Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 2. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.2.2015 

Papež kooperativám: Podporovat ekonomickou poctivost v moři úskočné globální ekonomiky

Vatikán. Papež František dnes v aule Pavla VI. přijal sedm tisíc zástupců Konfederace italských kooperativ z výrobních i nevýrobních sektorů. Dějiny italského katolického družstevnictví, jak zdůraznil Svatý otec, sahají do devatenáctého století. U zrodu zemědělských a peněžních družstev mnohokrát moudře stáli místní faráři, poznamenal. Církevní nauka vždy družstevnictví uznávala a cenila si ho, jak dokládají dokumenty Lva XIII., Pavla VI. či Benedikta XVI., pokračoval papež a přešel k dnešní úloze katolických družstev:

„V různých italských diecézích dosud družstevnictví poskytuje účinné řešení na problém nezaměstnanosti a sociálního znevýhodnění. Dnes je běžným pravidlem, že člověk při hledání práce uslyší: »Pojď pracovat do této firmy, 10 či 11 hodin práce za 600 euro. Nelíbí se ti to? Tak běž domů«. Za ním totiž stojí dlouhý zástup lidí, kteří hledají práci. A hlad nás přiměje k tomu, že bereme, co nám dávají, také práci na černo. Kolik mužů a žen, kteří dnes u někoho pracují v domácnosti, dostane jednou důchod?

Není snadné mluvit o penězích, připustil papež. A s odvoláním na sv. Basila z Césareje, církevního otce ze čtvrtého století, kterého později citoval také sv. František, označil peníze za „ďáblovy výkaly“.

„Nyní to opakuje také papež: Peníze jsou ďáblovy výkaly. Když se z peněz stane modla, řídí lidské rozhodování. A poté člověka zničí, dovedou k zavržení, učiní si z něj sluhu. Družstvo může s penězi správě nakládat a používat je ve službě životu, pokud se jedná o pravé družstvo, tedy takové, kde kapitál neovládá člověka, nýbrž člověk ovládá kapitál.“

V této souvislosti papež vyzval k boji proti falešným družstvům, která vystupují pod takovým jménem, avšak ve skutečnosti sledují lukrativní a leckdy nečestné cíle, podvádějí své členy, nevyhýbají se tržním manipulacím a korupčním tahům.

„Pokud je družstevnické hospodářství autentické a pokud má dostát své zásadní sociální funkci, (…) musí sledovat transparentní cíle. Má podporovat ekonomickou poctivost! Takovou, která hospodářství ozdravuje v moři úskočné globální ekonomiky. Pravou ekonomiku utvářejí lidé, kteří mají v srdci a mysli výlučně obecné dobro“.

- vyzdvihl papež František. V obsáhlé promluvě pak členům italských katolických družstev doporučil pětici konkrétních postojů. Vyzval je k podpoře zaměstnanosti nejslabších společenských vrstev, ke hledání nových forem sociálního zabezpečení, zejména zdravotnictví, ke snaze o sociální spravedlnost a osobnostní růst každého družstevníka, k nalezení souladu mezi pracovními a rodinnými povinnostmi a konečně k uváženým investicím „dobrých prostředků do dobrých děl“.

„To je vaše pravé poslání, které vyžaduje tvořivou fantazii. Novými formami, metodami, postoji a nástroji bojujte proti „skartační kultuře“, kterou dnes prožíváme. Tento odpis člověka pěstují mocnosti, které drží v rukou ekonomicko-finanční politiku globalizovaného světa, v jehož středu stojí bůžek peněz.“

V samém závěru papež italské katolické družstevníky vybídl ke spolupráci s jinými typy družstevního sdružování a k poukazu na společné hodnoty.

„Existují katolická a nekatolická družstva. Ptám se ale: uchráníme si víru tím, že se uzavřeme sami do sebe? Tím, že budeme spolupracovat jenom mezi sebou? Nebojte se plánu na utvoření družstevního spolku, nýbrž jej jako křesťané prožívejte ve své víře a na základě vlastní identity. Pokračujte v cestě se všemi lidmi dobré vůle. To je totiž křesťanské povolání, ke kterému je každý zván. Křesťanské hodnoty nejsou naším vlastnictvím, máme je sdílet s těmi, kteří sice nemyslí jako my, ale usilují o totéž, co my. Jděte proto s odvahou dál! Jste tvůrci, básníci. Kupředu!

Loučil se Petrův nástupce se členy italské Konfederace kooperativ.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 24
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti