Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 3. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.4.2015 

Otevřen beatifikační proces dona Prima Mazzolariho

Itálie. „Pocity radosti a díkůvzdání Bohu“ vyjádřil biskup Cremony, mons. Dante Lafranconi, když obdržel od vatikánské Kongregace pro svatořečení zprávu, že může zahájit diecézní beatifikační proces dona Prima Mazzolariho (1890-1959) a arcibiskupa Giovanni Cazzaniho (1867-1952), dvou kněží, kteří ukončili svoji životní pouť v padesátých letech minulého století. Oba se věnovali také sociálně prospěšné činnosti a měli v italské společnosti své doby nemalý vliv. Zvláště don Primo Mazzolari proslul svými kázáními, ve kterých např. o válce mluvil takto:

Nechte mne říci o válce jedno slovo: je to temný bod lidstva a rekapitulace všech nespravedlností a všech lidských bolestí.

Tento italský kněz rozhodně odsuzoval každou válku a kategoricky odmítal dokonce i samotný výraz „spravedlivá válka“. Narodil se roku 1890 v Cremoně a ve 22 letech se stal knězem. Don Mazzolari zemřel 12. dubna roku 1959. Prožil dvě světové války, také jako vojenský kaplan. Byl farářem, který svoji pozornost zaměřoval na ty nejposlednější a nejvzdálenější. Nebojácně reprezentoval křesťanství vtělené do dějin i v období fašismu. Publikoval přes padesát knih. Pavel VI. jej označoval za „proroka“ a Jan XXIII. za „hlásnou troubu Ducha svatého v mantovanském regionu“. Don Primo stál neúnavně po boku člověka. Známé jsou jeho homilie při mši na svátek sv. Josefa dělníka, tedy na 1. máje:

Pracovat ať je umožněno každému, protože za rukama bez práce jsou rodiny, které nemají, co jíst. A potom je tady další nárok světa práce: pracovnímu výkonu náleží spravedlivá odměna, nikoli jen taková, která je sotva na živobytí, ale taková, která umožňuje žít lidsky a křesťansky.

Církev, která vede dialog a je chudá mezi chudými, byla osou jeho jednání. Byl přesvědčen, že křesťanské svědectví uzdraví nešvary a zlo světa. Postava a spiritualita dona Mazzolariho jsou vztažným bodem křesťanského života jeho doby, říká postulátor diecézní kauzy jeho beatifikace, don Bruno Bignami:

Don Primo byl obyčejným knězem a svou službu prožíval uprostřed obyčejných lidí. Když jej biskup po První světové válce požádal, aby se vrátil do semináře a vyučoval tam, bylo jeho přáním, aby si mohl uchovat tento kontakt s lidmi. V této velmi skromné a jednoduché zkušenosti spočívá způsob, jak prožívat víru uvnitř dějin. Byl knězem, který uměl naslouchat, přijímat výzvy, ba provokace, které dějiny prezentují a také nabídnout odpovědi inspirované evangeliem. Z tohoto hlediska, můžeme mluvit o donu Mazzolarim jako o milovníkovi evangelia. To považuji za jeho hlavní charakteristiku. Ne náhodou psal velmi často komentáře evangelií. Jeho kázání byla ceněna po celé Itálii.

Don Mazzolari prožil dvě světové války a jeho rozhodný odpor proti válce je dnes více než aktuální:

Ano, don Mazzolari se podle mého názoru velice zasloužil právě o reflexi tématu pokoje a odmítání války nikoli na základě abstrakcí, ale na základě reality, kterou sám prožil. Nejprve jako voják a potom jako vojenský kaplan. V době fašistické vlády byl nucen uprchnout a skrývat se. Mazzolari prožil drama první světové války v první osobě, což mu umožnilo dobrat se nového výkladu témat války a míru. Jeho text „Nezabiješ“ vyšel roku 1955 anonymně, protože tehdy ještě ani v křesťanském světě nebyla doba zralá ke hlásání zásadního pacifismu. Tento text se však stal opravdovým zdrojem energie a reflexe na téma války a odmítání pojmu „spravedlivá válka“, a to na základě zkušeností, nikoli abstraktních úvah visících ve vzduchu. Jeho odkaz lze shrnout výrazem křesťanství vtělené do dějin, tedy schopnost žít evangelium, interpretovat to, co dějiny předkládají a umět jim vlastním životem dávat smysl.

Říká postulátor diecézní kauzy don Prima Mazzolariho.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.10.20 Kostel je místem svobody a naděje
19.9.20 Papež zaslal růžence na pohřeb zavražděného kněze – jeden pro vraha
5.8.20 Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství
24.7.20 Matka Lucia, Mutter der Toten
15.7.20 Rodina v post-rodinné společnosti: 40% mladých Italů nechce mít dětiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti