Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

1.3.2015 

O „bezpečí“ před Bohem a Jeho proroctvími

Milan Glaser

Postupně a nenápadně narůstala během posledních dvou staletí mentalita, pro niž Kristův kříž není jediná naděje lidstva, nýbrž výraz podivínského pesimismu, který z nepochopitelných důvodů sice přežívá, ale nezadržitelně je vytlačován technologickým optimismem. Čím dychtivěji se hledí k zářným, avšak čistě světským zítřkům, tím rychleji se nenápadně ztrácí z obzoru Boží království, nové nebe a nová země. Také křesťané mohou vzhlížet k těmto budovaným zítřkům a dívat se tak na dějiny z perspektivy oné světské nutnosti, ve které není místo pro Krista, „klíč, střed a cíl“ celých lidských dějin, jak připomíná Druhý vatikánský koncil.

Neradostné zprávy o světovém dění jsou vnímány tragicky nebo vzbuzují paniku, poněvadž veřejnému mínění dominuje výše zmíněná mentalita. Tragičnost a panika jsou totiž její spojené nádoby a vnucují člověku jediné východisko, totiž aby se ještě intenzivněji upjal k falešné naději sekularizovaného mesiášství.

Obavy o budoucnost útočí na lidskou svobodu stejně jako propagovaný světský optimismus. Obojí je totiž projevem lidské svobody raněné hříchem. Schizofrenní sevření těmito dvěma duchovními proudy je dílem pokušitele a nepřítele lidské přirozenosti, který svobodu člověka oslovuje jen ze svého utajovaného hlediska, čímž ji vlastně obchází a oklamává. Duchovní zesvětštění, před kterým tak důrazně varuje nynější papež, je nabídka pofidérního bezpečí před Bohem a Jeho proroctvími. Je to hrozba odmítnutí lásky k pravdě, tedy hřích proti Duchu svatému.

Audiovizuální technika a internet neuvěřitelně rozšířily možnosti a účinnost lži. Lež má mnoho podob a nemusí to být jenom slovo, nýbrž také inscenovaný skutek, „překrucující pravdu ve vztahu k druhým lidem a k Bohu,“ jak zní definice hříchu proti osmému přikázání v Katechismu katolické církve. Filmová fabulace je na obrazovce nerozeznatelná od dokumentárního snímku. Režírovat lze lidi s jejich svolením, ale také zcela proti jejich vůli, jak ukazuje film Český sen. Člověka lze vtáhnout do lži jako nic netušícího komplice, ba dokonce jej lze přesvědčit o spolupráci na něčem, s čím nesouhlasí. Kdo pamatuje život v totalitním režimu možná ví, o čem je řeč.

Lež umí ovšem také mlčet, ale vždycky pravdu zkresluje. Lež může být rovněž institucionalizována, čímž získává legitimitu a větší věrohodnost. Lež se stala součástí dějin, došla ztělesnění v historických událostech, které představují kolosální kulisy a určují tak obsah hry.

Například konspirace - to jsou samozřejmě pouhé teorie. Neříká se však totéž také o evoluci? A nepracuje snad nechvalně známá Al Kajda v utajení čili konspiraci? Není tedy také teorií? – Tolik jen příklad toho, jak lze manipulovat veřejným míněním, zvláště je-li na stopě lži.

Manipulaci svého smýšlení a cítění je člověk vystavován stále více. Nejenom masově, ale především individuálně. Konec konců – otec lži – usiluje o oklamání duše každého jednotlivého člověka bez ohledu na významnost jeho společenského postavení. A stěží se zbavit dojmu, že čím vyšší veřejné postavení člověk má, tím hůře se své manipulaci brání.

Lež se zkrátka globalizuje stejně jako lhostejnost. Dialog hada s člověkem v ráji neskončil, ale pokračuje i v tomto světě. Jenom už není tak zřetelný, protože se člověk dostal do jeho područí. Křesťané si nepomohou, budou-li předstírat, že tomu tak není. Nelze se prostě vyhnout zařazení vyššího rychlostního stupně v náboženské praxi a vymanit se konečně z onoho rozpolcení, ve kterém křesťan vnímá tento svět a dějiny v perspektivě striktně sekulární a své soukromí v té křesťanské. Je zapotřebí připustit si k tělu Ježíšem prorokovanou dynamiku dějin a tohoto světa vedoucí také globálně skrze kříž. Cesta vedoucí k životu je úzká i v této souvislosti.

Jinak také křesťanovi hrozí, že přestane chápat, co je to vzkříšení, nemluvě o návratu Syna člověka, na který by mohl nejen zapomenut, ale který by mohl nevrle začít vnímat jako něco nemilého a nevítaného. Křesťanovi totiž nemůže stačit jen připomínka Kristova zmrtvýchvstání před dvěma tisíci lety bez souvislosti se vzkříšením všech, které přijde s Jeho návratem, jímž budou zakončeny dějiny. Teprve tato naděje je totiž nosná globálně.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti