takto, je třeba to říci komunitě, a pokud nenaslouchá ani komunitě, je třeba mu dát pocítit, že se odštěpuje a odlučuje a přichází o společenství bratří ve víře.

Etapy tohoto postupu určují snahu, kterou Pán vyžaduje od své komunity při doprovázení chybujícího, aby nezbloudil. Především je třeba vyhnout se zpravodajskému rozruchu a komunitním drbům. To je první věc, které je třeba se vyhnout. „Jdi a pokárej ho mezi čtyřma očima“ (Mt 18,15). Je třeba delikátního, obezřetného, pokorného a pozorného přístupu k tomu, kdo se provinil, a přitom se vyhýbat slovům, která by mohla bratra zranit a zabít, protože, jak víte, slova také zabíjejí! Když pomlouvám, když nespravedlivě kritizuji, když drbu svého bratra, pak to znamená, že zabíjím jeho pověst! Slova také zabíjejí. Dávejme si na to pozor. Tato diskrétnost v rozmluvě s dotyčným mezi čtyřma očima má zároveň za cíl nepokořovat zbytečně hříšníka. Dva spolu promluví, nikdo si toho nevšimne a je po všem. Ve světle tohoto požadavku je pochopitelná také následující řada kroků, do nichž jsou zapojeni někteří svědci a nakonec celá komunita. Cílem je pomoci člověku, aby si uvědomil, co učinil a že svým proviněním urazil nejenom jednotlivce, ale všechny. Je to však také pomoc určená nám, abychom se osvobodili od hněvu a zášti, které jenom škodí, od oné hořkosti srdce, která působí hněv a zášť a která nás vede, abychom uráželi a haněli. To je ošklivé. Rozumíte? Tedy žádné urážky. Hanit není křesťanské.

Ve skutečnosti jsme před Bohem všichni hříšníci a potřebujeme odpuštění. Všichni. Proto nám Ježíš řekl, abychom nesoudili. Bratrské napomenutí je aspektem lásky a společenství, které mají v křesťanské komunitě kralovat. Je to vzájemná služba, kterou si můžeme a máme vzájemně prokazovat. Napomenutí bratra je služba, která je možná a účinná jedině tehdy, uznává-li každý, že je hříšníkem a že potřebuje Pánovo odpuštění. Totéž vědomí, kterým poznávám, že pochybil druhý, mne ještě dříve připomíná, že jsem sám pochybil a častokrát chybuji.

Proto jsme na začátku mše vybízeni, abychom před Pánem uznali, že jsme hříšníci, a vyjádřili slovy i gesty upřímnou lítost srdce. Říkáme: „Smiluj se nade mnou, Pane. Jsem hříšník! Vyznávám, Všemohoucí Bože, své hříchy“ a neříkáme „Pane, smiluj se nad tím, který je vedle mne nebo nad tamtou, kteří jsou hříšníci.“ – Nikoli. „Smiluj se nade mnou!“ Všichni jsme hříšníci a máme zapotřebí Pánova odpuštění. Duch svatý promlouvá k našemu duchu a umožňuje nám uznat naše viny ve světle Ježíšova slova. A sám Ježíš zve nás všechny, svaté i hříšníky, ke svému stolu, shromažďuje nás z rozcestí, z různých životních situací (srov. Mt 22,9-10). Mezi podmínkami, které sdružují účastníky slavení eucharistie, jsou zásadní dvě. Jsou to dvě podmínky dobré účasti na mši: všichni jsme hříšníci a všechny Bůh obdařuje svým milosrdenstvím. Tyto dvě podmínky otevírají bránu dobré účasti na mši. To si musíme vždy uvědomit, dříve než jdeme napomenout bratra. O to vše prosme na přímluvu blahoslavené Panny Marie, jejíž liturgická slavnost Narození připadá na zítřek.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Angelus

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti