Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 10. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.1.2015 

Kriteria papežovy volby nových kardinálů

Vatikán. Papež František oznámil v neděli jmenování nových kardinálů. Stejně jako posledně se dotyční o svém jmenování dozvěděli z Vatikánského rozhlasu, Vatikánského televizního centra či jiných médií, která přebírala přenos pravidelného poledního papežova vystoupení před modlitbou Anděl Páně.

Petrův nástupce oznámil jmenování celkem 20 kardinálů, z nichž patnáct má právo volit římského biskupa. V kardinálském kolegiu, které má čítat nejméně 120 členů, bylo neobsazeno 12 míst. Papež tedy lehce překročil stanovený limit, komentuje o. Lombardi a podotýká, že „kritériem volby, jak to ostatně sám papež zmínil, je dimenze všeobecnosti církve. 20 nových kardinálů je z 18 zemí. 15 kardinálů-volitelů je ze 14 zemí. Nejvíce je Italů - celkem 3 (2 volitelé). Většina nových kardinálů je tedy mimoevropského původu: 3 jsou z Asie, 3 z Latinské Ameriky, 2 z Afriky, 2 z Oceánie a 5 z Evropy. Nové kardinály nemá severní Amerika (USA,Kanada), protože jejich počet je dostatečný a stabilní.

Čtyři kardinálové jsou ze zemí, které nikdy neměly kardinála (Kapverdské ostrovy, Království Tonga, Myanmar a Panama). Jenom jeden kardinál je z římské kurie, totiž nedávno jmenovaný prefekt Tribunálu Apoštolské signatury (Mamberti), což znamená, že papež má v úmyslu zachovat kardinálskou hodnost pro představitele hlavních úřadů římské kurie. Devět kardinálů-volitelů slouží jako pastýři v diecézích, k nimž se tradičně nepojila kardinálská hodnost. Kromě čtyř již zmíněných zemí jsou to biskupové diecéze Valladolid ve Španělsku, Ancona a také Agrigento v Itálii, Morelia v Mexiku a uruguayského Montevidea, v jehož čele nebyl kardinál již několik desetiletí). Z těchto údajů je zřejmé, že se papež necítí vázán historickými důvody, které v některých zemích váží k určitým diecézím „automaticky“ kardinálskou hodnost. Na druhé straně papež jmenoval kardinálem biskupa diecéze na Kapverdských ostrovech, která patří mezi nejstarší diecéze Afriky, a podobně také biskupa hlavního města Etiopie, což je země s nejstarší křesťanskou tradicí na africkém kontinentu. Evidentnost pastoračního kriteria vysvítá také ze jmenování biskupa Tonga, který je předsedou Tichomořské biskupské konference, a rovněž biskupa mexické diecéze Morelia, která je již dlouho zmítána dramatickou vlnou násilí a kriminality.

Pokud jde o kardinály starší 80 let, tedy bez práva volit papeže, Petrův nástupce zdůraznil, že zastupují mnohé biskupy, kteří se stejnou pastorační horlivostí slouží církvi, jak v pastoraci, tak v římské kurii či diplomatických službách. A dva z pěti nových emeritních kardinálů skutečně sloužili v římské kurii a v diplomatických službách Svatého stolce (De Magistris, Rauber). Nejmladším novým kardinálem je třiapadesátiletý arcibiskup Tonga, mons. Mafi, který tak bude nejmladším členem kardinálského kolegia, a nejstarším nově jmenovaným je pětadevadesátiletý kolumbijský arcibiskup Pimiento Rodriguez.

Prvním, jehož jmenování kardinálem papež oznámil, je mons. Dominique Mamberti, prefekt Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury, jehož se Vatikánský rozhlas zeptal na první dojem:

Srdce se mi zalilo vděčností Svatému otci za důvěru, kterou mi tímto jmenováním projevil. Znamená pro mne především začlenění či inkardinaci do římské církve. Budu pokračovat ve službě Svatému stolci, kterou jsem začal před třiceti lety, ale nyní s větší odpovědností, kterou nese zařazení mezi papežovy poradce a do římské církve.

Tolik arcibiskup Mamberti.

Kardinálský sbor nyní čítá celkem 228 členů, z nichž 125 má právo volit papeže.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
14.1.21 Zemřel kardinál Eusébio Oscar Scheid
8.1.21 Zemřel švýcarský kardinál Henri Schwery
28.11.20 Tituly a diakonie nových kardinálů
17.11.20 Zemřel kardinál Gulbinowicz
16.11.20 Zemřel emeritní arcibiskup ekvádorského Quita, kardinál Raúl VelaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti