Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

14.12.2014 

O povinné verbalizaci

Milan Glaser

Jako by byly dva světy, ve kterých žijeme. Jeden je konkrétní a každý jednotlivec v něm prožívá osudy své i svých blízkých; a druhý je mediální a všichni jsou s ním konfrontováni abstraktně, více či méně. Nezřídka se zdá, že tento abstrahovaný svět, líčený sdělovacími prostředky, ovlivňuje ten první, konkrétní a běžný svět mezilidských vztahů a citů mnohem více než je tomu v tom obráceném směru a než by tomu mohlo a mělo být. V médiích jsme konfrontování se světem plným chmur a zábavy. Nezřídka a snadno však zapomínáme, že jedno i druhé je zkresleno a přeceněno, byť ne nutně a vždycky nějakou kreativní zlovůlí, ale většinou jen obyčejnou omezeností vlastní každému člověku. Zintenzivňováním mediální komunikace jako bychom čím dál více naráželi na svoje vlastní meze i na meze těch druhých, a čím dál více se vyčerpávala schopnost vzájemně si rozumět pomocí slov, která používáme nebo jsme nuceni používat. Je to patrné zvláště na rovině věcí veřejných, která nezřídka působí dojmem neutěšeně rostoucího nedorozumění, které je plodem chybějící rozmluvy neboli dialogu. Tato absence porozumění se stále více a chtě nechtě přenáší do konkrétního světa osobních vztahů a citů každého z nás.

Zdá se jako by mezilidská komunikace zadrhávala tím více, čím širší a obecnější prostor chce ovládnout. Nejvíce tedy na globální úrovni. Tam je člověk vystaven největšímu pokušení uvíznout na mělčině abstraktních frází, které mu možná nabízejí vnitřní jistotu, že dosáhl pravdy, ale nezřídka vyvolávají střet v konkrétním světě jeho individuálních vztahů a citů.

Možná, že nominalismus opravdu není jen označením středověkého myšlenkového proudu, nýbrž žhavě soudobého trendu veřejné komunikace na politickém poli, jak na to upozorňuje nynější papež. Zdá se jako by docházelo k postupnému vysychání významu slov, protože se s nimi zachází svévolně. Překrucuje se jejich význam za určitým účelem, který zůstává více či méně skryt, což však nemění nic na tom, že tato slova kolují, uvádějí do omylu a udržují v omylu každého, kdo se chce s jejich pomocí dorozumět s druhým člověkem.

Systém totalitní vlády je budován nominalismem, jak papež upozornil na půdě Evropského parlamentu. Nejde ani tak o ideje, nýbrž o povinné užívání určitých slov, o předepsanou verbalizaci na způsob farizejských předpisů duchovního zesvětšťování, jimiž se vláda nad tímto světem svěřuje do rukou lži.

V latinském znění evangelního verše svatého Jana (1,14) „Slovo se stalo tělem“ je užit výraz Verbum, což je také označení specifického slovního druhu, totiž slovesa. Výraz „Slovo“ je v češtině podstatné jméno a tento slovní druh navozuje statičnost a strnulost, zatímco Verbum“ je „sloveso“ a jako takové označuje děj, činnost. Vtělením Božího Slova se tak začínají dějiny spásy ve vlastním slova smyslu.

Povinná verbalizace, v níž se stále více svíjí soudobá mediální komunikace na politické rovině, je pohyb zcela protichůdný tomu, který vyjadřuje biblické sdělení Slovo se stalo tělem. Vtělením se totiž navíjí lidstvo do svobodného vztahu lásky k Bohu a k bližnímu. Přivádí k radosti, která je nefalšovaná a nepotřebuje sdělovací prostředky, nýbrž lidi.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti